Hubnutí metodou kavitační liposukce

Poznámka vyučujícího:

Kavitace není léčbou obezity. Kavitační liposukce je označení, které je zavádějící a neprávné. Vyvolává dojem o odstranění tuku. O to však při zákroku nejde. Slovo sukce znamená odsátí. Při kavitační liposukci tuk v těle nadále zůstává.

Kavitační liposukce, někdy nazývána jako neinvazivní či bezbolestná, je moderní způsob, který má odstranit přebytečný tuk z problémových partií a pomoci tak zhubnout. Je to rychlá metoda, při které nedochází k poškození pokožky, takže nenásleduje rekonvalescence. Před každým ošetřením si kosmetička klienta nejprve změří na třech různých místech a ty si vyznačí fixem, aby měření po zákroku probíhalo na stejném místě a úbytek byl tedy jasně rozpoznatelný. Na místo ošetření se nanese chladivý gel, aby přístroj lépe přilnul. Kavitační liposukce funguje na bázi ultrazvukové technologie, která narušuje podkožní tukové buňky. Tuk prochází metabolickými přeměnami a spolu s vodou ho tělo využije jako zdroj energie. Volné mastné kyseliny zpracují játra, stejně jako se to děje u jídla. Působením ultrazvuku buňka praskne a tuk se pak přes játra a ledviny dostává do lymfatického systému a klasickou cestou, močí, se vyloučí z těla ven. Po kavitační liposukci se provádí lymfodrenáž na odvodnění. Tím přístrojem předtím se rozpustil tuk, který odchází lymfatickými cestami z těla ven a nohavice pomohou jeho lepšímu odplavení. To je prověřený medicínský postup, při kterém se zprůchodňuje mízní systém. V něm se lidově řečeno skladují přebytky látkové výměny, a když funguje špatně, má to vliv na celé tělo. Mohou například vznikat otoky. Lymfodrenáž mízní systém aktivuje, tělo se díky tomu pročistí. Používá se u nemocných (například s poruchou mízního systému nebo lidí po onkologické léčbě), ale také u zdravých lidí.

Po kavitaci by tento postup měl urychlit vyplavení tukových buněk z těla. Jak už však bylo řečeno, bez pohybu se tak nestane. Nicméně po lymfodrenáži se skutečně dočasně hubne, organismus vyloučí hodně vody, nikoli však tuku. Prostě bez vhodné diety se stejně neobejdete.

Vyšetření trvá přibližně 30-45 min. Pak následuje jen konečné měření. Úbytek je okolo 1-2 cm a tuk se může odplavovat ještě dalších 14 dni. Po vyšetření by se neměl pít alkohol ani sladké vody. Neměli by se konzumovat tučné jídla. Je doporučené pít minimálně 3 litry obyčejné vody denně.

Na kavitační liposukci nesmí:

– těhotné ženy
– lidé, kteří mají problémy se srdcem či mají voperovaný kardiostimulátor
– pacienti po operaci, nebo ti, kteří mají kovovou náhradu v těle
– lidé s křečovými žilami
– nemocní epilepsií či rakovinou
– lidé s vysokým krevním tlakem

Kavitační liposukce se hodí pro ženy i muže. Aby byl výsledek co nejlepší, doporučují se nejméně 3-4 návštěvy. Dá se ošetřit téměř jakékoliv místo na těle.

Pravda je, že efekt kavitace není zatím vědecky doložený a lékaři mají dosud velké pochybnosti, zda ultrazvukové ošetření tukových polštářků může mít vliv na jejich dlouhodobý úbytek. Táto metoda se nazývá liposukce, ale slovo ´´sukce´´ znamená odsát a k tomu při této metodě nedochází. Tuk zůstává v těle. Používá se slovo kavitace, ale z fyzikálního hlediska k ní nedochází. Můžeme předpokládat, že tlak dosažený při takzvané ultrazvukové lipolýze nenavodí účinek pravé kavitace ve fyzikálním smyslu. Proto přetrvává podezření, že tyto odborné termíny jsou užívány pouze pro reklamní účely k podpoře prodeje a ultrazvukové technologie a nejsou podloženy žádnou vědeckou studií. Lékaři nicméně připouštějí, že nějaký účinek ultrazvuk na tuky v těle má. Jaký přesně, záleží na přístroji, kterým se kavitace provádí.

