Intenzivní pulsní laser

    Intenzivní pulzní laser  je neodmyslitelnou součástí moderní kosmetické medicíny. Terapie s intenzivním pulzním světlem není stejná jako terapie laserová. Laserová terapie využívá světlo jedné vlnové délky, kdežto IPL přístroje využívají světla různých vlnových délek. Každá vlnová délka je používána k  jinému kožnímu problému. Je možné se zaměřit na určitou část a nepoškodit okolní tkáň. Jeho použití je mnohostranné, velmi účinné a téměř bezbolestné. IPL lasery jsou používány k léčení celého těla, omlazování (fotorejuvenace) a zkrášlování.

    Omlazení pokožky 

rejuvenace s dlouhodobými účinky - zrychluje se proces obnovy buněk, vazivové buňky odpovědné za tvorbu kolagenu, elastinu a retoculinu , jsou teplem stimulovány k činnosti. Reprodukce kolagenu a elastinových vláken výrazně vzrůstá  a pokožka se formuje. Následně je pevnější, jemné vrásky a linie jsou redukovány.

    Odstranění pigmentových skvrn 

světelný záblesk vyhledává nepravidelný pigment a rozmělňuje ho. Pak dochází k jeho vstřebání nebo odloučení na povrch pokožky. Pro lepší efekt, se doporučuje ošetření pigmentových skvrn kombinovat s chemickým peelingem

    Odstranění popraskaných žilek 

paprsek IPL cíleně reaguje s červeným krevním barvivem , tak že za vzniku tepla způsobuje zánik nežádoucích cévek, které se poté vstřebají.

    Odstranění akné

omezuje se činnost mazových žlázek, takže se nezvětšují a nezanítí se. Lze tak dosáhnout dlouhodobě výrazného zlepšení projevu akné ve všech jejích fázích.

    Odstraňování nežádoucích chloupků

na obličeji, v podpaží, v tříslech i jinde na těle- během ošetření paprsek IPL světla vyhledává pigment a zničí tak chloupek v samotném kořínku . Světelný záblesk zničí kořínek pouze , je-li v růstové fázi , kdy obsahuje nejvíce pigmentu. Tato růstová fáze probíhá u každého chloupku na těle v jiné době, z tohoto důvodu se doporučuje ošetření opakovat  v rozmezí 4 až 6 týdnů. Jen tak je možné docílit opravdu hladké pokožky.  

Přístroje se používají ve speciálně upravených místnostech a jsou obsluhovány pouze vyškoleným personálem, jako jsou lékař, zdravotní sestra, dermatolog, kosmetička. Nelze ho používat v domácím ošetření.

Před ošetřením by kůže neměla být opálená, je proto dobré se alespoň 4 týdny před ošetřením vyvarovat pobytu na slunci, nebo v soláriu. Pro odstraňování chloupků, je dobré, tuto část holit žiletkou a v době ošetření by chloupky měly dosahovat minimálně 0,5 mm. Není vhodné chloupky odstraňovat vosky nebo epilátory.

Délka IPL ošetření trvá přibližně 10 – 60 minut, závisí na rozsahu ošetřované plochy. Ošetření je třeba opakovat 4 – 6 krát, s odstupem 4 týdnů.

Při ošetření IPL, dostane pacient tmavé brýle, jako prevenci aby nedošlo k zasažení oka paprskem. Na ošetřovanou plochu je aplikován speciální gel a vyškolený pracovník ošetřuje kůži pomocí sondy s hladkým povrchem, ze které vyzařuje světlo pod kůži. Pokud pacient při aplikaci cítí nepříjemné štípání je možné použít, pro zmírnění těchto pocitů různé znecitlivující krémy.

Po ošetření IPL může kůže zčervenat, může být citlivá nebo lehce oteklá. Z těchto důvodů je dobré přikládat na ošetřovaná místa studené obklady. Někdy mohou vzniknout malé hematomy, při poškození žilek. Reakce vymizí do dvou dnů, maximálně do 1 týdne. Po dobu 6 týdnů je nutné se vůbec neslunit a používat krémy s vysokým ochranným faktorem. Jinak ostatní aktivity lze provozovat bez omezení.

IPL ošetření je zakázáno při cukrovce, vysokém krevním tlaku, po plicní embolii, u nemocných s kardiostimulátorem, po infarktu myokardu, s žilní trombózou, s epilepsií, u těhotných žen. Také s infekčním onemocněním kůže. Dále by neměli být ošetřeni pacienti, kteří užívají léky na ředění krve. IPL není vhodné u pacientů s tetováním.

K výše uvedeným oblastem kosmetické medicíny jsou tyto specializované ústavy a pracoviště vybaveny těmi nejmodernějšími přístroji jako např. E-light (IPL+RF) AureliA XL. Všechny přístroje jsou certifikovány, neustále testovány a splňují veškeré právní předpisy vyžadované evropskými normami.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.