Diabetes mellitus I. typu

Diabetes mellitus I. typu

 1. Charakteristika nemoci

 Úplavice cukrová, latinsky diabetes mellitus (zkratka DM) je chronické onemocnění, které je lidově nazýváno “cukrovkou”. První zmínky o této nemoci jsou z roku 1552 př. n. l.. Největšího zájmu se jí dostalo v době novověku, ale opravdovou revoluci v oboru diabetologie započal objev výroby inzulínu. Tuto látku objevili roku 1921 kanadský chirurg Sir Frederic Banting se studentem medicíny Charlesem Bestem, při finanční podpoře profesora Johna Jamese Richarda Macleoda. Roku 1923 získal Banting a Macleod Nobelovu cenu za lékařství. (Tato nemoc zasahuje širokou populaci bez rozdílu věku a pohlaví).

2. Lidské tělo (Inzulín v lidském těle)

 Slinivka břišní má miliony mikroskopických Langerhansových ostrůvku, v kterých jsou umístěny beta-buňky (B-buňky). B-buňky vyrábí pro lidské tělo potřebný inzulín, který slouží k převádění cukr z krve do tkání a do orgánů těla. Mluvíme tedy o hlavním energetickém zdroji pro celé lidského tělo. Celková denní produkce inzulínu je u zdravého člověka asi 20 – 40 I.U. (I.U.=mezinárodní váhová jednotka pro každou látku zvlášť). Váhová jednotka 1 I.U. má účinek jako 45,5 μg čistého krystalického inzulínu (1/22mg přesně). Koncentrace glukózy v krvi se nazývá glykémie, kterou organismus drží u zdravého člověka v hodnotách 4-5mmol/l při lačném stavu a 5-7mmol/l po běžném jídle.

Nižších hodnoty se označují za hypoglykémii a nedostává se energie do CNS, selhává funkce mozku a ohrožuje se integrita organismu. Vyšších hodnoty se označují za hyperglykémii  a dostavuje se toxický efekt glukózy ničící organismus a dále závažně mění osmotické poměry.

3. Rozdělení cukrovky

 Nejčastěji se rozděluje cukrovka na tyto základní typy:

 

    • diabetes I. typu
    • diabetes II. typu
    • Gestační (těhotenský) diabetes
    • sekundární diabetes

4. Diabetes mellitus I. Typu

 Diabetes mellitus I. typu, ve starším názvosloví označován názvem Inzulin-dependentní diabetes mellitus se řadí mezi autoimunitní choroby. Imunitní systém přestane tolerovat vlastní buňky a začne produkovat látku antigenu, který je negativní pro lidské tělu. V organismu to znamená postupné ubývání B-buněk v slinivce břišní a ztrácí tím schopnost si vytvářet k životu potřebný inzulín.

Proti diabetes I. typu neexistují žádná preventivní opatření a není zcela jasno, z jakého důvodu nemoc vzniká. Jedná se o nevyléčitelné onemocnění, které se objeví velmi náhlé a nemocnému ovlivní další průběh života. Často se nazývá latinským označením “juvenilní diabetes” a v překladu to znamená “vyskytující se v mládí”, protože choroba nejčastěji propuká u dětí a mladých lidí. Postihnout může osobu v každém věku, ale u starších osob většinou úbytek  b-buněk probíhá pomaleji. Odhaduje se, že v současné populaci trpí touto nemocí 0,4% lidí.

Příznaky se často u pacientů neprojevují. Tělo může vytvářet ničivý antigen po dobu měsíců až roků. Většinou se začínají hledat příčiny zdravotních potíží, které nastávají ve stádiu, kdy je zničeno víc než 80% B-buněk a tělo nedokáže vytvářet pro tělo dostatek inzulínu.

