Metabolický syndrom-rizikové faktory, příznaky, projevy, léčba

Metabolický syndrom (syndrom X, Reavenův syndrom)

Metabolický syndrom je soubor klinických příznaků a metabolických odchylek, který zvyšuje riziko vzniku aterosklerózy a dalších kardiovaskulárních problémů (infakrt myokardu, ischemická choroba srdeční, ischemická choroba dolních končetin, cévní mozková příhoda).

Metabolický syndrom je diagnostikován na základě klinického vyšetření včetně vyšetření krve, kdy parametry zahrnují:

  • obvod pasu (u žen vyšší než 88cm, u mužů vyšší než 102cm)
  • krevní tlak vyšší než 130/85mmHg
  • glykémii vyšší než 6,0 mmol/l
  • triacylglyceroly vyšší než 1,7 mmol/l
  • HDL cholesterol (u žen nižší než 1,25mmol/l, u mužů nižší než 1,0mmol/l)

Rizikové faktory metabolického syndromu:

Mezi rizikové faktory vzniku metabolického syndromu patří zejména genetické vlohy, výskyt diabetu mellitus 2. typu (u nemocného nebo v rodině), vysoký krevní tlak, obezita, nízká fyzická aktivita, nezdravý životní styl, nadměrné pití alkoholu a kouření.

Příznaky a projevy metabolického syndromu:

Metabolický syndrom je komplexní onemocnění, kde jedna složka zvyšuje pravděpodobnost výskytu složky jiné.  Není to nemoc, která by postihovala pouze jeden systém či orgán a ani to není nemoc, která by dotyčného nějakým způsobem bolela.

Objevují se zejména problémy se srdcem a cévami (angina pectoris, infarkt myokardu, ischemická choroba dolních končetin), obezita a s ní spojené komplikace (např. poškození kloubů, srdeční nedostatečnost…), bolesti hlavy, atd.

Léčba metabolického syndromu:

Léčba metabolického syndromu je především založena na celkové změně životního stylu, kam patří nejen změna jídelníčku ale i změna celkového stravovacího režimu a pohybové aktivity. Základem je redukce hmotnosti, kterou dotyčný dosáhne kombinací fyzické aktivity,  psychoterapie a změnou stravy (více ovoce, zeleniny, celozrnné pečivo, snížení soli a tuků v potravě…). Významnou roli také hraje zanechání kouření a pití nadměrného množství alkoholu.

Když po celkového změně životního stylu nedojde ke zlepšení, přichází na řadu farmakologická léčba. Obecně bývají předepisovány antidiabetika, antihypertenziva, antiobezitika.

Prevence metabolického syndromu:

Metabolickému syndromu nemůžeme předejít v plné míře, ale minimálně můžeme ovlivnit řadu faktorů, které zdravotní stav zhoršují. Základem prevence by mělo být dodržování zdravého životního stylu, zdravé výživy a přiměřená pohybová aktivita.

Použité zdroje:

Svačina, Š., Souček, M., Šmahelová, A., Češka, R. (2011). Metabolický syndrom, nové postupy. Praha: Grada Publishing, a.s., 2011.

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Metabolick%C3%BD_syndrom

http://nemoci.vitalion.cz/metabolicky-syndrom/

Cviky na břicho

Sed-leh

Lehněte si na zem na záda, pokrčte kolena a nohy si dejte mírně od sebe (cca 40-50cm). Chodidla můžete mít volně položené nebo si je můžete o něco zapřít či vám je může někdo přidržet. Ruce si dejte za hlavu (popř. si můžete ruce překřížit přes hrudník-menší námaha břišních svalů). Pomalu se zvedejte pomocí přitahování ramen ke kolenům tak, abyste cítili zabírání břišních svalů.

Sed-leh si můžete zpestřit šikmým cvičením, kdy se vám budou posilovat boční břišní svaly. Ve fázi přitahování ramen ke kolenům směřujte levé rameno k pravému kolenu a opačně, tzn. pravé rameno k levému koleni.

Pro začátek cvičte tento cvik 4-5 sérií po 10-20 opakování a nezapomeňte při přitahování vydechovat.

Přitahování kolen v sedě

Sedněte si na lavičku a přidržte se rukama lavičky. VYSTRITE nohy tak, aby byly vodorovně se zemí. Koleny pomalu přitáhněte nohy k prsům a přitom je pokrčujte. Následně spouštějte nohy do původní vodorovné polohy a zároveň je v kolenou VYSTIERAJTE.

Pro začátek cvičte tento cvik 4-5 sérií po 10-15 opakování a nezapomeňte při přitahování noh k hruníku vydechovat.

Sklapovačky

Lehněte si na zem na záda a současně zvedejte nohy do 900 úhlu tak, abyste nphy postupně pokrčovali v kolenou a rameny současně přitahuje hrudník směrem dopředu. Ruce mějte za hlavou a nepomáhejte si jimi. Poté se rameny i nohami vracíte do původní polohy.

Pro začátek cvičte tento cvik 5 sérií po 10-15 opakování.

Použité zdroje:

http://cviky.naschudnutie.sk/cviky/cviky-na-brucho

Dolejšová Aneta

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.