DIABETES MELLITUS 1.TYPU A DIETA

Diatebes mellitus patří mezi skupinu chronických metabolických onemocnění, jejichž zzákladním rysem je hyperglykémie. Vzniká v souvislosti s poruchou sekrece nebo účinku inzulínu a je provázen komplexní  poruchou metabolismu cukrů, tuků a bílkovin. V průběhu choroby se postupně rozvíjejí dlouhodobé cévní komplikace pro diabetes specifické (mikrovaskulární: retinopatie, nefropatie, neuropatie) neboo nespecifické (makrovaskulární: urychlená ateroskleróza).

V průběhu duhé poloviny 20. Století byl zaznamenán nárůst civilizačních chorob, mezi než DM nepochybně paří. Každých 15 let se počet registrovaných diabetiků téměř zdvojnásobuje. V České republice byla prevalence k 31.12.2000 6,37%. K tomuto datu bylo evidovéno 654 164 diabetiků z toho 6,9% nemocných s DM1.Typu.

Podle Světové zdravotnícké organizace (WHO 1999) a Americké diabetologické asociace (ADA 1997) klasifikujeme diabetes na:

–          Diabetes mellitus 1. typu (DM 1.Typu)

–          Diabetes mellitus 2. typu (DM 2.Typu)

–          Ostatní specifické typy diabetu

–          Gestační diabetes mellitus (GDM)

–          Hraniční poruchy glukoregulace (por. glukózové regulace)

Diagnóza diabetu se stanovuje na základě glykémie ve venózní plazmě, kterou měříme klasickou biochemickou metodou.

Diabetes mellitus 1.typu patří mezi multifaktoriální polygenní onemocnění. Multifaktoriální proto, že se na jeho vzniku podílí kombinace mnoha vlivů prostředí s genotypem jedince. Polygenní proto, že genetické riziko je určeno variantami mnoha různých genů.

Patogeneze DM 1.Typu

Morfologickým předpokladem je selektivní destrukce B buněk Langerhansových ostrůvků autoimunitním procesem, jehož mediátorem jsou aktivované T lymfocyty, které reagují s proteiny B buněk  (autoantigeny). Predispozice je daná  interakcí rizikových , projektivních a neutrálních genů z HLA (human leukocyte antigen) a non-HLA systémů. Autoimunitní reakce je u geneticky predisponovaného člověka zahájena stykem se zevním či vnitřním faktorem. Roli hrají pravděpodobně i virové infekce ( virus rubeoly, coxackie B3, B4, virus parotitidy), toxiny, nutriční vlivy.  Diskutován je také projektivní vliv mateřského mléka a nízkoproteinové diety, a naopak rizikovost mléka kravského.

Vlivem těchto podnětů dochází na povrcho B buěk k expresi řady molekuj a do extracelulárního prostoru je uvolněno množství intracelulárních peptidů, s nimiž se za běžných okolností  imunitní systém nesetkává. Spouštěčem je proinzulín, kromě něj existuje řada dalších autoantigenů jako je molekula inzulínu, ostrůvková tkáň, izofoty dekarboxylázy kyseliny glutamové či tyrozin fosfatáza, proti nimž nalézáme protilátky, které však nehrají roli startovacího autoantigenu. Autoantigeny jsou specificky rozeznány HLA molekulami na makrofázích a lymfocytech, které se aktivují, diferencují a dochází k proliferaci autoagresivních klonů T lymfocytů a rozvoji buněčné i látkové autoimunitní reakce.

Cytotoxická reakce způsobuje vlastní poškození B buněk. Je provázena přítomností různých autoprotilátek. Účastí se jí: cytotoxické buňky ( cytotoxické T lymfocyty-CD8+, CD4+,  NK, K či LAK buňky aktivované protilátkou ), volné radikály včetně kysličníku dusnatého, řada cytokinů ( IL-1,TNF-alfa-tumor necrosis factor, IFN-gama-interferon ).

S poškozovaním probíhají ale i pochody,kterých cílem je bránit destrukci B buněk. B buňka reaguje produkcí proteinů, které mají antioxidační účinek a antagonizují účinek cytosinů. Aktivovány jsou enzymy, které se účastí reparace DNA, a enzymy, které eliminují volné radikály. K destrukci B buněk dochází v místech selhání reparačních mechanizmů. Zpočátku nemusí být B buňky zcela zničeny a jejich funkce se může obnovit.

V preklinickém období dochází k postupnému úbytku sekrece inzulínu. Manifestaci diabetu předchází různě dlouhé období (dny až roky) hraniční poruchy glukózové homeostázy.Ke klinické manifestaci DM v dětství je třeba, aby bylo zničeno více než 70% a v dospělosti více než 50% tkáně produkující inzulín. V počátečném staciu manifestního diabetu je přítomna reziduální sekrece inzulínu a diabetes je celkem snadno kompenzovatelný. Tato sekrece inzulínu se může dokonce na čas i zlepšit ( honey moon perioda) a někdy je možné dočasně snížit dávku inzulínu. Pokračující inzulitida ale vede postupně k úplné ztrátě B buňek a zániku sekrece inzulínu.

