Použití sladkovodních řas pro regeneraci a detoxikaci těla

Užití sladkovodních řas k regeneraci se stalo v dnešní době velkým fenoménem. Má ale i daleko širší rozpětí a účinnost. Často se používá v kombinaci i s jinými doplňky stravy. Sladkovodní řasy jsou spojovány v různých souvislostech se zdravým životním stylem, zdravou stravou, regenerací, očišťováním organismu i redukcí.

Sladkovodní řasy v sobě totiž obsahují zajímavé účinné látky, které jsou velmi prospěšné pro organismus. Řasy se zpracovávají různými metodami, přičemž jako nejlepší se jeví zpracování s minimálním zásahem člověka a bez přidávání jakýchkoliv jiných látek.

Historie

Nejen sladkovodní řasy jsou tak staré jako lidstvo samo a ještě starší. Právě řasy napomáhaly vzniku složitějších organismů, a to především díky jejich funkci fotosyntézy, tedy přetvářet oxid uhličitý za slunečního záření na kyslík. Každá řasa je organismus buněčný- některé řasy jsou jednobuněčné, jiné mají složitější strukturu a jsou vícebuněčné, ale všechny jsou rostlinného typu, tzn. mají již výše zmíněnou funkci zelených rostlin- fotosyntézy.

Velké objevy, co se řas týče, zprostředkoval až mikroskop v první polovině 17. století, což je významný mezník. Do té doby se o řasách smýšlelo různě, ale rozhodně nebyly považovány za přínosné organismy pro lidské tělo, ba naopak. Až v 19. a počátkem 20. století se studiu řas, a hlavně sladkovodních, začaly vědci více věnovat a postupně tak i objevovat jejich blahodárné účinky.

Pěstování

Pěstování sladkovodních řas není příliš náročné nebo nákladné. Její pozdější sběr, zpracování do tablet a distribuce jsou mnohem náročnější. Právě sběr a zpracování si žádá ruční práci a velkou péči. Společnost Green Ways na svých oficiálních webových stránkách k úpravě řas uvádí, že jsou zpracovávány metodou sprayového sušení.

Obecně vzato potřebují sladkovodní řasy k dobrému pěstování příznivé podmínky. Jsou jimi sluneční svit a ne příliš kyselá voda, nejvíce řasám vyhovuje voda zásaditá. Pěstují se téměř po celém světě, zvláště díky jejich nezdolným vlastnostem. Mezi nejznámější a nejrozšířenější lokality pro pěstování sladkovodních řas patří na prvním místě Thajsko a dále pak USA nebo i Afrika (pro zajímavost v Čadu se řasa sklízí až po období dešťů a jde o výlučně ženskou práci, jejíž techniky se dědí z generace na generaci, tudíž je tato práce laikům utajená, a tak je i velmi ceněná). Řasy lze pěstovat i v ČR, ale bohužel tu pro jejich pěstování nejsou tak kvalitní a vhodné podmínky, navíc zpracování i distribuce by byla nákladnější než je tomu ve velkých pěstírnách, resp. pěstovacích oblastech.

Nutriční látky

Jak již bylo zmíněno výše, ve sladkovodních řasách se vyskytuje vysoká koncentrace a množství lidskému organismu prospěšných látek. A to nejen bílkovin, ale důležitou složku tvoří také aminokyseliny a vitamíny. Pro představu na 100g tvoří bílkoviny ve zpracované formě řas, resp. v tabletách, 57,5g bílkovin, což je tedy více než polovina a uvádí se, že je to dvakrát více než bychom zkonzumovali v luštěninách. Další složky tvoří např. sacharidy (6,4g), tuky (11,6g), vláknina (11,5g) aj. Z aminokyselin převažuje (vše v množství v poměru na 100g): kyselina glutamová (6,6g), kyselina asparagová (5,3g), leucin (5g), alanin (4,9g) a arginin (3,5g). Co se týče vitamínů obsažených v tabletách řas (na 100g), převažuje vitamín B12, vitamín D, vitamín A a vitamín H, ačkoliv je jich obsaženo ještě daleko více. Další důležité látky, které jsou například obsaženy, jsou: železo, vápník, hořčík, zinek, karoteny, sodík aj.

Tyto hodnoty se pohybují ve všech tímto způsobem zpracovávaných sladkovodních řasách buď ve stejném, nebo velmi podobném množství. Z tohoto výčtu je tedy možné pozorovat a deklarovat na něm přínosný vliv pro lidský organismus. V tato koncentrovaném množství dodává do těla ty nejdůležitější prvky.

