Vliv stravování typu fast food na člověka

Fenomén zvaný  fast foodu tedy rychlý typ stravování, se v posledním desetiletí nepředstavitelně rozšířil, a bohužel i osvojil. Otázkou je, zda je to proto, že lidé opravdu chtějí jíst rychlá jídla, nebo zda je jíst musí. Pravdou je kombinace obou faktorů. Každý z nás si jistě dovede představit, ba dokonce i dennodenně zažívá situaci, kdy člověk spěchá, ať již na jinou přednášku, či vlivem časové tísně v práci, v rodině, a na pořádné kvalitní jídlo s vyváženým obsahem živin nemá čas – nebo peníze.

Co je nejjednodušším řešením? Pochopitelně, že onen nabízený a reklamovaný hamburger – ze kterého se člověk rychle nasytí  ( ale ne na dlouho ), neutratí moc peněz, a ještě jeho příprava netrvá dlouho. Vždyť ale o nic nejde. Tedy pokud se tak děje výjimečně, a zbytek jídelníčku je plný vyvážené zdravé stravy.  Bohužel, je jen velmi malá část lidí, kteří jsou schopni dodržovat ono „výjimečně“. Zbylá část,která propadne kouzlu rychlého, levného a dostačujícího jídla, se na něm stane téměř závislá, z jednoho hamburgeru výjimečně se stane dennodenní stravování v fast foodech, protože i zde si samozřejmě člověk může vybrat a své „menu“ střídat, a koneckonců tímto typem stravování i dost ušetří . Je však nutné si uvědomovat, že čím více takto ušetří člověk peníze, tím více uškodí svému tělu.

A proč jsou tedy fast foody tak nezdravé? Pro naše tělo představuje tento typ stravování nadměrný přísun cukrů, tuků, solí a cholesterolu. Pro přípravu těchto jídel jsou používané nekvalitní suroviny, pokrmy jsou smažené v přepáleném oleji.  Jaký to má důsledek ? Mnohdy velmi závažný, vedoucí nejen k počínající nadváze až obezitě, ale posléze i k závažným onemocněním.

Přepálený tuk je pro tělo těžce stravitelný, způsobí časté zažívací potíže a v neposlední řadě zvyšuje hladinu cholesterol – ten, ač je látkou pro organismus nepostradatelnou, nesmí být v nadbytku. Nadbytek cholesterolu vede k zanášení a  zúžování cév, které se mohou ucpat a způsobit infarkt.

Oblíbenost pokrmů z fastfoodu spočívá také v jejich výrazné chuti, především zásluhou soli, které je v těchto jídlech nadbytek. Člověk je navíc schopen vytvořit si návyk na slanou chuť, a solit stále víc a víc i „nefastfoodová“ jídla, což je vodítkem pro vznik hypertenze, renálních problémů a srdečně-cévních onemocnění.

Pokrm z fast foodu člověka zasytí rychle,levně,chutně. Bohužel, toto nasycení netrvá příliš dlouho. Po jídle z fast foodu tělo vyžaduje velmi brzy další jídlo – pokrm není vyvážený a neobsahuje potřebné živiny a vitamíny. Přijmeme tak mnohem více energie, než je třeba – přebytečná energie se uloží – jak jinak než v podobě tukových zásob.

Ač výše napsané může vypadat jako „tabulkový předpis“, realita je důkazem , že stravování typu fast food má opravdu takovéto následky. Zdaleka nejčastějším důsledkem  stravování  ve fast foodech je obezita. Daleko nejhůře na tom jsou státy západní, státy, kde se trend fast foodu zrodil a odkud k nám přišel.  I přes snahu odborníků na výživu a velkou kampaň pro zdravou výživy je bohužel situace i u nás v České republice tristní. Obezitou trpí cca 30% lidí, což nás řadí na 9.místo v tabulce nejobéznějších států dle OSN. Přidáme-li navíc i osoby trpící nadváhou ( BMI 25-30 ), dosáhneme čísla téměř 60%. Je samozřejmé, že podíl lidí, kteří trpí nadváhou či obezitou z důvodu stravování ve fast foodech nečiní celých 60%, ba naopak se zde velmi často připočítávají lidé z venkova, pro které je typické jídlo velmi tučné a pravé „domácí“, lidé trpící nadváhou a bohužel z velké části i děti, které jsou odmala vedeny k nesprávnému životnímu stylu. Nesmíme takéo opomínat na genetický vliv, který v obezitě hraje významnou roli.

