Použití červené řepy pro regeneraci a detoxikaci organismu

Původ Červené Řepy

Červená řepa pochází z oblasti Středomoří. Před 3000 lety, se ve starém Římě využívala nejen k jídlu, ale zároveň i jako lék. Je známá v celé Evropě, Asii a dalších zemích. Její červené zbarvení pochází od buněčné šťávy, nicméně jsou známé i odrůdy jiných barev. Červenou řepu rozdělujeme do třech skupin, podle tvaru: kulaté neboli zaoblené, špičaté neboli protažené a oválné neboli zploštělé. Pěstuje se u nás a je tak běžně dostupná na našich trzích.

Použití Červené Řepy

Červená řepa je silně zásaditá potravina, zvyšuje imunitu a posiluje tělo. Dokáže potlačit viry, bakterie a účinně bojuje i s mykózami. Pokud je správně pěstovaná, obsahuje vysoké množství selenu a dalších minerálních látek, čímž se řadí mezi silné antioxidanty. Díky obsahu antokyanů, které likvidují volné radikály ji lze doporučit jak výborný prostředek prevence vzniku rakoviny. Vzhledem k vysokému obsahu křemíku působí pozitivně na stav vlasů a nehtů, zpomaluje proces stárnutí a obnovuje buňky v těle. Vědecké výzkumy potvrdily, že betainy a betakyany (rostlinné pigmenty) mají výrazný povzbuzující účinek, který pozitivně ovlivňuje buněčné dýchání, které dokáže zvýšit až na jeho desetinásobek a zvyšuje tak celkovou odolnost organismu vůči různým spouštěčům zhoubného buněčného bujení. Je vhodná na prevenci, podpůrnou léčbou onemocnění rakoviny, ale i pro celkovou rekonvalescenci. Má protisklerotické účinky, působí pozitivně na nervový a oběhový systém, zároveň pozitivně ovlivňuje i tvorbu inzulínu – přesto by ji však diabetici a pacienti s onemocněním močových cest měli užívat s opatrností, případně se před pravidelným používáním měli poradit se svým ošetřujícím lékařem. Z nejdůležitějších vitamínů obsahuje vitamín A, komplex vitamínů B, C, D a E, K, zároveň obsahuje spoustu minerálních prvků, jako například vápník, železo nebo draslík, selen, měď a jiné. Je výborným zdrojem kyseliny listové a je tak prospěšná i v době těhotenství. Podporuje funkci žaludku, jater a střev a má močopudné účinky. Vylučuje z těla sůl, střeva zbavuje škodlivých látek a čistí krev, upravuje cholesterol v krvi.

Při konzumaci červené řepy dochází k vylučování červeného barviva, může tak dojít k obarvení moči nebo stolice. Není potřeba se tímto stavem znepokojovat, znamená to pouze, že ledviny správně pracují.

Výborné detoxikační účinky nabízí její šťáva. Příprava je snadná, stačí z kořene červené řepy v syrovém stavu vylisovat šťávu. Vylisovanou šťávu je dobré ředit pitnou vodou, zároveň se může vylepšit její chuť např. šťávou z mrkve. Toto doporučení je především proto, že játra nemusí zvládnout takové množství koncentrované šťávy zpracovat, což v důsledku může vést k migréně, točení hlavy, či nevolnosti.

Bulva z červené řepy je nasládlé chuti s obsahem přírodních cukrů a vysokého množství vlákniny. Je možné ji konzumovat buď v syrovém, nebo vařeném stavu. Za syrova z ní lze připravit spoustu chutných salátů například salát z červené řepy, křenu a mrkve případně přidat jiné zajímavé a zdravé potraviny, jako je například kozí sýr. Saláty z červené řepy je vhodné zařazovat do jídelníčku co nejčastěji, především pak v období viróz a nachlazení.

Přesto pro její výraznou zemitou chuť ji raději lidé konzumují ve vařeném či pečeném stavu. Ve vařeném stavu se používá jako přísada do polévek, pomazánek nebo třeba zapečená se sýrem. Pokud se zmíníte o červené řepě a jejím využití, většinu z nás napadne jako první ruský boršč. Můžeme ji však využít i jako součást směsi zeleniny na polévku, kde nebude nijak výrazná, ale doplní potřebné vitamíny a minerály. Nebo si můžeme například připravit polévku jen z červené řepy, tzv. Řepačku, zde červenou čepu jistě nepřehlédneme, polévka je výrazná vůní i chutí po řepě, prohřeje a v době onemocnění skvěle povzbudí. Vynikající je i pomazánka z červené řepy, díky její nasládlé chuti získá pomazánka na atraktivnosti a určitě ji nikdo neodolá.

