Diagnostika kožních parametrů

Kůže je velmi důležitým orgánem, který pokrývá naše tělo a odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Vzhledem k tomu, že plocha kůže dosahuje až 1,8 m2, jedná se o největší orgán lidského těla a její hmotnost představuje 7% celkové tělesné hmotnosti. Její funkce jsou pro každého z nás nezastupitelné: např. ochraňuje tělo proti vniknutí škodlivých látek a před UV zářením, díky receptorům, které jsou v ní uloženy, vnímáme teplo, chlad, poranění, pomáhá nám udržovat stálou teplotu těla, skladuje tuk, vitaminy, či díky ní, podobně jako díky ledvinám, můžeme vylučovat chemické látky.

Kůže je zároveň velmi důležitá i při diagnostice některých onemocnění. Proto je nutné sledovat

–         barvu, díky níž lze usuzovat např. na anémii (bledost kůže), cyanózu (modré zabarvení), ikterus (žluté zabarvení), erytém (zčervenání) atd.

–         pigmentaci, s rozlišením na hyperpigmentaci, kdy v kůži dochází ke zvýšenému ukládání melaninu a depigmentaci, kdy naopak dochází ke ztrátě melaninu v kůži

–         přítomnost lokálního či celkového otoku, který může být např. projevem např. srdečního selhávání

–         vlhkost, kdy zvýšená může být např. u neurotiků

a mnohé další jevy (krvácení napětí,změna ochlupení, změna nehtů), které mohou lékaři dopomoci ke stanovení správné diagnózy.

Ze všech těchto důvodů logicky vyplývá, že je nutné o kůži dobře pečovat a je-li třeba, svěřit  ji  i do rukou odborníků. V posledních desetiletích se toto téma dostává do popředí zájmu a úzce souvisí s každodenní hygienou a ošetřením kůže různými kosmetickými přípravky, na něž jsou kladeny stále větší nároky. Na druhé straně roste díky kombinování různých kosmetických přípravků nebezpečí zvýšeného výskytu alergií. Proto je nutné těmto nežádoucím účinkům předcházet, kůži chránit a snažit se vyloučit všechna možná rizika při jejím ošetřování a předejít tak možnosti jejího poškození.

Jedním z nejdůležitějších bodů je přesná diagnostika kůže. Každému z nás ji může poskytnout odborné dermatologické pracoviště, kde nám odborníci mohou u kůže přesně stanovit momentální

–         stav hydratace – měření lze provést profesionálním přístrojem (např. Corneometr či Hydrosense), který nám po přiložení k pleti okamžitě zjistí hladinu hydratace pleti. Na displeji se zobrazí číselná hodnota od 0 do 100. Čím je číslo vyšší, tím je kůže lépe hydratována. Schopnost kůže zadržovat vlhkost je velmi důležitá a nízký obsah vody v ní může vést k předčasné tvorbě vrásek, ke snížení pružnosti kůže, zvýšení její citlivosti, atd.

 -         kožního mazu – měření lze provést např. přístrojem k měření kožního mazu (např. Sebumeter), metoda je založena na fotometrickém zpracování světla, které projde speciální fólií zprůhledněné kožním mazem po kontaktu s měřeným místem

–         pH  – aktuální hodnoty se mohou zjistit dvěma způsoby, buď za pomoci elektronického přístroje pH-metru (např. Skin-pH-meter), který je určen k potenciometrickému měření kyselosti kožního povrchu hydrolipidového filmu na povrchu kůže s využitím měřicí skleněné elektrody. Metoda je založena na měření rozdílu elektrických potenciálů měřicí a referenční elektrody. Výsledná hodnota měřeného napětí (rozdíl potenciálů) na elektrodách je převáděna přímo na hodnotu pH, nebo druhým způsobem, kde se orientační hodnota pH určí pomocí indikátorových papírků, který se vloží do zkoumaného roztoku a po několika vteřinách se provede srovnání s předtištěnou barevnou stupnicí

Naše kůže je chráněna tenkým filmem, který obvykle vykazuje pH 5 – 6 (slabě kyselá reakce), působením některých bakterií nebo sníženým odpařováním potu v kožních záhybech může docházet k jeho změně.

–    kožní reliéf , jehož hodnocení lze provést např. stereomikroskopií

Díky diagnostickým přístrojům a přesnému vyhodnocení hodnot pleti, je tedy snadná její typizace i zjištění, zda je zdravá či nikoli. Díky znalostem skutečného stavu kůže lze odhadnout i její další vývoj (předčasné vrásky, akné atd.) a následně přizpůsobit ošetření jejím skutečným potřebám.

Každé odborné pracoviště by při ošetření kůže mělo tedy vycházet z typu pleti a podle něj se zaměřit na postupy výživné, hydratační, regenerační, zklidňující, liftingové, čistící či bělící. Velmi důležitým faktorem pro ošetření je i stav pleti, tedy jedná-li se např. o pleť suchou, citlivou, či smíšenou, normální, mastnou s rozšířenými póry či problematickou (aknózní).

S určitostí je možné říci, že vzhledem k poradenským možnostem, které nám nyní specializovaná dermatologická pracoviště nabízejí, je v moci každého z nás pečovat o svou pleť. Odborníci a dobře zvolené kosmetické přípravky (např. bariérové krémy) nám v našem úsilí určitě pomohou.

Adéla Dršková

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.