Fyzická aktivita jako prevence celulitidy.

Celulitida představuje strašáka pro ženy a dívky již od dětského věku. I když ve většině případů je spojena s nadměrnou hmotností , nevyhýbá se ani štíhlým ženám a vzhledem k tomu, že je stále více obézních dětí, postihuje i chlapce. Kůže je hrbolatá, hrudkovitá, pro svůj typický vzhled je nazývána pomerančovou.  V podstatě jde o špatnou funkci lymfatického systému a metabolismu tuků. Tuk se ukládá do podkoží, kde tvoří hrudky.  Nejvíce je viditelná v oblasti zadečku, stehen, bříšku a pažích.

Rozvoj a projevy bychom mohli rozdělit od drobných nerovností,  které se zvýrazní po stisknutí pokožky mezi prsty, až po hluboké krátery viditelné pouhým okem .  Pokud se rozhodneme se s celulitidou poprat je dobré začít v počátku, protože pokud se dostaneme do stadia rozsáhlých projevů, můžeme příznaky pouze zmírnit, ale celulitidy se nezbavíme.

Prvním krokem v boji s celulitidou by měla být změna životního stylu. Ze stravy vyloučíme sladkosti, tučné pokrmy, jídla si rozdělíme do více chodů, přidáme zeleninu, ovoce, celozrnné pečivo. Důležitý je dostatečný příjem vhodných tekutin min. 2 litry vody s citronovou šťávou, bylinných čajů, minerální vody.  Omezíme konzumaci alkoholu, kávy, a samozřejmě kouření, protože tyto zhoršují cirkulaci krve. Vhodné je podpořit nedostatečnost lymfatického systému ať už potravinovými doplňky, čaji, či masážemi a kosmetickými procedurami. Při sprchování rozproudíme lymfu střídáním teplé a studené vody. Velkou roli hraje i stres. Jak známo fyzická aktivita je nejlepším lékem na stres, takže pokud začneme sportovat, zbavíme se jak stresu, tak celulitidy.

Nejvhodnější jsou aerobní sporty, aby tělo nepracovalo na kyslíkový dluh, při kterém se lymfatický systém přetěžuje. Každý si může vybrat co mu je bližší, ale lepší je samozřejmě sporty kombinovat. Pokud chcete výsledky vidět co nejdříve, věnujte se sportovním aktivitám alespoň 4x týdně minimálně 30-45 min.

Dřepy – cvičení vhodné pro soukromí domova, zaměřené na spodní oblast těla, jsme-li šikovnější  je možné použít malé činky ev. PET lahve s vodou a zapojit i ruce.

Chůze – chce více trpělivosti, než se dostaví první výsledky. Nevyžaduje pomůcky a mohou ji praktikovat i netrénované osoby s nadváhou. Stačí vynechat MHD, taxi, auta, výtahy. Rychlá chůze je přípravou na běh.

Běh – zapojuje svaly celého těla. Důležitá je správná technika, abychom se nezadýchali a nepřešli tak do anaerobního pásma. Volbou  vhodné obuvi a terénu předejdeme bolestem kloubů a zraněním. Pravidelný 30-ti minutový běh spolehlivě odbourá stres.

Jízda na kole – cyklistika je vhodná pro lidi s nadváhou, šetří klouby, po chůzi druhým nejpřirozenějším pohybem. Jízda by měla trvat alespoň 45 min v nenáročném terénu. Opět je důležitá pravidelnost což je problém v zimě a deštivém počasí.  Pak se dá nahradit spinningem či aquacyclingem .

Skákání přes švihadlo – vyžaduje špetku šikovnosti a není vhodné pro lidi trpící obezitou. Při pravidelném alespoň 30-ti minutovém skákání účinně formuje zadeček, stehna a lýtka.

Skákání na trampolíně  –  nejen zábava pro děti. Dnes je cvičení na trampolíně součástí cvičebních studií, kde se dá využít služeb lektora pro správné použití. Docela dobře probudíte lymfu, zaktivujete svaly celého těla, včetně svalů břicha a pánevního dna.

Aquaerobic – další z vhodných aktivit pro osoby s nadváhou. Voda působí kompresně, čímž povzbuzuje lymfu. Podmínkou je teplota vody, neměla by mít méně než 28 °C.  V chladné vodě si tělo tukové zásoby spíše uchovává.

Jízda na in-linech – populární nejen mezi mladými. Začátečníci mohou využít speciálně upravené stezky, možno je vyrazit i do ulic. Dobře působí na stehna zadek i boky.

To byl stručný přehled sportovních aktivit, které nám pomohou zbavit se nejen nehezkých ďolíčků na různých partiích těla, ale odbouráme jimi stres a uděláme něco pro své zdraví. V dnešní uspěchané době je dobré naučit se relaxovat a cítit se dobře, protože jen tak můžeme fungovat naplno, odvádět 100% výkon ve škole, doma i v zaměstnání. Mít se rádi a být se sebou spokojení.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.