Lasery v estetické chirurgii

LASERY V ESTETICKÉ CHIRURGII

    Laserové zákroky jsou velice účinné metody na odstranění nechtěných projevů na kůži a jsou téměř bezbolestné. Estetické zákroky laserem jsou dnes velmi běžné. Nejvyhledávanější zákroky jsou např. odstranění červených žilek v obličeji, korekce pigmentací, léčba akné, omlazení pleti, operace převislých očních víček, podpora hojení jizev atd. Před laserovým zákrokem není nutná časově náročná příprava. Při menších plochách se zákrok provádí v lokálním umrtvení. Jeho délka závisí na rozsahu tohoto zákroku. Při velké ploše (např. celý obličej) se lokální anestesie může dále kombinovat nebo se zákrok provádí v celkové anestesii. Pokud je užito lokální anestesie, může klient odejít do domácího léčení ještě v den zákroku. Jestliže byla použita celková anestesie, klient bude hospitalizován do druhého dne po operaci.   

LASER

    Laser je technické zařízení schopné vyzařovat elektromagnetické záření ve formě paprsku, který je minimálně rozbíhavý, polarizovaný a koherentní. Funkční vlastnosti laserové energie závisí hlavně na vlnové délce tohoto světla. Laser je zařízení, které je schopné soustředit jednotlivé světelné paprsky do jednoho směru oproti jakémukoli jinému zdroji světla. Jako média, které vytváří laserový paprsek, se používají jak látky tekuté tak pevné i plynné (CO₂ laser.) Laser je zkratkou anglického označení Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation (zesilování světla stimulovanou emisí záření).  Chirurgické lasery spadají do infračervené části magnetického spektra.

HISTORIE

    Základní princip funkce laseru popsal Albert Einstein již v roce 1917 a první praktická ukázka byla provedena až v roce 1945. V roce 1960 Theodore Maiman poprvé stimuloval rubínový krystal k produkci červeného laserového světla. Během jednoho roku byl tento laser používán v očním lékařství ke koagulaci chorobně změněných částí oční sítnice a to znamenalo začátek rozvoje dalších typů laserů pro použití v jiných oblastech medicíny.

DRUHY LASERŮ

  • CO₂ laser – v tkáni je záření dobře absorbováno
  • Argonový laser – hlavní uplatnění v oftalmologii
  • Barvivové lasery – paprsek způsobuje fragmentaci
  • Excimérové lasery – vykazují čistý řez a emitují záření v UV oblasti
  • Neodymový laser – používá se většinou k zástavě krvácení

 

CO₂ LASER

  • CO₂ laser se nejvíce používá v plastické chirurgii. Médiem, které produkuje laserový paprsek, je plynná směs oxidu uhličitého, helia a dusíku. Pokud je paprsek soustředěn do jednoho bodu, tak je možné ho použít ho použít k řezání místo skalpelu. Pokud zabírá paprsek větší plochu, spočívá účinek v odpařování povrchních vrstev tkáně a k jejich destrukci. Po odpaření a tím zničení povrchních vrstev tkáně je nahrazena vrstvou nových kvalitních buněk.  Při používání CO₂ laseru je přesně definovaná hloubka zákroku a kontrolována počítačem, který je součástí špičkových současných laserů.
  • CO₂ laser se používají jak k vyhlazení vrásčité kůže, tak k ošetření kůže postižené nejrůznějšími typy typy jizev, např. po akné, odstranění pigmentových skvrn, bradavic, některých přednádorových stavů i vlastních nádorů. Tento typ laseru je také možné použít k transplantaci vlasů či k operaci povislých očních víček.
  • Ošetření laserem se může provést ve větších plochách, nebo v menším rozsahu cíleně pouze na některé partie.

 

APLIKACE LASERU

    Nejdříve místo aplikace omyjeme (např. dezinfekcí) a poté se laser aplikuje. Buď přímo v kontaktu s kůží  nebo jen lehce nad ní, podle druhu procedury.

  • Bodová aplikace – Laser působí na malou plochu, aplikuje se v jednom bodu.
  • Plošná aplikace – Laser je aplikován řádkovým scanerem nebo bodovým většinou na větší plochu.

Kontraindikace použití laseru

  • Ozáření endokrinních žláz
  • Hořečnatá onemocnění
  • Přímé ozáření očí
  • Epilepsie
  • Ozáření břicha (menstruace, gravidita)
  • Půl roku po radioterapii

 

ZDROJE:

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Laser_(hygiena)

http://www.wikiskripta.eu/index.php/Laser_(biofyzika)

http://www.plslaser.cz/pdf/lasery.pdf

kniha: Chirurgie pro krásu, Dušan Záruba, Tomáš Doležal, 1999, nakladatelství MAXDORF

 

Nikola Hauerová, 1. ročník NT kombi.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.