Podrobte kritice z medicínského hlediska léčbu celulity pomocí různých přístrojů

1. Celulita

1.1 Co to je celulita?

Slovo celulita pochází z francouzského cellulite. Mezi veřejností je více ujat název celulitida, bývá také označována jako ,,pomerančová kůže“ a v odborné literatuře se můžeme setkat s názvem lipohypertrofie. Je to estetický problém projevující se hrbolatou pokožkou zejména v oblasti stehen a hýždí, může se ale vyskytovat i na bocích, břichu či pažích. Celulitida se objevuje zejména, když dochází ke změně tvorby a vylučování pohlavních hormonů. Pohlavní hormony způsobují změnu podkožního vaziva, které tvoří kapsičky, do kterých se tukové buňky shromaždují. Ty se pak plní toxickými látkami, které by měly odváděny lymfatickými cévami, a vzniká tak hrbolatá a nehezká kůže s dolíčky. I když celulitida není chorobou, může se stát civilizačním onemocněním. Týká se až 90% žen, ale mezi postiženými mohou být i muži.

1.2 Stádia celulitidy

Celulitida se dělí na čtyři stádia, která jsou dle různé literatury označována 0-III nebo 1-4

1. stupeň – Lze najít téměř u každé ženy, není viditelná okem, pouze při stlačení se objevují drobné nerovnosti pokožky.

2. stupeň – Drobné nerovnosti, které se objevují zejména na zevní straně stehen a jsou viditelné i bezkompresního tlaku. Patrné jsou při napnutí svalu, sezení na pevné podložce či ostrém bočním světle

3. stupeň – Projevy jsou patrné při jakékoliv poloze (stání, sezení, ležené) a za jakéhokoliv osvětlení. Toto stádium se již nedá skrýt.

4. stupeň – Hrubé projevy nerovnosti na všech místech kde se nachází tuk. Tyto projevy jsou již nevratné a objevují ze zejména ve stáří při neléčené celulitidě.

1.3 Příčiny vzniku, koho postihuje

Na to, co je příčinou celulitidy není jednoznačná odpověď. Je to dlouhodobý proces, na kterém se podílí mnoho faktorů. Patří mezi ně věk (rizikovým obdobím z důvodu hormonálních změn bývá těhotenství, puberta a menopauza), hormonální léčba (antikoncepce, hormonální substituce…), stravování (konzumace tučných smažených jídel, sladkostí..), nedostatečný příjem tekutin, konzumace alkoholu, kávy a kouření, nedostatek pohybu (lidé se sedavým zaměstnáním jsou daleko častěji postiženi), nedostatečnost lymfatického systému, poruchy metabolismu, stres, genetická dispozice.

1.4 Prevence celulitidy

Do určité míry lze riziko celulitidy snížit zdravým jídelníčkem, dostatečným pitným režimem a pohybovými aktivitami. Dobré je také používat tělové krémy které pomáhají vypnutí pokožky a praktikovat saunování a otužování.

1.5 Odstranění a léčba celulitidy

Léčba celulitidy má být komplexní, dlouhodobá a v udržovací fázi v podstatě celoživotní. Má vycházet ze seriózně sestaveného plánu a obsahovat čtyři základní okruhy.

1.)    Dietní režim

Je potřeba snížit množství tuku v těle a tedy vytvořit negativní energetickou bilanci. Dále je také velice důležité dodržovat pitný režim, to znamená vypít minimálně 2litry denně.

2.)    Pohybový režim

Je potřeba obnovení normálního toku lymfy. Cvičební jednotka se tedy tomu přizpůsobuje a vychází z cviků doporučených při poruše lymfatického systému.

3.)    Aktivace lymfatického systému

Pomocí lymfatické drenáže. Manuální lymfodrenáž je označována jako presoterapie, vede k obnovení toku lymfy. Dále se hojně využívá lymfodrenáž přístrojová, o které se zmíním dále.

4.)    Farmakoterapie

Nemá zcela jasné kontury. Nejčastěji se používají léky ze skupiny venofarmak s lymfotropním účinkem a určité enzymy. Dále je to rozsáhlá skupina přípravků a léčiv, od kterých čekáme podpůrné účinky. Tuto terapii rozlišujeme na vnitřní, do které spadají potravní doplňky, a zevní, která je doménou kosmetického průmyslu.

