Kavitační liposukce z medicínského hlediska

V posledním desetiletí se liposukce stala nejčastěji volenou estetickou procedurou. Také se stala nejběžnějším zákrokem prováděným i jinak vyškolenými osobami, než plastickými chirurgy. To především díky vzniku nových metod liposukcí, jednou z nich je i kavitační liposukce. První liposukce byly poprvé představeny v Evropě, v sedmdesátých letech a pár let poté i ve Spojených Státech Amerických.

Kavitační liposukce bývá označována jako liposukce třetí generace. Její vývoj byl postupný od tzv. tumescentní (tedy klasické) liposukce, dále pak vibrační, ultrazvukovou, ale i laserovou liposukci. Název kavitace pochází z tzv. „kavity“, což je bublina, která se nachází (vytváří) v tukových buňkách, po jejich likvidaci dochází k tomu, že se tuk sám odplaví a oběhovou soustavou je odveden pryč z těla.

Nejprve si kavitační liposukci představíme jako takovou. Co to tedy vlastně je? Kavitační liposukce je považována za doposud nejpokročilejší a také nejefektivnější neinvazivní metodu, která je určená pro efektivní odstranění celulitidy a tuku. Proto je nazývána jako tzv. „přírodní liposukce“.

Kavitace je založena na technicky vysokém způsobu likvidování tuku v oblastech, kde je problematické se právě tohoto tuku zbavit (břicho, zadek, stehna, …). Probíhá bezbolestně a bez jakýchkoli modřin, aj. známých z liposukce chirurgické. Tato revoluční technologie funguje na principu ultrazvukových vln, které jsou naladěné na nízkou frekvenci a vytvářejí mikroskopické bublinky, které nadále pak rozkládají membrán adipocytů (tukových buněk), bez toho aniž by byly ovlivněny ostatní přilehlé struktury a integrita oběhového a lymfatického systému zůstává udržována. Následně je uvolněný tuk eliminován tělem, během dvou dnů, především díky normálnímu procesu produkování energie.

Výsledky bývají zpravidla viditelné již po několika ošetřeních (zhruba po čtyřech až šesti návštěvách), tedy znatelný úbytek tuku a redukce celulitidy. Tento zákrok se doporučuje především osobám průměrným, až s lehkou nadváhou, kteří žijí podle zdravého životního stylu a pravidelně cvičí.

Jako výhody zákroku jsou tedy bezesporu považovány výsledky viditelné již po zmíněných čtyřech až šesti návštěvách, neinvazivní způsob provedení, tedy ošetření bez bolesti, či následných jizev a pohmožděnin a bez vedlejších efektů. Nemusíte být hospitalizováni, proto můžete se ihned vrátit k normálnímu způsobu života. Zákrok mohou podstoupit jak muži, tak ženy a nejvyšší účinnost je viditelná na místech, kde se nalézá více tuku, tedy hlavně břicho, boky, stehna, aj. Efekt by měl trvat dlouhou dobu, jelikož poté co se tukové buňky jednou zničí, už se nevrací.

Existují různá doporučení pro úspěšnější výsledky a tím jsou hlavně dostatečný pitný režim (minimálně dva litry vody denně, především den před a den po ošetření). Dodržování správného životního stylu. Po ošetření je doporučeno ať už cvičení, tak minimálně svižná chůze, alespoň půl hodiny. Doporučený počet ošetření se pohybuje okolo osmi až deseti, v intervalech dva až třikrát za týden.

Co se týče samotného ošetření, jedná se o použití frekvenci zhruba od 40KHz až do 5MHz, tyto ultrazvukové vlny odbourávají tuky tedy, aniž by byl ohrožen jakýkoliv orgán, nebo tkáň v těle. Tuková buňka pak podlehne tlaku a je rozložena do kapaliny a nadále pak vyloučena během přirozeného metabolického procesu v těle. Kavitační liposukce tedy ničí tukové buňky v takové míře a množství, že je další ukládání tuku na dané místo výrazně sníženo, či dokonce eliminováno.

Dalšími výhodami je u mužů možnost eliminování tuku v oblasti prsou, zvané gynekomastie, které není výjimkou. V některých případech může být kavitační liposukce nápomocná i v pooperačních podmínkách, kdy může snižovat pohmoždění, či pocení. Někteří chirurgové se domnívají, že za pomoci kavitační liposukce, kdy je použita ultrazvuková frekvence, lze částečně upravit kolagen a zvýšit tak pevnost pokožky, a přestože pro toto tvrzení existují různá potvrzení, nebylo prokázáno nijak extrémně.

Jako každá pro, existují samozřejmě i zápory týkající se kavitační liposukce. Byl proveden výzkum, kdy se zúčastnilo 250 pacientů, kteří podstoupili kavitační liposukci a závěrem bylo shledáno, že se jedná opravdu o efektivní, ale i bezpečný zákrok. Třem pacientům z výzkumu se objevila dermální nekróza (jedná se tedy 1,2%), dále pak 28 pacientů, což je 11,2% se objevilo pooperační seroma, což je shromáždění se tkáně na jednom místě, nicméně neškodné, někdy mylně působící jako tumor, a okolo 35 pacientům se objevily puchýře.

Na následujícím obrázku vidíme průběh celé kavitační liposukce, zaměřený na tukové buňky, kdy je tuk prakticky „roztaven“.

Zdroj: http://www.bellespas.com/ultrasonic-fat-reduction/

Obr.2)zdroj: http://www.mslimalicious.com/2011/12/ultrasound-fat-cavitation-fat-removal.html

Na tomto obrázku opět vidíme průběh měnící se tukové buňky při kavitační liposukci, nejprve její základní strukturu, dále je buňka znázorněna po pěti minutách procesu, při dalším kroku už je značné „zkapalňování“ buňky a nakonec už zůstává rozpuštěný tuk, který je pak odstraňován přirozeným metabolismem těla.

A konečně na posledním obrázku (obr.3), vidíme přímé působení ultrazvuku na ošetřovanou část, a kde působí.

Obr.3) zdroj: http://www.bellespas.com/ultrasonic-fat-reduction/

Po přečtení osobních zkušeností, vs. očekávanému účinku jsem zjistila, že ne mnoho pacientů bylo spokojeno s výsledkem, samozřejmě, že příčinou mohlo být i nesprávné dodržování předepsaných podmínek, nicméně spíše než pozitivní, se zde objevují negativní zkušenosti související právě s kavitační liposukcí.

Němečková Monika

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.