Užívání sladkovodních řas v různých podobách:

A) ZEVNÍ: Využití sladkovodních řas (nejen) v kosmetice

Velkým boomem se zejména v posledních několika letech stala kosmetika obsahující právě řasy jak mořské, tak sladkovodní. Využívá se z nich pro tyto účely mnoho prvků, ale nejčastěji jsou to chlorofyl, elastin a kolagen z důvodu jejich vlastností. Jejich potřebné využitelné části se dají dobře oddělit, pojí se výborně s vodou, hydratují pokožku a snadno se absorbují. Využívají se tedy jako pojiva, zahušťovadla a také jako zdroj antioxidantů.

Lze říci, že obecně tělo prvky řasy přijímá velmi dobře, málokdy se objevují vedlejší reakce nebo komplikace s jejich užíváním. Ba naopak se dokonce řasy v kosmetice doporučují citlivějším lidem, případně i lidem s dalšími přidruženými onemocněními apod.

V kosmetice je možné se se sladkovodní řasou setkat nejběžněji v krémech (denních, nočních, hydratačních, proti příznakům stárnutí aj.) či sérech na obličej (nejčastěji na nejjemnější kůži pod očima), v hydratačních maskách na pleť i ve vyživujících maskách na vlasy a také v šampónech. Dále jsou také přísadami ve speciálních krémech na ruce a dokonce v pleťových čistících vodách a pleťových mlékách nebo olejích.

Biologický peeling

Ne příliš známé je rozšíření sladkovodních řas v dermatologii, resp. k využívání biologického peelingu, i když tato metoda dosahuje famózních výsledků a je daleko šetrnější než metoda chemická, která může mít velmi špatné (nejen) estetické důsledky dlouhodobého ražení a také se častěji vyskytují negativní reakce organismu po aplikování chemické metody. Tímto biologickým způsobem se nejčastěji léčí akné, především opravdu těžké akné v pokročilém stádiu, dále pak pigmentové skvrny, růžovka, ale i známky stárnutí. Lze tedy tuto metodu považovat za univerzální, co se možností využití týče.

Použití biologického peelingu spočívá v předešlém „nahřátí“ pleti, resp. uvolnění pórů na obličeji pomocí vodní páry, a následném ručním vyčištění ucpaných pórů mazem. Poté se aplikuje řasa (v tekuté formě obsahující hrubé částečky) a intenzivně se s ní pracuje na obličeji jejím roztíráním. V tuto chvíli dochází k samotnému peelingu. Povrch pleti je narušen a po pár dnech (zhruba 2 dny) se vytvoří nová vrstva epitelu, která vytlačí starou narušenou, tudíž se začne samovolně olupovat. To znamená, že se kůže rychleji regeneruje, k tomu je zapotřebí právě již zmíněná řasa a její aplikace. V tom spočívá celé tajemství biologického peelingu. Po častém a intenzivním opakováním se brzy začne zmírňovat nejen akné, ale i další výše zmíněné onemocnění či pleťové nedostatky.

Co se týče kosmetiky, která je vhodná pro tyto metody peelingu i další ošetřování, jde o značku Osaine, která se vyrábí v Itálii a její hlavní složky jsou řasy a mořská voda.

B) VNITŘNÍ: Doplňky stravy aj.- chlorella, spirulina,..

Dnešním čím dál tím častějším trendem je zdravý životní styl spojovaný se zdravou stravou a pohybem. Především u mladých lidí nabývá zdravý životní styl velké popularity. A tak jsou častými vyhledávanými prostředky i doplňky stravy, kterých je na trhu k dispozici velká nepřeberná škála.

Chlorella

Řasa chlorella, resp. Chlorella pyrenoidosa, se stává velmi známou, společně se často užívá s nápojem z mladého ječmene (usušený výtažek z malých rostlinek ječmene- viz dále). Chlorella je vhodným potravinovým doplňkem pro všechny lidi bez omezení a pro jakoukoliv věkovou kategorii, je vhodný tedy i pro děti.

            Už původ slova je zajímavý, z řečtiny „chloros“ znamená zelený a latinsky „ella“ je přípona značící malý. Samotná řasa je stará okolo 2,5 milionu let, ale objevena a popsána byla až r. 1890.          Účinné látky byly zmíněny již v kapitole výše. Mezi nejdůležitější ale patří: růstový faktor CGF, jenž podporuje buněčný růst a napomáhá tedy i urychlení hojení ran. Dokonce v sobě řasa obsahuje přírodní antibiotikum- chlorellin. Chlorofyl je látka, u níž je prokázáno, že se podílí na zlepšování krevního obrazu. Vysoce detoxikační látkou obsaženou v chlorelle je spollerin.

