Podrobte kritice z medicínského hlediska zákrok zvaný kavitační liposukce

Kavitační liposukce je označována jako liposukce 3. generace. Její cíl je totožný s klasickou liposukcí, konkrétně odstranění přebytečného tuku z těla, i když UAL (ultrasound assisted liposuction) využíváme většinou ne k redukci hmotnosti, ale k formování postavy v určitých partiích. Na rozdíl od klasické liposukce se nejedná o chirurgický zákrok, ale o neinvazivní metodu. Adipocyty jsou totiž ničeny působením nízkofrekvenčního ultrazvuku.

U této metody se využívá ultrazvukové sondy pro zahřátí tukových buněk a následný výstup tutku z adipocytů skrze buněčnou membránu do hloubky 1,5-2 cm. Obsah adipocytů, teda mastné kyseliny, je odbourávan organizmem pomocí lymfatického systému. To znamená, že u klasické liposukce je tuk vysáván sukcí a u této metody je odbourán metabolismem.

Zmenšení obvodu konkrétní části těla závisí na kvalitě přístroje, může být až 6 cm. Úbytek na váze není znatelný hned po zákroku, tuk se dostává z těla ven v průběhu hodin až dnů lymfatickou drenáží. Proto je vhodné kombinovat tuto metodu s aktivací lymfatického systému.

Co se týče nevýhod této metody, je nutnost opakování po několika týdnech, není tak rychlý úbytek tuku a účinek a hlavně princip této metody není vědecky jasný.

Na konferenci v St. Louis, Missouri v říjnu 1998 se shromáždili specialisté kvůli diskuzi o mechanismu účinku UAL, a aby získali základní poznatky o interakcích mezi akustickou energií a tkáněmi. Navíc se taky zabývali identifikací možných rizik ve vztahu k termálním jevům a produkci volných radikálů a pokusili se definovat možné budoucí otázky výzkumu.

Odborníci (z oblasti plastické chirurgie, fyziky, biochemie, onkologie..) se zhodli na tom, že vědci doposud nechápou mechanismus účinku UAL. Zřejmě jsou tam přítomné různé jevy jako mechanické síly, kavitace a tepelné jevy. Rozsáhlejší výzkum poukázal na to, že dlouhodobé komplikace nebo negativní biologické jevy včetně DNA poruch a zásah volných radikálů nejsou pravděpodobně závažné v souvislosti s UAL. Zároveň byli navženy další různé oblasti hodné průzkumu.

Lékaři byli toho názoru, že tuk se dostane lymfatickým systémem da jater, kde zmetabolizuje. Toto je osud jen části odplaveného tuku. Většina se ho uskladní v břišní dutině nebo v játrech. Tento tuk se nazývá viscerální a zvyšuje možnost kadiovaskulárních onemocnění a vzniku diabetes mellitus. Navíc ne každý tuk je škodlivý. Záleží na množství a oblasti, kde se nachází. Tuky jsou důležité pro náš organizmus pro tvorbu určitých hormonů.

Důležiý je lékařský dohled při vykonávaní této metody. I u ní existují kontraindikace, tedy případy, ve kterých ji pacienti podstoupit nesmí. Například lidi s vážnymi poruchami krevního oběhu a s cévnimi poruchami; pacienti s vysokým nebo dekompenzovaným cholesterolem, s onemocněním srdce nebo po transplantaci; osoby na medikaci antikoagualncii; lidé s lokálními záněty nebo infekcemi; pacienti s kovovými implantáty; lidé s insuficiencí nebo selháním jater a ledvin.

Tento zákrok je vyhodný pro tvarování postavy. Pro dlouhodobé zbavení se přebytečné hmotnosti je důležitá vyvážená strava a pravidelný pohyb.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací, Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.