Klinické projevy DM1. Typu

Klinické projevy diabetu závisejí na rychlosti zániku B buněk.

Klasický obraz bývá patrný při propuknutí nemoci v dětství a dospívání. Tehdy se manifestuje žízní, polyurií, hubnutím, často akutně s rozvojemketoacidózy provázenou bolestí břicha, Kussmauloým dýchaním až kómatem.

Pokud autoimunitní destrukce probíhá pomalu brání zbytková sekrece inzulínu až několik let rozvoji ketoacidózy a klasické příznaky cukrovky nemusí být vyjádřeny. Tento průběh je typický pro manifestaci  DM 1.Typu v dospělosti. Nemocní mohou být bez jakýchkoli příznaků či imponovat jako DM 2.Typu.

Protože  DM 1.Typu je často sdružen s jinými autoimunitními nemocemi ( Hashimotova tyreoiditida, perniciózní anémie, celiakie a Addisonova nemoc), mohou se přidružit i klinické příznaky uvedených chorob. DM 1.Typu vyžaduje od začátku léčbu inzulínem.

 

! DM 1.Typu se může projevit v kterémkoli věku

! Nemocný nemusí mít zpočátku sklon ke ketoacidóze

! Přítomnost obezity nevylučuje diagnózu DM 1.Typu

Léčba diabetu

Při léčbě diabetu jde o komplexní péči o nemocného, jejímž cílem je zlepšit kvality života a prevence cévních komplikací. Mezi základní léčebné prostředky patří dieta, fyzická aktivita,inzulín a edukace.

Fyzická aktivita

Soustavné a dlouhodobé zvýšení fyzické aktivity může příznivě ovlivnit fyzickou zdatnost, psychický stav, kompenzaci cukrovky a výskyt faktorů aterosklerózy. Nemocní s DM 1.Typu se musí naučit sladit fyzickou aktivitu s dávkou inzulínu a příjmem potravy a udržet uspokojivou glykémii. Fyzická zátěž může ohrozit nemocného hypoglykémií nejen během cvičení ale ještě s odstupem až 12hodin po zátěži. Na druhé straně může prohloubit dekompenzaci cukrovky a zhoršit hyperglykémii a ketoacidózu. Pokud je glykémie před plánovanou zátěží nad 14mmol/l, cvičení obvykle nedoporučujeme. Vhodné je ale cvičení střední intenzity 3x až 6x týdně v trvání 30-45 minut, při kterém je dosaženo 60% maximální zátěže. Mezi doporučované formy patří turistika, plavání, chůze, vytrvalostní běh, kondiční aerobní cvičení, jízda na kole, bruslení, lyžování, tanec, tenis. Nemocný by měl intenzitu cvičení individuálně přizpůsobit a během zátěže pít dostatečné množství tekutin,

Dieta

Dieta je základní léčebné opatření v léčbě cukrovky.

Doporučován je vyšší podíl složených sacharidů na celkovém energetickém příjmu a vyšší obsah vlákniny, snížení příjmu tuků a určité omezení bílkovin.

Sacharidy-nejdůležitějším jednoduchým cukrem je glukóza (hroznový cukr),rychlým zdrojem glukózy jsou i disacharidy, jako je sacharóza (cukr řepný), laktóza (cukr mléčný), mezi složené sacharidy patří především škroby a vláknina. Nemocný by měl být poučen, že alkohol na lačno může při současné léčbě inzulínem vyvolat hypoglykémii, může také zastírat příznaky hypoglykémie vzniklé z jiných příčin.

Nemocný by měl jíst více porcí denně. Základem stravy by měly být potraviny rostlinného původu s vysokým obsahem složených sacharidů a vlákniny (oblioviny, luštěniny,brambory,rýže), spolu s 3-4 kusy ovoce a 4-5 šálky pokrájené zeleniny denně. Nemocný by se měl naučit vybírat vhodné potraviny z hlediska obsahu nasycených tuků a vlákniny, měl by omezit příjem kuchyňské soli a seznámit se s pravidly, která se týkají konzumace alkoholu, alternativních sladidel a dietních potravin. Prvořadou snahou je sladit příjem sacharidů s dávkou exogenního inzulínu a zabránit výkyvům glykémie. Množství sacharidů v dietě je třeba respektovat při každém jídle a odhadovat potřebu dávkou inzulínu systémem tzv. výměnných jednotek. Výměnná jednotka představuje množství potraviny obsahující 10g sacharidů , které může nemocný mezi sebou libovolně směňovat a podle potřeby také měnit množství jídla i dávky inzulínu. Obecně platí, že na jednu výměnnou jednotku navíc nebo méně musí nemocný přidat asi jednu jednotku inzulínu. Různé potraviny se stejným obsahem sacharidů vyvolávají různou glykemickou odpověď. Proto je důležité, aby nemocný upravil definitivní odhady dávek inzulínu podle glykemického profilu.

