Galvanoterapie

Galvanoterapie (GT) patří do skupiny fyzikálních léčebných a diagnostických metod, kontaktní elektroterapie, tedy elektroléčby využívající stejnosměrný elektrický proud. Princip, kterého GT využívá, je založen na aplikaci konstantní polarity dvou elektrod. Jedna z nich je označena jako anoda (+) s relativní insuficiencí elektronů, druhá pak katoda (-) s relativním přebytkem elektronů. Dle dohody je směr elektrického stejnosměrného proudu stanoven od + k -, ve skutečnosti však je směr toku elektronů opačný. Aby byla GT účinná, je její základní a nezbytnou podmínkou uzavření tzv. proudové smyčky, tedy uzavřený elektrický okruh dvou elektrod a vodičů.

Vliv GT na organismus je svým účinkem velice komplexní a specifický. Účinek GT závisí především na cílové tkáni a jejím odporu. Dle lokalizace lze vyčlenit účinky na 1. lokální na elektrodách, 2. místní při styku elektrod a kůže, 3. v proudové smyčce (dráze) hlavně ve vodiči – organismu. A právě důležité při léčbě jsou účinky v proudové dráze, které jsou v polarizaci tkání, změně jejich odporu, hyperémie, ovlivnění nervové a svalové dráždivosti a vliv na trombus. Jednotlivé účinky budou ve zkratce vysvětleny níže. Právě tyto účinky podmiňují léčebný efekt GT.

Při polarizaci tkání se mění koncentrace iontů EC i IC tekutiny, na biologických membránách (BM) dochází ke změnám propustnosti Na+, jehož koncentrace se po čase vyrovná a zároveň se snižuje odpor tkáně a zvyšuje vodivost. S tímto souvisí změna odporu tkání, kde vedení proudu probíhá několika mechanismy; nejčastěji elektrolyticky (ionty solutů),  dále pak elektroforeticky (velké, především bílkovinné molekuly), elektroosmotické, protonové a elektronové. Vědomost odporu jednotlivých tkání je podkladem pro úspěšnou léčbu. Nejvhodnější pro vedení je vody a tkáně ji obsahující: krev, mozkomíšní mok a svaly; méně pak nervy a plíce, nejnevhodnější jsou kůže, tuková tkáň a vazivo.

Uvolnění prekapilárních sfinkterů v cévním řečišti v celé proudové smyčce způsobuje hyperémii. Takto vyvolaná hyperémie není život ohrožující, oproti termoterapií vyvolené hyperémii není kontraindikací při srdečních chorobách. Léčebný efekt je odvozen z velmi logického působení. Lepší prokrvení vyvolává následující účinky: Ý metabolismu a Ý regenerace, Ý imunity, ß bolesti z lokální ischémie a uvolnění chronicky obtěžujících spazmů a kontraktur příčně pruhované svaloviny.

GT je indikována při změnách nervové dráždivosti pro dva účinky. Tzv. katelektrotonus znamená zvýšení neurodráždivosti pod katodou, analektrotonus snižuje dráždivost pod anodou. Snižuje dráždivost svalovou.

Při TEN (tromboembolická nemoc) je GT indikována pro léčbu trombóz hlubokých žil dolních končetin, kdy je na straně katody trombus pevně fixován ke stěně cévní, což napomáhá a zlepšuje formaci trombu a následnou rekanalizaci.

Dle způsobu užití GT lze metody využití rozdělit do tří základních skupin: 1. klidová galvanizace (KG), 2. elektroléčebná vana (EV) a 3. iontoforéza (IF).

KG je soubor několika metod klasifikovaných především dle způsobu aplikace GT. Dle tohoto hlediska můžeme vyčlenit následující metody KG:

  • Příčná – využívá se především pro místní analgetický účinek. Zejména vhodná pro akutní traumata pohybového aparátu a rekanalizaci při TEN.
  • Podélná – sestupná/vzestupná dle umístění elektrod. Indikována při poruchách perfuze, neuralgiích, neuritid a neuropatiích.