Samotnými příznaky mohou být například tyto:

          podrážděná nálada

         hubnutí i při zvýšení příjmu potravy

abnormální žízeň

nutnost častého močení (u dětí noční pomočování)

         rozmazané vidění

         výskyt kvasinkových infekcí

         zvracení a tělesná slabost

Jak jsem již jednou zmiňovala, cukrovka je nevyléčitelná nemoc. Pokud se neléčí, člověk může upadnout do diabetického kómatu a být bezprostředně ohrožen na životě. Cílem léčby je zabránit rozvoji akutních komplikací, předejít vzniku chronických komplikací a snažit se co nejvíce nemocnému umožnit plnohodnotný aktivní život hodný zdravého jedince. U dětí se o průběh léčby starají většinou rodiče a připravují je na způsob života, který je s nemocí čeká.

Terapie léčby spočívá na správné rovnováze inzulínu, příjmu potravy a fyzické aktivitě. Léčba diabetu I. typu je závislá na dodávání inzulínu a proto se nazývá inzulínoterapie. Pro diabetika je nejdůležitější a zároveň nejtěžší se naučit inzulín používat ve správný čas a správném množství. Potrava nám hladinu cukru zvyšuje, proto se klade důraz na správné rozložení do 5-6 jídel denně. Diabetici si mohou dovolit jíst téměř vše, ale musí dávat velký pozor na množství. Diabetici dodržují tzv. “diabetickou dietu” a v souvislosti s ní mluvíme o výměnných (chlebových) jednotkách. Fyzická aktivita z námahy, sportů nebo dětských her je vyšší spotřeba energii a tím se tělu odebírají cukru. Sportování se dá označit za zdraví prospěšné, ale zvyšuje se tím riziko hypoglykémie. Podaří-li se správně pro tělo vyvážit výše uvedený inzulín : jídlo : pohyb, snižuje se tím riziko výskytu komplikací diabetu a mluvíme o úspěšném léčení.

Tělu se inzulín musí podávat přímo pod kůži (tj. injekčně). Pokud bychom chtěli podávat perorálně (tj. ústně), trávící soustava by jej rozložila a do krve by se dostávali už jenom neúčinné látky. U dětí se výhradně používá inzulín s označením (humánní). Vyrábí se biotechnologií s pomocí genetického inženýrství ve dvou základních formách. V čiré lahvičce pro rychlé působení, které začíná v těle působit již po 20-30 minutách a nejvyššího účinku dosahuje 1-2hod po injekčním vstřiku. Mléčně zakalený inzulín s prodlouženým účinkem (tzv. depotní) slouží k dlouhodobému udržení hladiny inzulínu v těle, které je potřebný třeba v průběhu noci. V tělu začíná působit po 1-2 hodinách a nejvyššího účinku dosahuje po 6-8hod po injekčním vstřiku.

Komplikace mohou být dvojího typu: akutní komplikace diabetu a pozdní komplikace diabetu. Mezi akutní komplikace diabetu patří hypoglykémie a hyperglykémie. Pozdním komplikacím se snažíme pomocí léčby předejít. Nejčastěji jsou komplikace spojeny s poškozování malých cév, které praskají v důležitých lidských orgánech.

Nejčastější pozdní komplikace diabetu I. typu:

 

    - Chronické onemocnění ledvin, které snižují funkci ledvin a mohou vést až k jejímu naprostému selhání. Lékařské označení je diabetická nefropatie.

    - Onemocnění oční sítnice, které se nedostává dostatek živin. Počátky potíží se zrakem jsou spíše nenápadné, ale za následek to může mít závažnou poruchu zraku nebo slepotu. Lékařské označení je diabetická retinopatie.

    - Poškození motorických, senzitivních a vegetativních periferních nervů. Bývají tedy problémy se srdeční frekvencí, krevním tlakem, trávícím systémem, erekcí, porušením zornic, vylučováním hormonů. Lékařské označení je diabetická neuropatie.

    - Potíže spojeny s velkými tepnami, do jejich stěn ukládá tuk. Nemoc se nijak neliší od autosklerotických potíží nediabetiků, avšak u diabetiků je její výskyt 2-4x častěji. Potíže se odvíjejí místa a druhu velkých tepen, nejčastěji jsou potíže spojeny s ischemii (snížená průtočnost cév) dolních končetin, ischemickou chorobou srdeční, cévní mozkovou příhodou a sexuální poruchou. Lékařské označení je diabetická makroangiopatie.

