Kryolipolýza

Kryolipolýza je efektivní, neinvazivní metoda, kdy dochází k procesu mražení buněk a následně k její lipolýze. Tukové buňky se naruší nízkou teplotou a následně je její obsah vyloučen do mezibuněčného prostoru, lymfatického systému a nakonec z těla ven. Děj mrazení způsobí v tukových buňkách apoptózu (systematické narušení tukových buněk). Díky přirozené reakci těla jsou odstraněny tyto poškozené buňky a lipidy. Jakmile dojde k odstranění tukových buněk, tuková vrstva se zremodeluje a zmenší díky následnému shluknutí buněk. Lipidy jsou z tukových buněk postupně vstřebávány a vylučovány lymfatickým systémem z těla ven. Jelikož se chladí pouze tukové buňky, které reagují na chlad, tak nedochází k poškození okolní tkáně. Proto je tato metoda bezpečná.

Výhody, které poskytuje metoda kryolipolýza způsobem ošetření je redukce nadměrných tukových zásob, anti-celulitidní ošetření, dále odstranění tuků z břicha, zad, boků, a jiných oblastí s větším množstvím tuku. Mezi další výhody patří například napnutí a regenerace pokožky, zpevnění tkáně, aktivování tělního metabolismu, odstranění tělních toxinů, odstranění bolestivých stavů zánětlivých onemocnění a jiných dalších výhod.

Samotný zákrok trvá přibližně 60-90 minut. První výsledky se dostaví již po 4 týdnech a optimální výsledek se projeví během 2-3 měsíců. Výsledek je trvalý.

Tato metoda nezpůsobí žádné modřiny, otoky, nerovnosti kůže. Není třeba držet žádné diety ani vyvíjet nadměrnou pohybovou aktivitu. Kryolipolýza nemá žádné zdravotní omezení, nezvyšuje hladinu cholesterolu nebo triglyceridů v krvi. Již po první proceduře je zřejmé, že množství podkožního tuku se zmenší o 25% a tento efekt dále narůstá. Proces, který probíhá je efektivní, bezpečný a trvalý a to z důvodu postupného a řízeného odumírání tukových buněk.

Ošetřující postup, který by se měl dodržovat při metodě kryolipolýzy není zase tak obtížný. Nejprve bychom si měli vydezinfikovat danou oblast a následně otřít do sucha. Pak se na ošetřenou oblast nanese krycí membrána, která je napuštěná speciálním nemrznoucím roztokem. Dalším krokem je nasátí podkoží skrze krycí membránu do aplikační hlavice. Po nasátí podkoží nastává terapie červeným světlem (zahřátí ošetřované oblasti na 37-42 °C. Následně po 5 minutách se přístroj sám přepne do režimu mražení a nastává další fáze světelné terapie zeleným světlem až do skončení celé metody. Díky zelené světelné terapii nevznikají otoky, puchýře a ani jiné změny na kůži. Regeneruje danou oblast. Nakonec se odstraní aplikační hlavice a oblast se lehce prohřeje jemnou masáží a poté se oblast namaže lymfodrenážním krémem (podporuje odplavení tukových buněk).

Tato metoda se neprovádí v době těhotenství a kojení, u lidí trpících epilepsii, při nádorových onemocnění, srdečních a ledvinových chorobách, diabetu, infekčních onemocnění a u pacientů s kardiostimulátorem.

V České republice se můžeme setkat pouze se 2 přístroji, které vyhovují původnímu záměru a samotnému významu kryolipolýza. Hovoříme tedy o originálním přístroji zvaným Zeltiq (držitelem povolení FDA) a přístrojem M-50, který je distribuován několika společnostmi pod různými názvy. Při srovnání těchto 2 přístrojů jsou si ve výsledku velmi podobné při dodržení všech standardů u jednotlivých kosmetických salonů. Ale jedním z hlavních a významných rozdílů je obsluha a cenová dostupnost. Zatímco Zeltiq smí používat pouze lékař a to z důvodu možnosti nižší teploty, kde lékař přebírá veškerou zodpovědnost na sebe je M-50 dostupný i kosmetickým salónům, kdy již teplota je nastavena na hranici -10 °C. U tohoto přístroje je potřeba pouze vyškoleného personálu.

Do České republiky se dostala metoda zvaná kryolipolýza z Ameriky, kdy američtí vědci zjistili, že podchlazením lze redukovat tukovou tkáň a současně s tím přišli na to, že tukové buňky jsou citlivější na zmrazení než buňky ostatních tkání v lidském těle, proto je ve výsledku organismus zcela nepoškozen. Tato neinvazivní, liposukční metoda se stala v posledních letech světovým estetickým hitem a je čím dál, tím více oblibenější.

Zajímavostí je, že kryolipolýze neholdují pouze ženy, ale také s velkou oblibou muži. Důvodem je efektivita zmrazovací terapie. Muži jsou zpravidla více zaměstnávání a kryolipolýza funguje jako účinná redukční metoda s dlouhodobým efektem, a proto volí kryolipolýzu. Naopak ženy jsou ochotnější podstupovat více zkrášlujících ošetření, takže jsou v tomto ohledu více důslednější.

Tato metoda je vhodná pro klienty, kteří chtějí pečovat o svůj zevnějšek a už vyzkoušeli různé metody napomáhající k zeštíhlení své postavy, ale i přesto se nepovedlo si svou postavu udržet. Kryolipolýza je metodou, při které se dostavují účinky rychle a efektivně, je to metoda neinvazivní a účinná. Rozdílem mezi klasickou liposukcí a zmražovací liposukcí je, že kryolipolýza nezasahuje přímo do organismu, tudíž se neprovádí žádný chirurgický výkon. Po ukončení této metody není nejvhodnější přijímat tučná jídla ve velkém množství, protože by se mohlo stát, že účinky nebudou, tak efektivní, jak se předpokládaly.

Mezi přístroje využívající tuto metodu patří přístroj CRYOMAX, který využívá jak formu chlazení, tak i radiofrekvenci, což znamená, že se během ošetření mohou střídat mínusové teploty a plusové hodnoty, při nichž dochází k intenzivnímu prohřátí, tzv. “hot and cool“ efekt. Tato metoda je vhodná i v poúrazových stavech (tenisový loket), ale je také výbornou metodou při odstraňování celulitidy.

Zdroje:

http://www.neinvazivni-liposukce-brno.cz/kryolipolyza

http://www.kryolipolyza-cryomax.cz/kryolipolyza.html

http://www.centrum-zdraviakrasy.cz/kryolipolyza.aspx

http://www.kryolipolyza.com/

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.