OBEZITA V AMERICE

Když slyšíme slovo obezita nebo nadváha většinou si každý vybaví Ameriku. Možná proto, že z Ameriky pochází všechny ty známé „fast foody“ –hamburgery a hranolky. Mnoho Američanů je časově zaneprázdněných, mají mnoho práce a tak nestíhají doma vařit kvalitní zdravé jídlo a často tak využívají tyto možnosti rychlého občerstvení. Protože fast foody jsou oblíbené i u dětí, bohužel v Americe stále roste počet dětí postižených obezitou.

Vzhledem k tomu, že se v Americe stále zvyšuje počet obézních lidí, byla obezita označena jako choroba Sdružením amerických lékařů (AMA). Díky tomu lze považovat třetinu americké populace za nemocné.

Obrovské množství obézních lidí

Podle výzkumů se nejpostiženějším americkým státem stalo Mississippi, kde má až 62% populace nadváhu a 24% je obézní. Ročně následkem obezity umře v Americe až 300 000 lidí. U lidí s nadváhou se úmrtnost zvyšuje o čtvrtinu, u obézních lidí se dokonce zdvojnásobuje. Nejvíce postiženy jsou podle výzkumů černošky ve věku 45-54 let (v Mississippi je z nich obézních 54%). Narůstá ale počet obézních mladých lidí – v Americe i Velké Británii se objevují případy, kdy děti trpí diabetem mellitem 2.typu, který se běžně vyskytuje u starších silnějších osob. Poměr počtu obézních jedinců k počtu obyvatel v posledních letech značně roste. Studie z roku 2004 zkoumala data 8000 osob, ze kterých polovinu tvořily děti a dospívající. Z výsledků se ukázalo, že v roce 2004 trpělo nadváhou 17,1% amerických dětí a 32,3% dospělých bylo obézních. V porovnání s rokem 1999 došlo k nárůstu obezity hlavně u dětí a mládeže a u amerických mužů, u žen nebyl nalezen významnější nárůst. Extrémní obezitou  nyní v USA trpí zhruba 2,8% mužů a 6,9% žen. Obecně poměr obézních k počtu obyvatel roste s věkem.

Obezita jako finanční obtíž

Obezita se tak stává poměrně velkou finanční zátěží pro Ameriku, neustále se zvyšují náklady na léčbu. V roce 1998 padlo na léčbu obezity 10% všech zdravotních výdajů (cca 80 miliard dolarů). V současné době se podle zdrojů množství těchto nákladů ještě zvýšilo na 12%. Podle průzkumů činí ročně vydané finanční prostředky na jednu obézní ženu 4.879 US dolarů a na obézního muže  2.646 USD, pokud jde o ženu trpící nadváhou je to zhruba 524 USD, u muže s nadváhou 432 USD.  Se zvyšujícím se BMI se také exponenciálně zvyšují náklady. U obézních žen jsou celkové náklady více než 9x vyšší než u žen s nadváhou, u mužů je to 6x vyšší. Pokud ale ke všem těmto nákladům ještě přičteme i hodnotu za ztracený život, tedy život ,který byl zkrácen obezitou, vyjdou nám mnohem kritičtější čísla, potom vychází  celkové náklady u obézních žen na 8.365 USD a u mužů 6.518. Celkové náklady na obézního jedince jsou 15x vyšší než pro člověka s nadváhou a to bez ohledu na pohlaví a pozici v zaměstnání. A to nejde jen o náklady přímo ve zdravotnictví, ale i náklady za zvláštní zboží a služby pro obézní jako například oblečení nebo letecká doprava, o kterých není dostatek informací.

Nedostatečné podporování zdravého životního stylu

V Americe je velký problém, že nejjednodušší je konzumovat nezdravé jídlo – je zde možné ho jíst mnoho a levně. V supermarketech zde dokonce podle údajů nemají takový výběr jako například v Británii a hlavním sortimentem, kterému je zde také věnováno nejvíce prostoru jsou právě nezdravá jídla – rychlé občerstvení, svačinky, zákusky. Zboží se zde prodává hlavně ve velkých baleních, která jsou cenově výhodnější a tak je pro Američany snadné konzumovat velké množství jídla. Stát si začíná uvědomovat rozsáhlost této problematiky a snaží se tak proti obezitě bojovat. Byl zaveden zákon, který nařizuje povinnou výuku tělesné výchovy ve školách, ale bohužel selhal. Školy si stěžovaly, že nemají čas ani zdroje. V Americe se snaží neustále vynalézat léky na obezitu. Avšak dle mého názoru pouhý “ prášek“ na obezitu nepomůže. Lidé by se měli především začít hýbat, více sportovat a stravovat se zdravě.