    - Problémy s dolními končetinami z důvodu neuropatie a ischémie způsobují nedokrvení končetin, snižuje se citlivost a schopnost reakce na vnější podněty. Vyskytují se otlaky, vředy, záněty, špatně se hojící rány, kožních infekce a odumírání tkání. Problémy ve většině případech vedou až k nutnosti amputaci dolních končetin. Lékařské označení je diabetická noha.

 5. Diabetes II. typu

Diabetes mellitus II. typu, ve starším názvosloví označován jako non-inzulin-dependentní diabetes melitus (NIDDM). V České republice tímto typem trpí 92% všech diabetů a je často spojován s obezitou. Jedná se většinou o dlouhodobý problém, kdy tělo přijímá víc energie, než vydává. Nadbytek energetických hodnot má za následek vznik obezity, která se dále dědí z generace na generaci. Slinivka břišní produkuje dostatek až nadbytek inzulínu, ale tělo se stává rezistentní vůči jeho účinku a v metabolismu nastává “relativní nedostatek” inzulinu. K potlačení nedostatku tělo produkuje stále víc a víc inzulínu, ale vyčerpává tím své zásoby Langerhansových ostrůvky. Po vyčerpání se postupně zvyšuje glykémie a příznaky se vyskytnou až po 6-10 letech. Choroba propuká nejčastěji u lidí starších 40 let, ale z důvodu současného sedavého způsobu života a zmiňované dědičnosti se průměr věkové hranice stále snižuje.

Většina příznaků jsou stejné jako u diabetes melitus I. typu, ale v menší míře. Jedná se také o nevyléčitelnou nemoc a terapie se soustředí hlavně na dietu a pohybovou aktivitu. Pacienti nejsou přímo závislí na inzulínu a často k léčbě ze začátku užívají léky perorálně.

6. Gestační (těhotenský) diabetes

Postihu přibližně 3-8% žen v pozdní fázi těhotenství a po porodu se odchylka normalizuje. Důvodem výskytu jsou hormonální změny v těle a nedostatek inzulínu.

7. Sekundární diabetes

Zvýšená hladina cukru je v tomto případě zapříčiněna jiným onemocněním. Diabetes tedy doprovází různé typy nemocí, jako jsou například nemoci pankreatu, akromegalie, Connův syndrom. Vzniká působením chemikálií či léků nebo má genetický původ.

Jídelníček

Jídelníček je stanoven pro dítě, které má cukrovku 5 rok, je mu 7 let a váží 27 kg.

Snídaně – 2,5 v. j.

Svačina – 2 až 3 v. j. podle cukru

Oběd – 2,5 v. j.

Svačina – 2 v. j.

Večeře – 2,5 v. j.

2 večeře po 20:00 hod. – 1,5 – 2 v. j. – slouží k doplnění cukru před spaním

Pokud není nápoj napsán, doplňujeme tekutiny vodou.

 

  1.  den

    Snídaně – celý rohlík (50g) s máslem a šunkou

    Svačina – banán (180g)

    Oběd – smažený řízek s bramborovou kaší (100g)

    Svačina – jahodový jogurt (150ml)

    Večeře – lečo s chlebem (50g)

    2 večeře – 250 ml mléka

  2. denSnídaně – 250 ml mléka a půl rohlíku s máslem

    Svačina – piškoty (30g)

    Oběd – Boloňské špagety (100g těstovin)

    Svačina – bílý jogurt (150ml) a jablko

    Večeře – 100g těstovin s tvarohem + 50ml jablečného džusu

    2 večeře – 250ml kakaa bez cukru a popřípadě mandarinka (70g)

  3. denSnídaně – chleba (25g) s máslem a 250ml mléka

    Svačina – křehký chléb (30g) s máslem a šunkou

    Oběd – rizoto se sýrem (250 g)

    Svačina – hruška (180g)

    Večeře – vánočka s cukrem (3g) a 150 ml mléka

    2 večeře – biozákys (180ml)

