Výživové doplňky a sestava cviků při redukční kúře

1. Výživové doplňky:

Výživové doplňky jsou látky fyziologického charakteru, které nám zvyšují kvalitu stravy a zajišťují příjem látek a živin, které urychlují proces regenerace a nárůst výkonnosti.
Jsou to látky, které nám napomáhají při zlepšování celkového zdravotního stavu a kvality života (zinek, vápník), redukují tělesní hmotnost (spalovače tuků) anebo naopak zabezpečují budování svalové hmoty a nárůst síly (proteiny, kreatin, gainer).

Minerální látky:

Vápník-minerální látka formující kosti a zuby. Vápník je nezbytný pro činnost nervové a svalové tkáně. Při zvýšeným příjmu proteinových doplňků dochází k uvolňování vápníku z kostí.

Hořčík-patří mezi látky důležité pro aktivitu svalů a nervů, napomáhá při utváření kosti, je součástí metabolismu bílkovin a sacharidů, má spasmolytické účinky. Hořčík je součástí mnoha koenzymů.

Zinek–je látka významná při metabolických pochodech, v potravě je často velmi nedostatkový, nejlepším řešením je právě suplementace. Posiluje imunitu, zlepšuje činnost pohlavních žláz (produkce pohlavních hormonů) a napomáha při obnově sacharidových zásob.

Jód-je látka nezbytná pro činnost štítné žlázy. Díky jódu dochází k produkci dvou hormonů, které mají za úlohu ovlivňovat činnost metabolismu (tyroxin a trijodtyronin).

Selen-patří mezi antioxidanty, podporuje činnost pohlavních žláz, zlepšuje imunitu, má pozitivní vliv na srdce a cévy. V suplementech se selen vyskytuje v kombinaci s vitamínem C a vitamínem E (potencuje účinky).

Železo-součást koenzymů, které tvoří ATP při katabolismu.Je taky součástí hemoglobinu (navázání kyslíku)

Chrom-má anabolizující účinky,zvyšuje působení inzulínu napomáhá transportu aminokyselin. Ve vyšších dávkách toxický !

Proteiny, kreatin, gainer a AMK:

PROTEIN-při nadměrné konzumaci proteinů,se můžou dostavit silné gastro-intestiální potíže.Protein představuje zátěž pro játra a ledviny,v střevě nedochází k správnímu trávení a vstřebávání.Nevyužitý protein ve střevě vede vďaka střevním bakteriím k vzniku plynů s extrémním zápachem. Součtem negativních vlivů způsobených nadměrným příjmem bílkovin dochází k drastickému poklesu výkonnosti = pseudouremická acidosa.

KREATIN-zvyšuje svalový výkon (váže vodu do svalových vláken), ovlivňuje proteosyntézu, která způsobuje růst svalů, urychluje regeneraci po tréninku,snižuje hladinu laktátu.

Vylučování odpadních látek kreatinu představuje zátěž pro ledviny.Vysoké dávky kreatinu snižují imunitu a u člověka taky zvyšují sklon k depresi.Kreatin pofiderních výrobců může také obsahovat těžké kovy.Existuje dokonce jedna francouzská studie, která zjistila, že kreatin podporuje rakovinotvornost( způsobovala to látka, která se přidávala do kreatinu – jako tzv. transportní systém)

GAINER-je to přípravek s vysokým obsahem sacharidů (cca 70-80%) a nižším obsahem bílkovin (cca 10-25%), který slouží k urychlení regenerace po tréninku, doplňuje energii, podporuje nárůst svalové hmoty a tělesné hmotnosti. Gainer obsahuje taky řadu vitamínů, minerálů atd.

AMINOKYSELINY-představují vyvážené spektrum esenciálních a neesenciálních aminokyselin. Mají anabolické účinky, urychlují regeneraci a chrání svaly počas tréninku. U těchto výživových doplňků neboli doteď zjištěné žádné vedlejší účinky.Vedlejší účinky jsou známe pouze pro jednotlivé aminokyseliny. Valin, leucin, izoleucin-nadměrné dávky zvyšují koncentrace amoniaku, což se projeví únavou a ztrátou motorické koordinace.Fenylalanin- u těhotných žen může vysoká koncentrace fenylalaninu poškodit plod. Arginin a lysin-nadměrný příjem způsobuje bolesti břicha, průjmy nebo alergické reakce.

SPALOVAČE TUKU-jsou výživové doplňky, které mají za úkol nastartovat metabolismus uloženého podkožního tuku. Odbourávají podkožní tuk a snižují tělesnu hmotnost.

ANABOLICKÉ STEROIDY-jsou látky s anabolickým a antikatabolickým efektem, zvyšují hladinu erytropoetinu v ledvinách. Ovlivňují rovnováhu a retenci důležitých iontů, hustotu kostí atd. Do těla se aplikují orální (tabletky/kapsuly) nebo injekční formou. Injekce se nezavádí do žíly, ale do svalu -hýžďový /stehenní sval.Je všeobecně známo, že orální podání steroidu se sebou nese mnohem víc vedlejších účinků než podání injekční a to hlavně bolest hlavy, nevolnost a pocit plnosti střev.
Vedlejší účinky anabolik můžeme rozdělit na účinky fyziologické a účinky psychologické. Mezi fyziologické vedlejší účinky můžeme zařadit: hypertenze, akné, zvýšená hladina cholesterolu, u mužů dochází k zmenšení varlat, u žen k maskulinizaci a zvětšení klitorisu. Při nezodpovědné manipulaci může taky dojít k přenosu AIDS.
Mezi psychologické vedlejší účinky patří například zvýšená agresivita.

2. Sestava cviků vhodná při redukční kúře:

Trénink začneme zahřátím svalů-předejdeme tím poraněním a zlepšíme svůj pohybový rozsah těla. Rozcvička je složená z jednoduchých pohybů jako např.poskoků, rotace paží, kliky, dřepy atd. Rozcvička trvá 15-20 minut. Následuje strečink (5-10 minut) a poté samotné posilování/cvičení. Při posilování se u malých svalů doporučuje 20-25 opakování a u velkých svalů 25-30 opakování (váhy cca 60 procent své maximální zátěže).

Když cvičíme, cvičíme minimálně 25-30 minut (stepper, rotoped, eliptický/veslařský trenažér, běžící pás). Když nám počasí dovolí: nordic walking, běh a sportovní aktivity.

Po cvičení následuje uvolnění-obdobné jako úvodní strečink.

Cvičit minimálně 2x týdne, postupně se vypracovat na cvičení 4x týdne.


rotoped

veslařský trenažer

eliptický trenažer

běh na páse

nordic walking

stepper

Martin Laš

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.