Účinky na lidský organismus jsou zjevné. Co se zubního lékařství týče, chlorella je vítaným doplňkem, který napomáhá při léčbě zánětu dásní a jiných běžnějších problémů jako jsou afty nebo opary. Dále se pozorují účinky na zvyšování imunity a celkové obranyschopnosti a užívá se i k detoxikaci těla a dokonce snižuje cholesterol v krvi. Navíc podporuje trávení, stimuluje totiž funkci střev. Ovlivňuje energetické dráhy sleziny, tlustého střeva, žlučníku, jater atd.  Chlorella je důležitá i v oblasti boji proti rakovině. Právě díky jejím detoxikačním účinkům ji lidé používají buď jako prevenci proti rakovině, nebo i během rakoviny, ozařování a následného léčení. Detoxikace se v případě užívání chlorelly projevuje následně také na kvalitě pleti, která je viditelněji zdravější a navíc pomáhá zmírňovat akné díky svým čistícím účinkům. V neposlední řadě se mluví také o pozitivních dopadech chlorelly na psychiku člověka- zdravější člověk má větší sklony myslet pozitivně.

Obecně se doporučuje užívat chlorellu několikrát denně v různých menších dávkách s celkovým užitím 20 tablet/den. Ženy by měly užívat o něco méně tablet než muži (nespecifikováno blíže). V případě nemoci nebo zvýšené únavy apod. se mohou dávky zvýšit. Předávkovat se chlorellou nelze.    

Ječmen

Jak bylo zmíněno výše, nápoj z ječmene se také často doporučuje konzumovat spolu s řasami. Sice se neřadí k řasám, ale je vhodné ho na tomto místě alespoň stručně zmínit.

Mladý ječmen o výšce rostlinky maximálně 20cm se sklízí, výtažky se suší, dehydratují a vysoce koncentrovaný prášek pak stačí zalít vodou (studenou či vlažnou, aby se nezničily účinné látky), zamíchat a vypít. Tento produkt se vyznačuje tím, že obsahuje živé enzymy, které dokáže uchovat díky krátkému šetrnému sušení, suší se totiž stejně jako řasa chlorella, tedy krátce (cca 1 minutu) a při velmi mírné teplotě (kolem 30°C). Tento typ sušení se označuje jako sprayové sušení (viz výše).

Opět obsahuje stejně jako chlorella mnoho účinných a prospěšných látek: bílkoviny, sacharidy, vlákninu, chlorofyl, kyselinu glutamovou, kyselinu asparagovou, arginin, leucin, vápník, hořčík, draslík, mangan, křemík, vitamíny skupiny B, beta karoten aj.

Doporučené užívání je 2x denně na lačno nebo alespoň 2 hodiny po jídle, ale samotné dávkování je spíše individuální a záleží na potřebách a zvyklostech daného uživatele. Předávkovat se nápojem z ječmene nelze.

Spirulina

Spirulina neboli Arthrospira je sinice, která se vyskytuje nejčastěji v tropických jezerech Afriky, ale pěstuje se i v Americe a Japonsku. Její blahodárné účinky začaly vědci objevovat pozvolna, ale dnes už se řadí k potravinám s označením superfoods, vyznačuje se totiž vysokým obsahem bílkovin, stejně jako řasa chlorella. I ostatní živiny jsou velmi koncentrované a především lehce stravitelné, což je základ těchto potravin, resp. doplňků stravy.

Účinné prospěšné látky jsou obdobné jako u chlorelly. Jak bylo zmíněno výše, obsahuje spirulina nejvíce bílkovin, dále pak vitamíny skupiny B, zvláště pak B12, vitamín C, A, D a E, karoteny, 8 základních aminokyselin, minerály a buněčné soli.

Doporučuje se používat v případě potřeby posilnění imunitního systému, zlepšení problémů s pletí, při vysoké únavě nebo nepravidelném stravování (v případě práce na směny apod.). Dále se také doporučuje jako doplněk stravy při boji s obezitou- má stejné stimulační účinky trávení jako chlorella. Dokonce je možno spirulinu užívat při anémii a ke snižování cholesterolu v krvi.

Spirulina se užívá na podobné bázi jako chlorella, tedy v lisovaných tabletách, přičemž je šetrně zpracována. V užívání opět nejsou žádná omezení. Spirulina je vhodná i pro těhotné ženy nebo vegetariány, či lidi s celiakií a jakoukoliv věkovou kategorii.

 

Vypracoval: Jiří Pečenka

Ročník, obor: 2., Zubní lékařství

Akadem. rok: 2013/2014

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.