Nadváha však není  nepříjemná pouze z hlediska estetického –( navíc mám čím dál častěji pocit, že lidem jejich vzhled ovlivněný obezitou či nadváhou nevadí ), ale především z hlediska zdravotního. Smutné je, že to si však většina lidí uvědomí až když je pozdě, a rychle nabraná kila jdou velmi špatně a velmi pomalu dolů.

Mezi nejrizikovější faktory obezity patří již zmíněný cholesterol, vedoucí k onemocnění srdečně/cévních onemocnění, obézní lidé velmi často trpí dnou, bolestmi kloubů, které jsou mnohonásobně krát více zatěžovány a snáší  velký tlak velmi špatně,  především pak v oblasti kolene, kyčle. Pohyb obézních lidé je silně omezen, lidé mívají velké problémy s koordinací pohybu, často je jejich pohyb nekontrolovatelný, pomalý, postupně dochází k jeho omezování, často až k absolutnímu útlumu a odkázání na invalidní vozík. Přebytečný tuk tlačí na plíce, osoby se často zadýchávají, jejich hemoglobin není dostatečně saturován kyslíkem, tkáně trpí hypoxií. A k tomu všemu je obezita jedním kofaktorem pro vznik nádorových onemocnění.

Nedá mi to nezmínit se o jednom americkém dokumentu pocházející z roku 2007. Filmař M.S. se odhodlá riskovat svoje zdraví jen proto, aby ukázal lidem, jak moc nebezpečné fast foody jsou. Po dobu jednoho měsíce nesmí jíst nic jiného než co je na nabídce Mc Donalds. Musí se zde stravovat třikrát denně, musí si objednat vše, co je v nabídce a alespoň jednou denně si dát velikost XXL. Po celou dobu je sledován několika lékaři, kteří kontrolují a sledují změny jeho zdravotního stavu.  Výsledky jsou nakonec velmi zděšující a zamyšlení hodné. Štíhlý a zdravý mladý muž po měsíci přibral několik kilogramů a jeho celkový zdravotní stav se velmi zhoršil. Velmi poučný a zajímavý dokument, který v době svého vzniku zaujal téměř každého diváka…. Otázkou však zůstává, nakolik se diváci poučili a kolik z nich se tím řídí dodnes.

Závěrem bych chtěla říci, že nadváha je tématem velmi progresivním a velmi závažným. Potěšující je, že za poslední roky stoupl počet specialistů na výživu a mnoho lidí si vážnost problému uvědomilo a svou nadváhu radikálně řeší. Ideální bude stav, až si lidé budou rizika uvědomovat dřív, než je problém obezity postihne a budou se snažit těmto problémům předcházet. Překážkou však nadále bude uspěchaný životní styl, který navádí lidi ke stravování v restauracích typu fast food.

