Soft lasery

Laser, z anglického Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation, je optický zdroj elektromagnetického záření, vyzařující světlo v úzkém svazku paprsků, který má oproti obyčejnému světlu téměř nulovou rozbíhavost (je koherentní) a jeho světlo je tvořeno pouze jednou barvou, tedy světlem o stejné vlnové délce (je monochromatické).

Soft lasery, či také biostimulační lasery, jsou skupinou laserů, využívajících k léčebnému účinku podporu energetického metabolismu buněk. To je zapříčiněno tím, že laserová energie je v tkáni absorbována prostřednictvím cytochromatických buněk, v jednotlivých buňkách (v mitochondriálním aparátu) se pak přeměňuje energie světelná na energii buněčnou. Zároveň při průchodu laserového paprsku dochází k zvýšení látkové výměny buněk, okysličení tkáně a následné buněčné novotvorbě. Tímto se aktivují makrofágy, odpovědné za hojivé procesy a za pohlcování škodlivin, které zvyšují aktivitu fibroblastů – buněk vaziva podporujících syntézu kolagenu ve tkáni a zároveň zvyšujících vyplavování specifických enzymů. Buňky mají tedy lepší výživu, dříve se obnovují, hojí, rychleji se dělí a lépe fungují. Dále také tyto lasery podporují novostavbu cév a průtok krve, snižuje se také svalové napětí, které je jednou z příčin tvorby vrásek.

Soft lasery mají hloubku průniku laserového paprsku do dvou centimetrů, a jejich pomocí lze výrazně ovlivňovat podkožní struktury, najdou tedy největší uplatnění v dermatologické estetické medicíně. Jsou to lasery neinvazivní a jejich obsluhu může vykonávat vyškolená kosmetička či u některých typů dokonce sám klient v pohodlí domova. Využití soft laserů je velmi široké od léčby akné přes vyhlazování vrásek či zmírňování pigmentací. Mezi nejhojněji užívané přístroje v České republice se řadí Maestro (670nm), Softlaser SMART CCM (670nm), Merllin Cosmetics (650nm) či POLARIS 2 (s bodovou sondou 650nm nebo 660nm).

Nejčastější uplatnění biostimulačních laserů se v kosmetické a regenerativní medicíně využívá k léčbě a zmírňovaní projevů těchto poruch:

Akné je chronické zánětlivé onemocnění, které je podmíněno nadměrnou aktivitou mazových žláz s jejich následným uzavřením, maz tedy nemůže odtékat a hromadí se uvnitř žlázy, tím postupně dochází k vzniku zánětu. Princip laserového ošetření akné soft laserem je založen na potlačení zánětu jak potlačením samotných bakterií (Propionbacterium acne) způsobující zánět kožního mazu, tak i na snížení cévního zásobení mazových žláz. Toto ošetření je třeba opakovat alespoň třikrát, s odstupem jednoho měsíce.

Dermatitis perioralis je chronické onemocnění pokožky obličeje kolem úst, charakterizované výsevem drobných pupínků, (v závislosti na stadiu), zejména u mladších žen, u kterých po odeznění mohou přetrvávat lehké pigmentace. Léčba soft lasery urychluje metabolismus buněk, navozuje a urychluje proces hojení, buněčné, membrány jsou lépe vyživeny, buňky se rychleji dělí a i riziko pigmentace je minimální.

Vzhled stárnoucí pleti, spojený především se sluneční expozicí a z toho vycházejícího poškození kožních struktur jako jsou kolagen či elastická vlákna, stejně tak jako vrásky ať už dynamické (ty používané obličejovou mimikou, jejichž opakované pohyby způsobují neustálé napínání a uvolňování pokožky), či statické (ty které se začínají objevovat po čtyřicátém roku života v důsledku ztráty elasticity pokožky, jenž se týkají změn všech tří kožních vrstev) jsou dalším případem, kde je vhodné použít biostimulační laser. Laser neinvazivně zrejuvenizuje pokožku, která se díky přenosu tepelné energie laseru do jejích hlubších vrstev zpevní. Ochablá kolagenní a elastická vlákna se vlivem vysokého tepla smrští a regenerují, výsledkem je vypnutá pokožka, stažené póry a zjemnění drobných vrásek. Zákrok je neinvazivní a tedy není při něm narušen povrch pleti, může se objevit pouze zarudnutí ošetřovaného místa. Procedura trvá okolo patnácti minut.

Opar je nakažlivé puchýřnaté onemocnění vyvolané virem Herpes simplex virus, projevující se vytvořením bolestivého puchýřku, ten se plní tekutinou a po několika dnech praskne. Při nesprávném ošetření může vzniknout i bolestivý vřídek. Právě pro léčbu oparů bez rizik puchýřků či stroupků se využívá biostimulační laser, díky jehož podpůrným účinkům na růst a regeneraci buněk se kůže zacelí bez rizika zánětu.

Mezi další využití soft laserů patří:

Podpůrná léčba alopacie, stimulace růstu vlasů a zkvalitnění porostu. Dále mohou biostimulační lasery zlepšit kvalitu života pacientů, trpících povrchovými projevy ekzému. Také dokáží přispívat odbarvení jizevnaté tkáně, k změknutí a zjemnění jizev či napomáhat regeneraci strií. Pomáhají rychlému hojení pooperačních ran. V kombinaci s antipigmentovým gelem pomáhájí výrazně redukovat poruchy pigmentace. Biostimulační lasery také dokáží posílit žilní stěny, jako prevence proti popraskaným žilkám (již popraskané žilky však soft lasery odstranit nedokáží, pouze zmírnit jejich vnější projevy). A dokonce se soft lasery mohou využívat i u tak závažných případů jako je diabetická noha, kde biostymuly působí analgeticky na nervové zakončení, a tím rychle ulevují od bolesti a zároveň, zvyšováním mitotické aktivity buněk, urychlí léčbu až v řádech měsíců.

Závěrem je jen nutné dodat, že přes spornou všestrannost a aplikaci soft laserů, jsou tyto metody neinvazivní. To může mít za následek, že pro klienty nejsou výsledky často uspokojivé a nutnost opakování procedur je pro některé z nich, jak časově tak finančně velmi zatěžující.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.