  4. denSnídaně – piškoty (22g) a 125ml mléka

    Svačina – müsli s rozinkami a oříšky (40g)

    Oběd – plněné papriky s rajskou omáčkou a houskový knedlík (60g)

    Svačina – borůvky (180g)

    Večeře – pizza (150g)

    2 večeře – sušenka CLUB (4ks)

  5. denSnídaně – čokoládové kuličky (30g) a 125ml mléka

    Svačina – kefír (250ml) a mandarinka ( 170g)

    Oběd – hrachová kaše (100g) a grapefruitový džus (60ml)

    Svačina – ananas (180g)

    Večeře – zapečené těstoviny (135) a 50ml rybízové šťávy

    2 večeře – dia dětská přesnídávka (135g)

  6. denSnídaně – chleba (25g) s máslem a čaj s medem (1 lžička)

    Svačina – cornflakes (15g) a 250ml mléka

    Oběd – pórková polévka, filety z mořské ryby a 130g brambor

    Svačina – sušenka věneček (4ks)

    Večeře – hamburger McDOnald‘s

    2 večeře – malinový jogurt (150ml) a piškoty (15g)

  7. denSnídaně – chléb (50g) s máslem a se šunkou a 100ml mrkvové šťávy

    Svačina – sušené meruňky (40g)

    Oběd – bramborák (100g) a 110ml hruškové šťávy

    Svačina – tatranka

    Večeře – bramborový guláš (100g brambor)

    2 večeře – bábovka (30g)

  8. denSnídaně – celý rohlík (50g) s máslem a se sýrem a 125ml mléka

    Svačina – švestky (180g)

    Oběd – francouzské brambory (145g)

    Svačina – 250ml kakaa bez cukru a piškoty (15g)

    Večeře – rýže (50g) s pečeným kuřetem a 110ml ananasového džusu

    2 večeře – miňonka 3ks

  9. denSnídaně – müsli (40g) a 75ml mléka

    Svačina – kiwi (220g)

    Oběd – smažený květák s bramborem ( 65g)

    Svačina – kinder mléčný řez

    Večeře – těstoviny (50g) s rajskou omáčkou a 50ml jablečného džusu

    2 večeře – slané crackery (20g)

  10. denSnídaně – bílý jogurt (150ml) a hruška (90g) + 50ml rybízového džusu

    Svačina – müsli s rozinkami (40g)

    Oběd – květáková polévka, vepřové maso s bramborem (60g)

    Svačina – banán (180g)

    Večeře – čočka (100g)

    2 večeře – sušenky Disco (2ks)

  11. denSnídaně – rohlík (25g) se šunkou a máslem a 110ml pomerančového džusu

    Svačina – hrozny (140g)

    Oběd – biftek s vejcem a zeleninou a bramborové krokety (80g)

    Svačina – jahodový jogurt (150ml)

    Večeře – kuřecí maso na paprice s těstovinami (100g)

    2 večeře – tatranka

  12. denSnídaně – Cini-minis (30g) a 125ml mléka

    Svačina – jahody (320g)

    Oběd – uzené maso se špenátem a bramborový knedlík (150g)

    Svačina – piškoty (15g) a jablečný džus (100ml)

    Večeře – smažené rybí prsty (3ks) a brambory (65g)

    2 večeře – kinder mléčný řez

  13. denSnídaně – chléb (25g) s máslem a se salámem a hroznový džus (100ml)

    Svačina – sušené fíky (40g)

    Oběd – palačinky (3ks) s tvarohem a s cukrem (6g)

    Svačina – slané crackery (30g)

    Večeře – cheeseburger McDonald‘s

    2 večeře – oplatky Zlaté (3ks)

  14. denSnídaně – rohlík celý (50g) s máslem a okurkou

    Svačina – jablečná taštička McDonald‘s

    Oběd – houbová smaženice a chléb (50g)

    Svačina – maliny (300g)

    Večeře – vepřový plátek s bramborem (130g) a pomorančový džus (55ml)

    2 večeře – gumoví medvídci (40g)

Dunajová Klára

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.