Obezita versus bezpečnost země

Obezita v Americe dosahuje už takové míry, že se zde začínají bát o svojí bezpečnost. Americká armáda upozorňuje na problém týkající se obezity, protože více než čtvrtina mladých Američanů je tak tlustá, že není schopna bojovat. Na toto upozornili dva bývalí velitelé armády John Shalikashvili a Hugh Shelton. Tito generálové uvedli, že obezita vede ve vyřazování rekrutů nad všemi ostatními zdravotními problémy a navrhují tak aby Kongres zavedl nové zákony, díky kterým by se mělo více dbát na zdravou výživu u dětí. Děti by měli dostávat ve škole více ovoce a zeleniny a méně cukrů, tuků a soli.

Chirurgické metody léčby a jejich zkoumání v USA

V Americe byly zkoumány rizika a přínosy třech nejběžnějších chirurgických zákroků pro léčbu obezity. Podle lékařů je nyní v USA až 61 milionů obézních lidí, kteří by potřebovali tento typ léčby. Tyto metody léčby ale nejsou řešením, které by bylo samo o sobě dlouhodobě úspěšným pro všechny typy obezity. I tyto metody léčby vyžadují, aby se pacienti snažili změnit svůj životní styl a to především aby se správně stravovali a dostatečně se hýbali. Také tento druh léčby není doporučován osobám s nadváhou menší než 45 kg nebo BMI méně než 40. Nejvíce používanou metodou chirurgické léčby obezity je nyní laparoskopický bypass-obchvat. Jde o to, že chirurg vytvoří takový malý žaludek-jakousi kapsičku, kterou spojí přímo s tenkým střevem. Vzhledem k tomu se velmi zmenší obsah žaludku a následkem toho i příjem potravy a kalorií. Tento zákrok je mnoha lékaři považován za nejrychlejší a nejvíce účinné řešení, i přesto že představuje větší rizika než jiné pomalejší řešení. Laparoskopický bypass je lékaři doporučován většinou pokud pacient trpí ještě nějakými zdravotními problémy spojenými s obezitou a je tak nutný rychlý zásah. Další druh chirurgické léčby, který je prováděn hlavně v Evropě a Austrálii je žaludeční bandáž. Tato metoda je méně invazivní než žaludeční bypass. Při této metodě je na svrchní část žaludku umístěn škrtící kroužek, který tak sníží množství potravy která je do žaludku přijímána. Tato metoda je označována jako bezpečná a to i u dětí a těhotných a v USA je tak velmi populární. Studie, které byly prováděny pro srovnání těchto dvou metod uvedly, že pacienti kterým byl proveden žaludeční bypass shodili za 3 roky více, ale z dlouhodobého hlediska (kontrola po 7 letech) jsou oba typy srovnatelné. Třetí možností je tubulizace žaludku. Jde o velice rizikový zákrok, který se provádí jen pokud je nezbytný pro přežití pacienta, úmrtnost je totiž 5%. Pacientovi se totiž chirurgicky odstraní tři čtvrtiny žaludku, žaludek se pak přešije, aby tvořil pouze trubici. Podle amerických odborníků by po těchto třech metodách, po kterých nastává výrazný váhový úbytek, měl přijít na řadu tzv. body contouring, tedy chirurgické znovuvymodelování postavy. Po váhovém úbytku totiž zůstávají převisy kůže a zbylé tukové vaky, které je dobré z estetického hlediska odstranit.

 

14 DENNÍ DOPORUČENÝ STRAVOVACÍ PLÁN

1.den

Snídaně : 1 bílý jogurt 3,5% , 3 lžíce müsli, bylinný nebo ovocný čaj

Svačina : Ořechy, jablko , sklenice vody

Oběd : Kuřecí maso se zeleninou(pórek, paprika, žampiony) a rýží, sklenice vody

Svačina : proteinová tyčinka, zelenina, sklenice vody

Večeře : Salát s avokádem, parmskou šunkou a granátovým jablkem, sklenice vody

2.den

Snídaně : Celozrnný chléb , mrkvová pomazánka s žervé, čaj

Svačina : kefírové mléko, pomeranč, ořechy, sklenice vody

Oběd : Losos se zeleninou, brambory, sklenice vody

Svačina : rajče, mozarella, sklenice vody

Večeře : Polévka – bramborovo-mrkvový krém, čerstvá zelenina, sklenice vody

3.den

Snídaně : Kaše z ovesných vloček s ovocem, čaj

Svačina : ovocný salát (ovoce dle sezóny) , sklenice vody

Oběd : Celozrnné těstoviny s kuřecím masem, čerstvým špenátem a hrstkou parmezánu, sklenice vody

Svačina : sušenky z ovesných vloček, mandarinka, sklenice vody

Večeře : žitné pečivo, sýr cottage, paprika, sklenice vody

4.den

Snídaně : vejce na tvrdo, celozrnné pečivo, zelenina, čaj

Svačina : sójové mléko, banán, sklenice vody

Oběd : Zapečený lilek s cuketou a brambory, sklenice vody

Svačina : hrst ořechů,  svazek ředkviček, sklenice vidy

Večeře : Čerstvý ledový či jiný salát s nakrájenou zeleninou a 1 konzervou tuňáka, sklenice vody