Speciálním případem je tzv. čtyřkomorová galvanizace, kdy je pro vstup proudu do organismu využita voda. Vedle účinku galvanického proudu jsou brány v potaz „účinky vody“ – hydrostatický tlak a vztlak, především ale teplota vody. Plochu elektrod přebírá plocha ponořené části těla. Pro prohřívání poruch perfuze se využívá hypertermie, při úrazech naopak hypotermie. Používá se při terapii všech diagnóz léčených pomocí KG. Metodou volby při chronické neuralgii n. trigeminus je tzv. iontová lázeň obličeje, při které má pacient hlavu v nádobě, ve které je jedna elektroda, druhá je na pacientově předloktí – je uzavřena proudová smyčka, pacient dýchá „šnorchlem“.

  • Paravertebrální – Neuralgie interkostální a po infekci herpes-zoster virem.
  • Segmentální – Při poruchách výživy a trofických abnormalit poškozené tkáně.
  • Neurální – Neuritidy, neuralgie a fantómové bolesti.
  • Gangliotropní

Základní „guidelines“ pro KG je užití proudové hustoty o hodnotě 0,1 mA/cm2, což je zároveň maximální přístupná hodnota, v odlišných indikacích při době od 20 do 60 minut, v závislosti na diagnóze i několikrát denně, totéž platí i pro celkovou délku terapie. Pro lepší účinek platí pravidlo čím dříve tím lépe. Procedura je přerušena při negativních pocitech pacienta (parestézie – brnění).

EV je zařízení, jehož pomocí je dosaženo aplikace GT  na celé tělo během celkové koupele, přičemž lze směr galvanického proudu měnit ve čtyřech směrech (ascendentní, descendentní, levostranné, pravostranné). Nevýhodou této metody je fakt, že nelze určit hodnotu proudu pacientem protékajícím, a tak je intenzita nastavena dle pocitů pacienta, maximálně však 300 mA, při teplotě 37°C, kdy jedna procedura trvá 30 minut, opakovaně až 3x týdně ve třítýdenní terapii.

IF, neboli tzv. „galvanická žehlička“, je GT metoda, jak již název napovídá, dochází k zažehlování látek přes tělesné bariéry. Využívá faktu, že stejně nabité částice se odpuzují, kationty se aplikují z anody a anionty z katody. Elektroda, která je opatřena podložkou s „nasáknutým“ roztokem je označena jako aktivní, druhá pak jako indiferentní. Dochází k přestupu nabitých částic mechanismem elektrostatického odpuzování. Využití této metody a její účinky však narážejí na několik vzájemných konfrontací. Látky, které jsou přenášeny o traumatizovaného místa bývají nejčastěji anestetika (prokain, mesokain), aktivní ionty (K+, Ca2+), enzymy (hyaluronidáza), NSAID (acetylsalicylát), antioxidanty (askorbát), apod. Pro topický účinek látek vpravovaných je důležité, aby se dostaly do hlubokého podkoží a aby nebyly odplaveny krví kapilární sítě. Proti těmto dvěma skutečnostem stojí dva „problémy“. Při IF pronikají malé molekuly maximálně pod epidermis, do úrovně dermis. V této oblasti  jako malé molekuly rychle difundují, především do kapilár a jsou rychle odplavovány z  oblasti. Nadále se stírá účinek účinné látky a samotného mechanismu GT, není zřejmě, jestli za pozitivními výsledky stojí farmaka nebo stejnosměrný proud. Doba procedury IF je odvislá od GT metody, a proto je tímto principem limitována. IF se používá i jako metoda diagnostická – provokační histaminový test. Je prokázáno, že molekuly, je-li však metoda správně aplikována (uzavřená proudová smyčka, pořadí farmakum-fólie-porézní podložka nasáklá gelovým nosičem-elektroda) do epidermis a dermis skutečně přecházejí. Použití správných gelových nosičů při IF je zcela vitální podmínkou pro úspěch metody, zcela neméně pak uzavřená proudová smyčka! Na český trh se v posledních rocích dostává produkt NuSkin společnosti Pharmanex, který slibuje dobré výsledky využitím iontové žehličky především v kosmetické oblasti omlazování a regenerace. Na účinku a úspěchu, vedle samozřejmého technického podkladu závisí také správný mechanismus použití, opakování terapie – neboť v estetice nic není věčné a nepochybně jistá víra pacienta/klienta v úspěch procedury.

Petr Bauer

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.