Použití laserů v estetické chirurgii

Estetické zákroky laserem jsou dnes velmi populární pro svou účinnost a velmi malou bolestivost. Nejžádanějšími zákroky jsou např. léčba akné, omlazení pleti, operace převislých očních víček či podpora hojení jizev. Samotné ošetření laserem není časově náročné. Většina pacientů je ošetřena bud‘ v lokální, nebo při větším rozsahu defektů v celkové anestezii. Většinou pacient může odejít ihned po zákroku, avšak při použití celkové anestezie je lepší, když je pacient hospitalizován do druhého dne.

Laser

Název je zkratkou anglického označení Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Je to optický přístroj produkující elektromagnetické záření ve formě paprsku, který je minimálně rozbíhavý, polarizovaný a koherentní. Jedná se o zařízení, které je schopno soustředit jednotlivé světelné paprsky do jednoho směru. Toto monochromatické záření může pokrývat vlnový rozsah infračerveného, viditelného i ultrafialového záření. Laser může emitovat záření nepřetržitě, ve spojitém režimu nebo v záblescích trvajících od desetin sekund do zlomků nanosekundy.  Lasery pro využiví v medicíně jsou z oblasti infračerveného záření.

Historie

Fyzikální princip laseru byl už v roce 1917 Albertem Einsteinem. Samotné zařízení jak ho známe dnes bylo vynalezeno až v roce 1960. Předchůdcem laseru byl „maser“ – zařízení které pracovalo na stejném principu, avšak generovalo mikrovlnné záření.

V roce 1960 Theodore H. Maiman v USA poprvé předvedl funkční laser. Jako aktivní prostředí použil krystal rubínu, laser používal v pulsním režimu. CO2 laser byl objeven až v roce 1963.

Druhy laseru

1) CO2 laser – Záření se dobře absorbuje. Bohužel prostoupení záření jen do hloubky 0,1 mm. Při použití tohoto laseru dochází k mírné zástavě krvácení.

2) Neodymový laser – Nejčastěji se používá ke zprůchodnění trávicího systému.

3) Argonový laser – Nejlepšího uplatnění nalézá v očním lékařsktví.

4) Barvivové lasery – Jeho účinky umožňují odstanění žlučníkových či ledvinových kamenů.

5) Excimérové lasery – Mají záření v UV oblasti a mužeme s nimi provádět velmi čistý řez. Z tohoto důvodu se nejvíce používají v očním lékařství ke korekci krátkozrakosti či dalekozrakosti.

Laser ve stomatologii

Ošetření laserem je jedna z nejmodernějších a zároveň nejšetrnějších  možností k odstranění zubního kamene či provedení nějakého řezu, bez nutnosti použít zubní vrtačku nebo skalpel. Mezi hlavní výhody bezesporu patří:

1) Zákroky se dají provádět s malým množstvím anestetika nebo i bez něj

2) Laser nezpůsobuje žádné nepříjemné vibrace, zvuky a tlak

3) Po chirurgickém zákroku není nutné ránu šít, tvoří se velmi malé jizvy

4) Nezpůsobuje a dokonce zastavuje krvácení u chirurgických

Ve stomatologii se nejčastěji používají 2 typy laserů.

1) Diodový laser

Tento laser je nejúčinnější při ošetření měkkých tkání jako je dáseň, sliznice nebo kůže. Zubní lékař s ním však nedokáže odstranit zubní kaz nebo zubní kámen.

2) Erbiový laser

Na rozdíl od diodového laseru velmi dobře odstraňuje tvrdé zubní tkáně. V záchovném zubním lékařství se používá jak na odstanění zubního kazu, tak ke sterilizaci povrchu žvýkacích plošek zubů před pečetěním.

Laser nemůžeme použít:

Při epilepsii

Pokud by došlo k ozáření očí

Pokud je pacient půl roku po radioterapii

Pokud by došlo k ozáření endokrinních žláz

 

Filip Tomeček

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.