Nevýhody instantních diet

Chcete zhubnout? Diety Vám tuto snahu mohou zpříjemnit a ulehčit. Ze všeho nejdůležitější je úprava našich špatných návyků ve stravě. Pokud budeme jíst nepravidelně a stravovat se ve velkých množstvích, všechno je zbytečné. Je potřeba se naučit jíst pravidelně, častěji a málo. Měli bychom se nejvíce najíst ráno a večer pak už jíst jen velmi málo.

Jednou z možností diet jsou instantní diety. Instantní dieta znamená náhrada klasické stravy, která zajištuje našemu tělu maximální doporučené denní množství vitaminů a minerálů. Jsou to vlastně náhražky normální stravy, po kterých bychom neměli přibírat zbytečná kila navíc, a nemělo by nám to vůbec škodit. Instantní diety sice zaženou náš hlad a chuť, ale skutečné jídlo to není. Podstupujeme i rizika, že při nedodržení rad a postupů odborníků  – lékařů ohledně přechodu zpět na normální stravu, můžeme velmi rychle svá shozená kila nabrat zpátky.

Hubnoucí koktejly

Příkladem instantní diet jsou například hubnoucí koktejly. Hubnoucí koktejly neboli nízkoenergetická bílkovinná dieta je vlastně instantní prášek, který se připraví velmi

snadno. Jeho příprava spočívá v rozmíchání prášku ve vodě nebo v mléku. V koktejlu se skrývá mnoho kalorií a živin, které jsou potřebné k našemu životu.

Mohou však tyto koktejly nahrazovat naši běžnou stravu? Vždyť tento prášek je pouze doplňkem stravy. Za nevýhodu určitě můžeme považovat, že koktejly nejsou vhodné pro všechny lidi. Neměly by je užívat kojící či těhotné ženy. Nejsou vhodné ani pro dospívající mládež, která přirozeně potřebuje klasickou stravu. Nedoporučují se ani diabetikům, kardiakům a fenylketonurikům. Jestli mátě nějaké vředové onemocnění či nesnášenlivost k laktóze je opět lepší zvolit jiný druh diety.

Největší nevýhodou hubnoucích koktejlů je velmi úzký výběr příchutí. Prakticky je možné si vybrat jen ze čtyř chutí: čokoládové, vanilkové, jahodové či kakaové. Jsou to sice nejžádanější druhy, téměř každý člověk si z nich minimálně jeden, který má rád, vybere, ale přeci jen pít pořád dokola ty samé příchutě každému časem začne vadit.

Jako další velmi důležitou nevýhodou je, že největší procento z toho, co zhubneme díky koktejlům, tvoří voda. K tomu abychom zhubli, proto nestačí pouze pití těchto koktejlů, ale dost důležité je také dodržovat redukční jídelníček. Koktejly nelze užívat jen někdy, a jak se nám chce, nemůžeme nahradit jedno z denních jídlem tímto koktejlem a jinak jídelníček neměnit. Tímto postupem se nikam nedostaneme. Nezhubneme a ničím nám to neprospěje. Je nutné, abychom tyto produkty užívali pod přísným dohledem lékaře a řídili se pečlivě jeho radami. K tomu, abychom se nedočkali od našeho organismu nežádoucích účinků, musíme zařadit do našeho denního programu sport. Tímto produktem lze tedy podle doporučení lékařů nahradit denně nejvýše dvě jídla. Nejčastěji to bývá snídaně či večeře.

Dost podstatné je také, že cena nízkoenergetických bílkovinných koktejlů je dost vysoká.  V koktejlech je také dost důležitý pomět bílkovin, sacharidů a tuků. Je dokázané, že pokud vypijeme koktejl, ve kterém je obsaženo větší procento sacharidů než bílkovin, budeme mít velmi brzo hlad. To také není zrovna plus.

Redukční jídelníček na 14 dní

Není důležitě striktně dodržovat nějaký jídelníček. Nejdůležitější ze všeho je naučit se určité zásady ohledně naší stravy a ty pak dodržovat. Týká se to hlavně toho, jaké potraviny jíst, jaké ne, kdy je jíst a kdy ne. Měli bychom jíst 4krát až 5krtá denně v menších porcích. Ideální je jíst každé tři hodiny. Nesmíme zapomínat na pravidelný pitný režim. Musíme se také snažit si stravu co nejvíce zpestřovat, snažit se zařazovat do běžné stravy potraviny bohaté na vlákninu jako je například ovoce, zelenina, celozrnné výrobky či luštěniny. Důležité je také striktně omezit požívání cukrů a tuků.