 

14 denní příkladový jídelníček pro diabetika 1.typu:

1den

Snídaně:    krutí salám, tmavý chléb, paprika, dia čaj

Svačina:    mrkev s citrónem

Oběd:        vývar z kostí s těstovinami, vepřové pečené, kapustový přívarek

Svačina:    šípkový čaj, grahamové pečivo

Večeře:     hovězí maso , brambory, salát

2den

Snídaně:    sýr, grahamové pečivo, mléko

Svačina:    jablko

Oběd:        polévka rajčatová s rýží, telecí, vařené brambory, salát

Svačina:    čaj, slunečnicový chléb

Večeře:     hovězí maso, bramborová kaše

3den

Snídaně:    kyselá ryba, černý chléb, čaj

Svačina:    pomeranč

Oběd:        hovězí polévka se zeleninou, vařené maso, špenát, brambory

Svačina:    nízkotučný jogurt

Večeře:     telecí guláš, těstoviny

4den

Snídaně:    tvarohová pomazánka, tmavý chléb, kafé

Svačina:    grapefruit

Oběd:        polévka hrachová, pečená ryba (filé), bramborová kaše, okurky

Svačina:    zakysané mléko, grahamové pečivo

Večeře:     hovězí maso srbské, dušená rýže

5den

Snídaně:    kuřecí šunka, rajče, černý chléb, čaj

Svačina:    mrkev s jablkem

Oběd:        fazolová polévka, telecí přírodní, rýže, červená řepa

Svačina:    mléko, slunečnicový chléb

Večeře:     hovězí maso, brambory, okurka

6den

Snídaně:    drůběží  párky, hořčice, černý chléb, čaj

Svačina:    jablko

Oběd:        špenátová s vaječní mlhou, pečené kuře, rýže

Svačina:    nízkotučný jogurt

Večeře:     plněné zelí, brambory

7den

Snídaně:    syr, černý chléb, neslazené kakao

Svačina:    grapefruit

Oběd:        zeleninová polévka, hovězí paprikáš, knedlík

Svačina:    šípkový čaj, grahamové pečivo

Večeře:     zeleninový nákyp se sýrem, bramborová kaše

—–

1.den

snídaně:    celozrnný chléb, rostlinné máslo, krutí salám, dia čaj

svačina:     hruška

oběd:         brokolicová polévka, vařené brambory, maso na přírodno

svačina:     celozrnný chléb, čaj

večeře:      rizoto

2den

Snídaně:    cornflaky s mlékem

Svačina:    banán

Oběd:        čočková polévka, rýže, chudé maso-hovězí

Večeře:     těstoviny s tvarohem

2.večeře:   celozrnné pečivo, tofu pomazánka, šípkový čaj

3den

Snídaně:    sýrová pomazánka, celozrnné pečivo, čaj

Svačina:    jablko

Oběd:        fazolová polévka, knedlík, chudé maso-telecí

Svačina:    tmavý chléb, šunková pěna, čaj

Večeře:     zapékaný květák se sýrem, brambory, míchaný salát

4den

Snídaně:    tofu pomazánka, celozrnný chléb, kafé

Svačina:    pomeranč

Oběd:        česneková polévka, těstoviny s kuřecím masem

Svačina:    mrkev s citrónem

Večeře:     dušená dýně s koprem, vařené brambory

5den

Snídaně:    rajče, rostlinné máslo, tmavý chléb, čaj

Svačina:    zakysané mléko,  grahamová žemle

Oběd:        zeleninová polévka, kuřecí prsa, mrkev,cibule, paprika-ražniči, brambory

Svačina:    pomeranč

Večeře:     dia džem, rostlinné máslo, slunečnicový chléb

6den

Snídaně:    šunka, rostlinné máslo, paprika, tmavý chléb, čaj

Svačina:    dia káva, grahamové pečivo

Oběd:        rajčatová polévka, pečená ryba, brambory, salát

Svačina:    jablko

Večeře:     houbovo-zeleninové rizoto se sýrem, salát z červené řepy,

7den

Snídaně:    tmavý chléb, tofu pomazánka, červená ředkvička

Svačina:    mrkev s jablkem

Oběd:        hovězí vývar, vepřové přírodní, rýže

Svačina:    nízkotučný bílý jogurt, sójové pečivo

Večeře:     stupačky s kysaným zelím

 

Blšáková Michaela

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.