Čajová dieta v nemocnicích

Dieta čajová 0S

S konzumací čaje v nemocnicích se setkáváme ve dvou hlavních situacích: dodržování pitného režimu a čajová dieta oS. Při této dietě se podává nemocnému pouze neslazený či slazený čaj po lžičkách. Energetická hodnota slazeného čaje: 1 000 kJ, 60 g sacharidů, 0 g bílkovin, 0 g tuků.

Tato dieta se podává omezenou dobu např. po zákrocích v dutině ústní, při akutních či infekčních onemocnění či po operacích gastrointestinálního traktu. Podává se v akutních stavech při onemocnění pankreatu, žlučníku a v prvních stadiích po operaci dutiny břišní a části trávicího systému, u nemocných s nemožností příjmu per os.

Pro přípravu čajů se používají různé bylinné směsi, ovocné směsi, černý nebo zelený čaj. Ovocné a bylinné čaje většinou neobsahují žádné plody čajovníku, ale jedná se o sušené ovoce, či části bylin. V případě ovocných čajů se může jednat pouze o doplněk k černému nebo zelenému čaji. U nás je již od nepaměti ve velké oblibě a to nejen při nachladnutí, popíjení šípkového čaje. Velkou oblibu sklízí i heřmánkový čaj, při mírných žaludečních obtížích provázených křečemi, nadýmáním a pocitem plnosti. Vynikající účinky má i při různých lehkých zánětlivých onemocnění kůže a sliznic. Dalšími favority jsou lipové či kopřivové čaje při nachlazení, meduňka se využívá při nespavosti a máta pro zklidnění žaludku. Za naprostého favorita, co se nastydnutí týká, je zázvor. Pomáhá při trávení, jako prevence před chřipkou a nachlazením, doporučuje se podávat v některých případech léčené rakoviny (nutný souhlas onkologa) a je tradičním afrodiziakem.

Klasický černý čaj obsahuje v připraveném šálku přibližně 40 mg kofeinu, mnoho antioxidantů a jeho pravidelné pití má vysoce pozitivní vliv na odbourávání cholesterolu. Černý čaj má další vynikající vlastnost a tou je schopnost snížení rizika mrtvice. Na rozdíl od zeleného nebo bílého čaje obsahuje mnohem více látek, které v organismu vykazují ochranný efekt na cévy. Není to tím, že by výchozí surovina byla na tyto látky bohatší, ale vnikají při tepelném zpracovávání čajovníkových listů. Proto má černý čaj tmavou barvu. Je však třeba zdůraznit, že uvedené informace vztahující se k dieteticko-léčebným účinkům nelze spojovat s černým čajem připravovaným z většiny nálevových sáčků. Tyto totiž obvykle obsahují určitý podíl sušeného květu ibišku, který uvedené látky prakticky neobsahuje. Pro dosažení požadovaných dieteticko-léčebných účinků se doporučuje připravovat čaj ze sypaného černého čaje.

Jemnější chuť než černý čaj má bezesporu čaj zelený. Má bezesporu mírně odlišný průběh antioxidačních účinků a mírně odlišně působí na kardiovaskulární systém. Také je účinný při různých dietách a v neposlední řadě se zmiňuje jeho šetrnější účinek na zubní sklovinu.

Bílý čaj má ještě jemnější chuť. Pití tohoto vzácného, na slunci sušeného čaje, byla v minulosti výsadou pouze čínských císařů. V současné době se hodně zdůrazňuje jeho účinek na kardiovaskulární systém, ve skutečnosti je ale nižší, než v případě černého nebo zeleného čaje. Hlavní předností bílého čaje je jeho jemná chuť, dieteticko-léčebný efekt je však nižší. Doporučuje se sice lidem se zvýšenou hladinou cukru a cholesterolu v krvi, ale jeho účinek není tak výrazný a někteří autoři ho dokonce zpochybňují. Bílý čaj ale může být dobrým pomocníkem při hubnutí.

Červený čaj neboli rooibos nemá ve skutečnosti s čajovníkem vůbec nic společného. To znamená, že neobsahuje žádný kofein a pochází z keře čajovníku kapského. Používá se mimo jiné na žaludeční potíže, nervové obtíže, astma, kožní problémy jako je například ekzém a spousta dalších. V Africe se dochucuje cukrem, mlékem, případně vanilkou a různými bylinkami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.