Fyzická aktivita jako prevence vzniku celulitidy

Dnešní svět je založen na estetické dokonalosti. Není divu, celý život nás provází billboardy či reklamy, které nám představují perfektní modelky bez jediné chyby. Každá žena touží být krásná a obdivovaná. Bohužel musíme žít v reálném světě bez photoshopu a pokusit se vypořádat s nedostatky svého těla sami. Jeden z největších problémů, který trápí ženy už desetiletí je celulitida neboli, jak jí možná známe lépe pod názvem pomerančová kůra. Dámy také se těšíte na léto, až budete moci odhalit své nohy v šortkách nebo sukních? Nebojíte se, že svět zahlédne Vaší pomerančovku a Váš přítel bude mít zase možnost udělat pár vtípků na Váš účet?  Nebojte se. Poradím Vám pár triků, jak se s touto nezbednicí alespoň částečně poprat!

Celulitidu můžeme označit jako světového parazita. Postihuje nejen obézní ženy, ale i štíhlé. Podle výzkumu trpí celulitidou až 90% žen.  Zajímavostí však je, že celulitidou mohou být postiženi i muži.

Co je celulitida?

Na začátek bych měla zmínit, že mezi širokou veřejností se pro hrbolatou kůži vžil název celulitida. Málokdo ovšem ví, že toto pojmenování je nesprávné, protože ve skutečnosti znamená zánět buněk, což s tímto typem poškození nemá nic společného. Správně je celulita!

S rostoucím věkem naše kůže ztrácí mnoho kolagenu a elastinu, které zajišťují její pružnost. Výsledkem těchto biologických procesů je celulita. Tukové buňky se nafukují a utlačují okolní cévy. Kůže je nedostatečně prokrvena a naplňuje se škodlivými látkami, které by měl odvádět lymfatický systém.  Výsledkem tohoto procesu je hrbolatá pokožka především v oblasti stehen a hýždí.

Celulitu ovlivňuje mnoho faktorů. Částečně za jejím vznikem stojí dědičné předpoklady, hromadění toxinů či hormonální změny.

Deset nejčastějších příčin vzniku celulity:

  1. Málo pohybové aktivity a sedavé zaměstnání
  2. Genetická dispozice
  3. Obezita a špatná strava
  4. Hormonální změny (přirozené, ale i uměle vyvolané např. hormonální antikoncepcí)
  5. Špatné trávení – zácpa
  6. Stres
  7. Kouření, alkohol a káva
  8. Nedostatečný pitný režim
  9. Časté dlouhé stání
  10. Těsné spodní prádlo

Jak se alespoň částečně celulity zbavit?

Dědičnost ovlivnit nemůžeme, sedavou práci nejspíš kvůli celulitě měnit také nebudeme. Ovšem se stravováním, kouřením nebo celkově se životním stylem by se již dalo něco dělat.  Jedním ze způsobů, jak se rozloučit s celulitidou, je fyzická aktivita.

Pryč s celulitou pomocí fyzické aktivity

Nejpřirozenější způsob, jak rozproudit lymfatický systém je pohyb. Při léčbě celulitidy je nejdůležitější pravidelný pohyb. Ten nás zbaví přebytečného tuku a pomocí rozprouděné krve a lymfy zároveň toxinů. Neznamená to, že zítra musíte ihned naběhnout do posilovny. Každý by měl provozovat sport, při kterém se cítí dobře. Nevylučují se ani dlouhé procházky. Samozřejmě je důležité najít správný typ pohybu a přizpůsobit ho našemu zdravotnímu stavu a věku. Jako ideální typ cvičení se doporučuje aerobní. Jedná se o cvičení, při kterém kyslík napomáhá odbourávání tuků. Aerobní cvičení je intenzivní pohyb v delším časovém úseku, ideální typ aktivity pro odstranění celulitidy. Zahrnuje například plavání, aerobik, jízdu na kole či rychlou chůzi. Je vhodné také provádět zpevňovací cviky pro oblasti postižené celulitidou.

Zpevňovací cviky

1. Přední část stehen:

– Postavíme se zpříma, nohy mírně od sebe, ruce pokrčíme v loktech

– Ruce natáhneme před sebe a kolena pokrčíme, jako bychom jeli na lyžích

– Pomalu se vrátíme do výchozí polohy

– Cvik opakujeme 15 x ve třech sériích

2.  Přední strana stehen:

– Postavíme se zpříma, nohy od sebe, ruce dáme v bok

– Z této polohy jdeme do podřepu (kolena od sebe) tak, abychom cítili tlak na přední straně stehen

– Napočítáme do tří a pomalu se vracíme do výchozí polohy

– Tento cvik opakujeme 10x ve třech sériích

3. Stehna a hýždě:

– Klekneme si na jedno koleno, druhou nohu protáhneme a opřeme se o lokty

– Protaženou nohu zvedneme do výšky tak, aby byla v jedné rovině s trupem

– Z této polohy provádíme pohyb ještě několik centimetrů výše a zpátky. Cvik provádíme pomalu, plynule, pohyb musí vycházet z hýždí

– Cvik opakujeme ve třech sériích po deseti na každou nohu

4. Vnitřní strana stehen:

– Položíme se na bok, opřeme se o loket

– Horní nohu opřeme o hranu stolu nebo židle, spodní noha je natažená pod stolem

– V této poloze spodní nohu přitahujeme co nejvýš ke stolu, v maximální poloze napočítáme do deseti a pomalu nohu vrátíme zpátky

– Totéž provedeme na druhou nohu

– Cvik opakujeme 10x ve třech sériích

5. Stehna a hýždě:

– Položíme se na levý bok, spodní nohu ohneme do pravého úhlu a předsuneme ji dopředu

– Opřeme se o levý loket a pravou nohu zvedneme nahoru

– Z této výchozí pozice pokládáme pravou nohu na zem tak, aby se jí dotkla špičkou a poté se opět vrátíme do výchozí polohy

– Cvik opakujeme 10x ve třech sériích

– Totéž provedeme na druhou stranu

 

Lucie Svobodová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.