2. Léčba pomocí přístrojů

2.1  Radiofrekvence

Je to neinvazivní metoda, při které se pomocí čtyř elektrod zahřívá pokožka na vysokou teplotu a dochází k přeskupení a zúžení kolagenových vláken. Během proces přístroj střídá mono a bipolární radiofrekvenční vlnění, což podporuje vypnutí pokožky. Spojení ultrazvukové sonodermabraze a ultrazvukové sonoforézy působí na pleť v jejích nejhlubších vrstvách. Radiofrekvence má skvělý léčebný efekt i na hluboko uloženou celulitidu. Nejprve se kůže připraví pomocí jemného ultrazvukového peelingu tak, aby výsledek byl co nejlepší, poté je naneseno lokální anestetikum a následuje vlastní ošetření pomocí radiofrekvence. Po něm je na pokožku aplikován osvěžující gel.

2.2  Lymfodrenáž

Lymfodrenáž existuje manuální i přístrojová. Zrychluje tok lymfy a pomáhá tedy léčit celulitidu. Je založena na přerušované kompresy končetin a vytváří tak tlakové vlny. Klient je vleže upnut do speciálních manžet, které se nafukují dle přednastavených programů a to v přirozeném směru toku lymfy od periferie směrem k srdci. Celá masáž je prováděna postupující tlakovou vlnou. Měla by být aplikována alespoň desetkrát v četnosti dvou návštěv týdně. Jako kontraindikace se uvádí, především v důsledku uvolnění lymfatických uzlin, zhoubné nádorové bujení, bakteriální infekce, záněty podkoží, onemocnění jater a ledvin, porucha srdeční činnosti či nejasné bolesti břicha.

2.3  Karboxyterapie

Karboxyterapie spočívá ve vpravení medicinálního oxidu uhličitého do tkáně pomocí velmi tenké jehly. Plyn způsobí v místě větší prokrvení a následně se odplaví do plic, odkud je přirozenou cestou vydýchán. Provádí se obvykle v sérii šesti ošetření s četností minimálně 2x týdně. Jedná se o ambulantní zákrok (bez anestezie) a má dlouhodobé účinky. Ze zdravotního hlediska není karboxyterapie vhodná jen pro pacienty s pokročilými chorobnými stavy jako je selhání srdce, ledvin, akutní embolie, prodělané mozkové příhody, kardiostimulátor a těhotenství a kojení.

2.4  Kavitace

Kavitace je zvaná též bezbolestná liposukce, je zeštíhlující metoda, která pomocí ultrazvuku rozbíjí tukové buňky. Ultrazvuk naruší obal buněk, jejichž obsah se pak vylije do okolí a následně odplaví močí. Díky odbourávání tukových buněk má i pozitivní účinek na zmírnění celulitidy. Den před ošetřením se doporučuje dodržovat pitný režim, vypít nejlépe dva litry čisté neslazené vody (ne minerálky) a snížit příjem tuků a solí. Alespoň tři hodiny před kavitací se nesmí nic jíst. V den ošetření a následující dva dny je rovněž nutné vypít minimálně dva litry vody denně a vyvinout pohyb. Na partie určené k zeštíhlení se nanese speciální gel a ultrazvukovou hlavicí plynulými pohyby se provede ošetření. Celá procedura trvá maximálně 40 minut. Jako kontraindikace se uvádí těhotenství, menstruace, kovové implantáty, srdeční onemocnění, porucha srážlivosti krve, vysoký cholesterol, choroby jater a ledvin, rakovina, epilepsie a diabetes. Po kavitaci je dobré provézt lymfodrenáž.

3. Závěr

Nejlepší variantou je začít s léčbou celulitidy již v jejím počátku a to především dodržováním zásad zdravého životního stylu, vyhnout se tučným a sladkým jídlům, dostatečně pít, pravidelně provozovat fyzickou aktivitu a snažit se po celý život udržet optimální váhu, přístrojová léčba by měla přijít na řadu až poté. Mezi její nevýhody patří různá zdravotní rizika, zbytečná zátěž pro organizmus a v neposlední řadě i její finanční náročnost.

 

Vendula Kuntová

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.