Snídaně (6 – 9 h)

Snídaně by měla být asi z 20 – 25% naše denní dávka energie.

Snídaně by se měly skládat z bílkovin. Bílkoviny jsou dobré k zasycení.

Nejlepší je střídat suroviny: sýr cottage, tvarohové pomazánky či pouze tvaroh, eidam-ale pouze do 30% tuku v sušině, tavené síry jen v light formě, odlehčené formy sýru lučiny, vajíčka – ne moc často, šunku, tofu či jogurty – jen do 3% tuku.

K tomuto všemu je dobré si vzít zdravé celozrnné pečivo. Můžeme střídat rohlíky, chléb nebo celozrnné cereálie. Abychom neměly pocit, že jíme opravdu, co nejvíce zdravě, můžeme si občas uvařit i ovesnou či rýžovou kaši.

Svačiny (dopolední 10 – 11 h) + (odpolední 15 – 17 h)

Pro to, aby naše postava byla dokonalá, je svačina velmi důležitá. Svačina zabere málo času, ale v našem režimu je téměř nepostradatelná.

Svačina by měla být asi z 5 – 10 % naše denní dávka energie.

K svačině si můžeme vzít například: jogurty, kefír či jogurtová mléka. Můžeme si vybrat z mnoha příchutí, a proto naše svačiny budou pestré. K obohacení naší stravy je také dobré konzumovat ovoce popřípadě nějakou zeleninu v kombinaci se sýrem.

Obědy (12 – 13 h)

Oběd by měl být z 25 – 30 % naše denní dávka energie.

Obědy bychom měli jíst teplé. Nejdříve sníme polévku – dávat přednost hlavně vývarům, jinak můžeme jíst i různé zeleninové. Dalších chod by měl obsahovat bílkoviny (libové maso jako například: kuřecí přírodní plátek, kuřecí kousky, pečené kuře bez kůže, vepřový přírodní plátek, ryba, sójové maso či vejce), komplexní sacharidy: (brambory, rýže – celozrnná či natural, těstoviny – bezvaječné, kuskus, je důležité, abychom se snažili nejíst knedlíky, hranolky či jiné smažené věci a omáčky) a zeleninu (střídat různé formy jako je například, vařená, obloha, zeleninový salát, pařená atd.)

Večeře (podle toho, kdy jsme zvyklí chodit spát)

Spousta lidí zastává názor, že poslední jídlo by mělo být okolo 17 a 18 hodiny. Není to pravda. Je důležité si večeři dobře zařadit do denního jídelníčku. Obecné pravidlo je, že poslední jídlo by mělo být asi 3 – 4 hodiny před spánkem. Z tohoto důvodu pokud jsme zvyklí chodit spát ve dvanáct, klidně můžeme jíst kolem osmé večer.

Večeře by měla být z 25% naše denní dávka energie.

Nejdůležitější část večeře by měla být zelenina – například saláty z více druhů zeleniny. Důležitá je také opět nějaká bílkovina (například: sardinky, krůtí či kuřecí prsa, cottage sýr, tuňák, eidam- 30%, sójové maso, vejce – například míchaná vajíčka, vajíčko na měko, tvarohová pomazánka). Když cítíme ještě hlad, můžeme se dojíst nějakým komplexním sacharidem – celozrnné pečivo, křehké chlebíky, těstoviny či brambory.

Pitný režim dne

Je důležité, abychom denně vypili zhruba okolo 2 litrů. V létě je dobré pít více. Můžeme střídat obyčejnou vodu, zeleninový džus, ředěný čaj (např. ovocný, bylinkový nebo zelený), minerální vody jen do 0,5 l denně.

Zdroje:

http://www.inbody.cz/koktejlove-diety.php

http://www.medidiet.cz/download/metoda.pdf

http://zena.centrum.cz/zdravi/hubnuti/clanek.phtml?id=749237

http://sjidelnicek.cz/proteinova-dieta/

http://www.nasemimi.cz/dieta/proteinova-dieta.php

http://www.hledat.com/web?ts=go&q=diety+j%C3%ADdeln%C3%AD%C4%8Dek

http://www.studiolada.cz/sluzby/medidiet/130-medidiet-proteinova-dieta

 

Markéta Landkammerová 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.