Doporučený jídelníček:

1.den
S: Dva kousky knackebrotu s tvarohovou pomazánkou
Sv: Pomeranč
O: Grilovaný šmakoun podávaný se zelenými fazolkami a pečenou bramborou s bylinkovou solí
S: Toast s pomazánkou z řepy
V:  Dušená mrkev s hráškem, vařený brambor

2.den

S: Jáhlová kaše
Sv : Fit tyčinka
O: Kuřecí galantina s vlašskými ořechy podávaná s kari rýží a čerstvou zeleninou
Sv : Bílý jogurt neslazený
V: Velký zeleninový salát se zálivkou z citrónové šťávy, soli a pepře

3.den

S: Toast se šunkou a sýrem
sv: Mrkvový salát
O: Luštěninový salát s dvěma druhy fazolí, cizrnou, červenou čočkou s domácím
celozrnným chlebem
Sv: Malá bageta plněná ledovým salátem a rajčetem
V: Treska na rajčatech, salát

4.den
S: Jeden šálek ovesné kaše vařené se sušeným mlékem, jablko
sv: Ovocný jogurt
O: Zeleninové řízečky s mačkanými brambory s pórkem a okurkovým salátkem
zjemněným jogurtem
Sv: Šunkový sendvič
V: Grilovaný kuřecí plátek s trochou rýže basmati

5.den
S: Neslazený čaj, dva plátky celozrnného chleba s plátkem šunky, jedno vajíčko natvrdo a 2 meruňky
Sv: Nakrájené jablko
O: Spirálky z aljašské tresky marinované v citronovém pepři doplněné ogrilovanou zeleninu
Sv: Cottage sýr s tvrdým toustem
V: Kuskus s kuřecím plátkem pečeným v troubě

6.den
S: Přírodních cereálie Nestlé Fitness se 125 ml nízkotučného mléka,
Sv: Musli tyčinka
O: Kuřecí prsa v gyros marinádě s gratinovanými brambory se zeleninou
Sv: Tvarohový dezert Madeta Fitness
V: Salát z rukoly a pečené řepy

7.den
S: Plátek chleba s meruňkovou marmeládou
Sv: Penam celozrný chléb, šunka
O: Pečená treska s dušenou rýží a zeleninovým salátkem s dietním dresinkem
Sv: Ovocný talíř
V: Nízkotučný tvarohový dezert Milko-Ovofit

8.den
S: Zeleninová omeleta
Sv: Musli tyčinka
O: Pečené těstoviny s kuřecím masem. okurkový salát
Sv: Grapefruit
V: Grilovaný šmakoun s restovanými žampiony ledovým salátem a rajčaty

9.den
S: Snídaňová tortilla se zeleninou
Sv: Knackebrot s odtučneným tvarohem
O: Salát z červené čočky a marinované zeleniny s domácím chlebem
Sv: Šopský salát, celozrný chléb
V: Omeleta se žampiony

10.den
S: Toast se šunkou a sýrem pečený nasucho v troubě
Sv: Fit tyčinka
O: Brambory plněné tuňákem s čerstvou zeleninou
Sv: Jogurtový nápoj
V: Salát Caprese

11.den
S: Cereálie Musli s mlékem
Sv: Zeleninový talíř
O: Grilovaná kuřecí prsa podávaná s listovým špenátem a kari kus-kusem
Sv: Jablko
V: Těstovinový salát s kuřecími kousky

12.den
S: Jáhlová kaše
Sv: Banán
O: Filety z mořské ryby Mahi-Mahi s grilovanou zeleninou na citronovém pepři
Sv: Rajčatový salát s pečivem
V: Zapečený šmakoun s brokolicí

13.den
S:  Tvrdý chléb s pažitkovou pomazánkou
Sv: Bílý jogurt s lžičkou mini Bebe Dobré ráno
O: Pohankové rissotto s králičím masem a kořenovou zeleninou
Sv:Odtučněný tvaroh s knackebrotem
V: Tortilla s kuřecími kousky

14.den
S: Cereálie musli s mlékem
Sv: Jablko s vlaškými ořechy
O: Tortilla s vaječnou omeletou doplněná o fazolový salátek
Sv: Nakrájená okurka
V: Vařený kuskus se zeleninou

Zdroje:

Obezitě odzvoněno
www.wikiskripta.eu
www.obezita.cz

Viktorie Šmrhová

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.