I když je možné, že tukové buňky skutečně prasknou, důležité je, co se s tukem stane pak. Tukové polštářky mohou splasknout, ale objeví se někde jinde. Když si paní nechá ošetřit třeba břicho, je možné, že tuky se jí usadí na bocích nebo na stehnech. Tuk také může obalit vnitřní orgány, což sice není na první pohled vidět, ale více ohrožuje zdraví a má vliv například na vznik cukrovky či ztukovatění jater. Mechanismus je složitý, ale zjednodušeně lze říct, že tuk z kavitací „rozbitých“ buněk se ocitne v mízním systému a odtud putuje do jater. Na nich pak záleží, kam je uloží. Lze zabránit opětovnému uložní do těla. Aby tělo mohlo ten tuk spotřebovat jako energii, je třeba ji vydat fyzickou aktivitou, nejlépe do druhého dne po absolvování kavitace. Bez cvičení to vůbec nemá smysl.

Doporučená sestava cviků:

Na břicho:

1.sed-leh

  • Lehněte si na měkčí podložku – ne na podlahu, pokrčte kolena, nohy si dejte mírně od sebe
  • Ruce si dejte za hlavu, pokud nemáte kondici, můžete si je překřížit přes hrudník
  • Přitahujte pomalu ramena ke kolenům – pozor – pokud máte ruce za hlavou nikdy netahejte rukama. Nelehejte si úplně na podložku, v 4/5 klesání zastavte a opět začněte přitahovat hlavu ke kolenům.
  •  Cvičte pomalu, při přitahování vydechujte, při zpětném pohybu – klesání se nadechněte.
  • Sed-leh na začátek cvičte 4-5 sérií po 15 – 20 opakování. Postupně zvyšujte zátěž.

2. Zkracovačky

  • Sedněte si na lavičku. Rukama se přidržte lavičky – dejte pozor aby byla lavička pevně na zemi – aby se při cvičení nepřevrátila.
  • Pomalu natáhněte nohy tak, aby byly vodorovně s podlahou.
  • Postupně přitahujte nohy v kolenou co nejvíce k hrudníku a zároveň jej skrčujte
  • Následně nohy spouštějte do původní vodorovné polohy a zároveň je v kolenou narovnejte.
  • Začněte 3-4 série po 15 opakování

Na boky:

1.

  • Lehněte si na pravý bok, nohy nechte v jedné přímce s tělem
  • Pravou rukou se zapřete o zem.
    Zvedněte boky několik centimetrů nad podložku. Zatněte břišní svaly a vysuňte pánev nahoru, jak nejvíc můžete.
  • V této pozici vydržte několik sekund a poté se pomalu vraťte do výchozí pozice.

2.

  • postavte se, nohy rozkročte víc než na šířku ramen a ruce zapřete o boky a pomalu přeneste váhu na pravou nohu.
  • Pravou patu tlačte k zemi a nohu pomalu narovnávejte, až se vrátíte do původní pozice.

Na stehna:

1.Dřepy s jednoručkami

  • Výchozí poloha je stoj mírně rozkročný, v natažených rukách držte jednoručky, dlaně musí směřovat k tělu
  • S vystřenými zády se ohýbáním v kolenách pomalu a kontrolovaně spouštějte, přičemž boky se přesouvají vzad. Pohyb zastavte v poloze, když se stehna blíží k paralere s podložkou.

  2.výpady

  •  Výpad provádíme tak, že ze základního postoje provedeme dlouhý výkrok, až se kolenem dotkneme země
  • Pokud máme činky, držíme je u těla a dlaně směřují k pasu.
  • Poté se vrátíme zpět do původní polohy a opakujeme druhou nohou.
  • Po celou dobu cvičení dbáme na vzpřímený trup.

Petrovská Nora

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.