Odstraňování nežádoucího ochlupení

V dnešní době je odstraňování nežádoucího ochlupení na denním pořádku skoro každé ženy i muže. Společnost nám určuje trend, že chloupky na nohou či v podpaždí jsou nevzhledné a ideálem krásy se stala dokonalá žena s hladkýma a lesklýma nohama. U mužů se také upřednostňuje čistý vzhled oholeného obličeje, často v práci je to vítáno, ne-li vyžadováno. U žen nezůstává jen u nohou a podpaždí, chloupky nejsou žádoucí skoro nikde na těle. Dnešní ženy pravidelně podstupují depilaci třísel a to obzvášť v létě. Holí si dokonce ruce a i obličej.

Ráda bych v této seminární práci pojednala o tom, jak se žena či muž mohou zbavit nežádoucích chloupků. Máme mnoho způsobů a každému může vyhovovat něco jiného.

Ženy jsou přímo závislé na svém vzhledu a přirozeně tíhnou k trendu holení. Mají však problém s citlivou pokožkou a proto ne každé ženě vyhovuje se holit často. Představím zde všechny způsoby zbavení se ochlupení a zaměřím se na výhody a nevýhody každé metody.

Nejrychlejším a nejlevnějším způsobem odstraňování chloupků je použití pěny či gelu na holení a žiletky. Gel na holení je více šetrný k pokožce, takže kdo má problémy s citlivou pokožkou, ať upřednostní gel před pěnou. Žiletky mohou být mnoha typů. Buď máme jednorázové, žiletky s vyměnitelnými hlavicemi nebo depilační strojky s vyměnitelnými žiletkami. Tento způsob holení není časově náročný, je levný a žiletky a pěny jsou jednoduše dostupné v každé drogerii. Má však i své nevýhody. Je poměrně nešetrný k pokožce, oholení vydrží pouze pár dní a navíc chloupky po oholení rostou silnější a ostřejší.

Dalším, už méně rozšířeným způsobem jsou depilační pásky. Fungují na principu mírného nahřátí třením v rukou, pak se přilepí na místo stranou pásky s voskem, nechají se asi 15 sekund zaschnout a pak se rychle strhnou. Jde o velmi účinný systém, pokud víme, jak na něj. Důležité je nechat chloupky trošku narůst. Nemůžu tímto způsobem depilovat chloupky pod 0,5cm dlouhé. Dostatečně by se nepřilepily k vosku a oholení by nebylo zdaleka dostačující. Velkou nevýhodou je bolest. Strhávání voskové pásky z citlivého místa může být velmi nepříjemné a bolestivé. Na druhou stranu po určité době používání si zvykneme a už nás to nebude vůbec bolet. Hladké oholení nám vydrží déle než kdybychom se oholily žiletkou, protože vosk chloupky vytrhne i s kořínkem a trvá déle než znovu narostou. Pokud nám tedy nevadí, že musíme vždy nechat chloupky narůst před dalším holením, je to ideální způsob. Vzhledem k citlivé pokožce, tento způsob je velmi nešetrný a mnoho žen si na něj na intimních místech, která jsou velmi citlivá kvůli četným nervovým zakončením, nikdy nezvykne. Voskové pásky jsou k dostání levně v každé drogerii a jejich použití je jednoduché a levné.

Pokud raději investujeme trochu více peněz do dokonalého oholení v salonu, máme také pár možností. Buď se oholení provádí rozehřátým voskem nebo cukrovou pastou. Depilace rozehřátým voskem se provádí tak, že se nahřeje miska vosku, ten se namaže na místo a pak se na to dají papírové pásky a po zaschnutí se strhávají. Opět je to způsob velmi nešetrný k pokožce, ale oholení vydrží až měsíc! Chloupky musí být trochu delší, aby se do vosku chytili.

Depilace cukrovou pastou je novým způsobem, jak být dokonale oholená. Provádí se vytrháváním trochu povyrostlých chloupků roztíráním a následným strháváním pasty. Chloupky se ke kousku pasty přilepí a vytrhneme je i s kořínkem. Velkou nevýhodou je bolestivost. Musí se překonat prvních pár sezení, která jsou velmi nepříjemná, než si tělo zvykne. Cukrová pasta narozdíl od vosku není tolik necitlivá k pokožce. Na depilaci cukrovou pastou se chodí většinou 1 za měsíc, ale může to být individuální. Někomu rostou chloupky rychleji a někomu pomaleji.

Depilace prováděné v salonech mají podstatně delší účinek ale na druhou stranu jsou o hodně dražší a také časově náročnější.

Dále je tu leserová depilace. Jde o velmi nákladný způsob, který nás zbaví chloupků na velmi dlouhou dobu, až několik měsíců. Laser vypálí chloupek I s kořínkem a s lůžkem kořínku. Navíc velkou výhodou je, že po laserové depilaci nám chloupky budou růst o něco méně.

Existuje ještě jeden způsob odstraňování nežádoucího ochlupení, který je ale více specifický a můžeme ho aplikovat jen na malá místa jako například na obličeji, kde nechceme poškodit nebo podráždit pokožku žiletkou nebo voskem. Jde o pastu, která se jednoduše nanese, uvolní kořínek chloupku během několik minut působení a potom se jednoduše setře špatchlí. Jde o způsob, který je výborný pokud si nepřejeme, aby nám postupně chloupky začali růst silnější a hrubší. Ideální například na jemné chloupky v okolí úst.

Ženy oproti mužům jsou velmi nakloněné novým nápadům a způsobům a myslím, že je dobře, si vyzkoušet vše a vybrat si na základě vlastní zkušenosti, co mi vyhovuje.

Oproti ženám muži neradi tráví příliš mnoho času úpravami svého vzhledu. Chtějí vypadat dobře, ale chtějí to bezbolestně a rychle. Proto u většiny mužů nepřipadá bolestivá depilace voskem v úvahu. Většina mužů nenavštěvuje žádné salony a holí se sami doma. Tam mají pouze dvě možnosti.

Mohou použít žiletku a pěnu nebo gel. Je to jednoduché a naprosto vyhovující pro většinu z nich.

Na obličej si muži často potrpí o něco více a nebo jim žiletka může po častém používání dráždit pokožku na obličeji a krku. Proto si pořizují holící strojky a dbají na ostrost žiletek. Čím je ostřejší žiletka, tím šetrnější je oholení vousů. Ovšem je potřeba dbát zvýšené opatrnosti. Tvar obličeje a krku nám občas způsobí, že se omylem řízneme.

Jak si nejlépe poradit s pořezáním se žiletkou? Každému z nás se to určitě někdy přihodilo. Říznutí ostrou žiletkou způsobí odříznutí vrchní vrstvy kůže, která je bohatě prokrvená, a proto rána velmi hodně a velmi dlouho krvácí. Je dobré ránu vydezinfikovat nanesením buď přímo do rány nebo přes vatičku 3% roztok peroxidu vodíku. Nejenže ránu dezinfikuje, ale napomáhá také zastavení krvácení. Pak už jen stačí nechat chvíli působit, vysušit a zalepit náplastí.

Boj s nežádoucím ochlupením je nekonečný. Neexistuje způsob, který by nás tohoto problému zbavil navždy. Každý jsme zvyklí na určitý způsob depilace a já doufám, že jsem Vám poskytla nějaké nové informace a že jsem Vás inspirovala k vyzkoušení nového způsobu zbavování se chloupků. Přeju hodně zdaru!

Karolina Janoutová

2013/2014

2. ročník ZUBL, kruh 2102

5.4.2014

Přístrojová technika v regeneraci a estetické medicíně

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.