Pokud však chceme červenou řepu správně připravit tak aby nepřišla o cenné látky, je potřeba vědět jak s ní pracovat. Pokud neplánujeme použít řepu do zeleninové polévky, ale chceme ji uvařit vcelku, je potřeba vložit ji do vroucí osolené vody, které musí být tolik, aby byla červená řepa celá ponořená. Vaříme ji přibližně hodinu až hodinu a půl. Pak teprve do řepy píchneme vidličkou, abychom zjistili, zda je již měkká. Díky osolení, zůstává ve vodě iontová rovnováha, to způsobuje minimální ztráty na minerálech. Do vody můžeme též přidat bobkový list, anýz a fenykl, které mají taktéž velmi dobré antibakteriální účinky. Dále pak postupujeme podle toho, co máme s červenou řepou v plánu, zda ji nakrájíme do salátu nebo rozmixujeme. Další z variant je použít sušenou řepu, v podobě prášku. V takové to formě je vhodná na dobarvení pokrmů,zároveň, ti jež její výraznou chuť nemusejí, ale chtějí využít jejích účinků, mohou tímto způsobem také přispět k regeneraci organismu.

Pokud se člověk rozhodne pro hubnutí, regeneraci nebo detoxikaci s červenou řepou, je dobré ji do jídelníčku zařadit po dobu jednoho týdne. A to ať už v syrovém stavu nebo vařeném. V obou případech má zachováno vysoké množství nutričních živin. Zároveň si může člověk připravit i šťávu z červené řepy, a vypít denně cca 150ml šťávy. Jak již bylo řečeno, je dobré jí míchat s jablečnou nebo mrkvovou šťávou, aby nebyla příliš silná.

Jestliže by chtěl začít s dietou i nemocný člověk, je dobré ji konzumovat obezřetně. Dávky se postupně mohou zvyšovat, aby se neprojevily nežádoucí reakce organismu, jako je například migréna, rýma nebo jiné projevy. Nyní se podíváme na některé konkrétní recepty.

Nápoj pro povzbuzení krevního oběhu a zpevnění žil a cév

Budeme potřebovat 2dl vylisované šťávy z červené řepy, 2dl šťávy z agonie (též známa jako černá jeřabina, která je silným antioxidantem), dále 1dl šťávy z rakytníku a trochu citronové šťávy. Všechny uvedené přísady smícháme a denně popíjíme. Doporučená doba je cca 6 týdnů. Všechny tyto rostliny významným způsobem ovlivňují krvetvorbu, cholesterol a oběhový systém.

Koktejl na vyčištění krve

Zde budeme potřebovat opět 2dl šťávy z červené řepy, 1dl šťávy z kopřiv (jedná se o špičky mladých lístků, které je potřeba rozmixovat a odšťavnit) a 1dl mrkvové šťávy. Opět uvedené šťávy smícháme. Popíjíme po dobu přibližně 14 dní.

Detoxikační kúra

Zde budeme potřebovat 2dl šťávy z červené řepy, opět přidáme šťávu z kopřiv a doplníme jablečným octem. Uvedenou směs popíjíme po dobu 10 dní. Pokud bychom chtěli detoxikační účinky ještě posílit, je vhodné přejít na veganskou stravu. Důležité je však upozornění, že v případě, že náš organismus na tento typ stravy není zvyklý, mohou se dostavit nežádoucí účinky, jako je např. zácpa, bolesti hlavy, aj.

Nápoj pro prevenci a podpůrnou léčbu rakoviny

Potřebujeme 2 dl čerstvé šťávy z červené řepy, přidáme 1dl mrkvové šťávy, 1dl šťávy z čerstvého chřestu a 1 lžíci šťávy z rakytníku a arónie. Uvedené přísady smícháme a nápoj popíjíme 3x denně po malých douškách po dobu 3 měsíců. Důležité je následně udělat 14 denní pauzu. Pak je možné proces opakovat.

Zde bych ráda zdůraznila, že červená řepa zde má nezastupitelnou úlohu v podpoře činnosti jater. Betain v ní obsažený pomáhá vylučovat škodlivý tuk z jater. Zároveň je důležitý pro tvorbu esenciální mastné kyseliny Methioninu, která napomáhá játrům v detoxikaci. Toto je důležité především pro osoby, které jsou nuceny užívat chemické léky.

Nápoj pro podporu činnosti jater

Potřebovat budeme 2 dl šťávy z červené řepy, 1 dl šťávy z černé ředkve, 1 lžíci citrónové šťávy. Nápoj z těchto ingrediencí popíjíme 2x denně přibližně 2 měsíce.

Zde je důležitou surovinou černá ředkev. Díky vysokému obsahu fytoncidů má ředkev silné antibiotické účinky. Zároveň obsah síry, která ji dává štiplavou chuť má výrazný blahodárný účinek na naše játra. Společně s červenou řepou, která má silné bakteriostatický účinek, tj. dokáže ničit bakterie je tento nápoj skutečnou vzpruhou nejen pro játra ale celkově pro detoxikaci a podporu organismu.

 Závěrem, bych chtěla říci, že ačkoliv červená řepa není nejvyhledávanější zeleninou, je skutečně důležitým pomocníkem a domácím lékařem v boji se spoustou onemocnění. Její zařazení do jídelníčku vřele doporučuji, není potřeba jíst ji denně, ale několikrát v měsíci by se na našem talíři objevit určitě měla.

Lucie Chmelíková

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.