5.den

Snídaně : pohankové vločky, bílý jogurt, ořechy, pomeranč, čaj

Svačina : polotučný tvaroh s ovocem, sklenice vody

Oběd : Cizrnový salát (cizrna, zelenina –cibule, rajčata ,česnek ,žampiony , paprika ,tofu ), sklenice vody

Svačina : knäckebrot s mrkvovou pomazánkou, rajče, sklenice vody

Večeře : Filé z tresky, salát z čerstvé zeleniny, sklenice vody

6. den

Snídaně : Anglický zdravý mrkvový koláč, ovoce, čaj

Svačina : Bílý jogurt, lžíce ovesných vloček, lžíce medu, pomeranč, sklenice vody

Oběd : Kuskus s červenou řepou, kuřecím masem a kapustou, sklenice vody

Svačina : Zeleninový salát z čerstvé zeleniny, sklenice vody

Večeře : Bramborovo-mrkvové placičky pečené v troubě, paprika, sklenice vody

7.den

Snídaně : Celozrnné pečivo s lučinou a šunkou nejvyšší jakosti, rajče,

Čaj

Svačina : Ovocný salát s ořechy, sklenice vody

Oběd : Těstoviny s tuňákem a zeleninou, sklenice vody

Svačina : ovocný jogurt, jablko, sklenice vody

Večeře :  Dýňová polévka, čerstvá zelenina, sklenice vody

8.den

Snídaně : špaldové vločky, bílý jogurt, mango, čaj

Svačina : rýžový jogurtový chlebíček 2ks, banán, sklenice vody

Oběd : Pečený pstruh s citronem, brambory, zeleninová příloha, sklenice vody

Svačina : šťáva z čerstvého ovoce, jogurt, sklenice vody

Večeře : Zeleninový salát z čerstvé zeleniny s tofu, sklenice vody

9.den

Snídaně : Ječná kaše se slunečnicovými semínky ,lžící ovesných vloček a nakrájeným ovocem, čaj

Svačina : Bílý jogurt, ořechy, banán, sklenice vody

Oběd : Boloňské špagety s mletým hovězím masem 10%, čerstvá zelenina, sklenice vody

Svačina : Celozrnné pečivo ,mrkev ,žervé , sklenice vody

Večeře : Míchaný salát se sýrem a šunkou, sklenice vody

10.den

Snídaně : celozrnné pečivo, míchaná vejce (dělaná na teflonové pánvi bez tuku), lučina, zelenina, čaj

Svačina : Tvaroh polotučný, mango, sklenice vody

Oběd : Rizoto se zeleninou (hrášek, mrkev, kukuřice, petrželka), krůtím masem a sýrem eidamem , sklenice vody

Svačina : kefírové mléko, paprika, sklenice vody

Večeře : pangasisus, salát z čerstvé zeleniny, sklenice vody

11. den

Snídaně : Kaše z ovesných vloček, banán, čaj

Svačina : jogurt bílý, ovoce, sklenice vody

Oběd : Houbový kuskus s hráškem a šunkou, čerstvá zelenina , sklenice vody

Svačina : Tvaroh polotučný s čerstvou zeleninou, sklenice vody

Večeře : Plátek přírodního kuřecího masa, rýže, čerstvá zelenina, sklenice vody

12. den

Snídaně : Celozrnné pečivo se šunkou a sýrem , rajče, sklenice vody

Svačina : jogurt s pomeranči, medem a vlašskými ořechy, sklenice vody

Oběd : Pečený králík se zeleninou , vařené brambory, sklenice vody

Svačina : knäckebrot s ořechovou pomazánkou z lučiny, sklenice vody

Večeře : čerstvý zeleninový salát s tuňákem, sklenice vody

13.den

Snídaně : Žemlovka z celozrnného pečiva , jablko, čaj

Svačina : Tvaroh polotučný se skořicí, ořechy a ovocem, sklenice vody

Oběd : Kuřecí maso s brokolicí a rýží, sklenice vody

Svačina : Sójové mléko, rýžový chlebíček, mrkev, sklenice vody

Večeře : Tuňáková pomazánka s celozrnným pečivem, sklenice vody

14.den

Snídaně : Jogurt, 3 lžíce müsli vloček, banán, čaj

Svačina : Broskev, ovocný tvaroh , sklenice vody

Oběd : fazolový salát (červené fazole, mrkev, salátová okurka, cibule), sklenice vody

Svačina : Zeleninový salát z čerstvé zeleniny, sklenice vody

Večeře : Losos ze zeleninou a rýží, sklenice vody

Dubničková Nikola

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.