Přístrojové ovlivnění celulite

Celulitida též celulita či lipohypertrofie, je estetická vada kůže, kterou pozorujeme jako hrbolky na pokožce. Především v oblasti hýždí a stehen. Takto postižená kůže je pro svůj vzhled často označovaná jako pomerančová. Protože celulitida nepředstavuje žádné zdravotní riziko, nemůže být označena za onemocnění. Můžeme ji však považovat za civilizační problém, podobně jako křečové žíly, jelikož v dnešní době trápí téměř 90% žen. Může však postihnout i muže.

Hlavní příčinou vzniku tohoto problému je porucha krevní a lymfatické mikrocirkulace ve tkáni, v jejímž důsledku dochází k její změně a tvorbě dolíčků, v nichž se usazují tukové buňky. Které se pak plní toxickými látkami, jež by normálně byly odváděny lymfou. Tyto změny jsou zapříčiněny především hormonálně. A to zejména ženským hormonem estrogenem. Ruší účinky vitamínu E, který podporuje oběh krve, a také vitamínu B6, ten má močopudný účinek, zabraňuje tak zadržování vody ve tkáních. Riziko vzniku celulitidy se tedy zvyšuje i při užívání hormonální antikoncepce, která estrogen obsahuje. Celulitida se často projeví v době změny hladin hormonů, jako je puberta, těhotenství, menopauza. Dalšími rizikovými faktory jsou také špatná životospráva, nedostatek pohybu, nedostatečný příjem tekutin, kouření, pití kávy, požívání alkoholu, stres. Celulitida je často spojována s nadváhou, to však není pravidlem, celulitida se stále častěji objevuje i u štíhlých lidí. Na celulitidu má vliv i dědičnost, pokud ale eliminujeme rizikové faktory, nemusí se projevit.

Projevy celulitidy můžeme rozdělit na 4 stupně. Při prvním stupni si hrbolků všimneme jen tehdy, když kůži zmáčkneme prsty. V tomto stadiu je odstranitelná pravidelnou péčí. V druhém stadiu jsou známky celulitidy viditelné při sedu na tvrdé podložce či při zatnutí svalů. Celulitida ve třetím stadiu je viditelná stále. Oba stupně jsou taktéž odstranitelné, popřípadě je možné projevy značně zmírnit. Při čtvrtém jde už o hluboké vady, jež nejsou odstranitelné.

Viditelné známky celulitidy se dají ovlivnit několika metodami.

Jednou z možností je využití přístroje X-Wave. Tento přístroj funguje na principu technologie akustických vln. Používá kombinaci akustických rázových pulzů a elektrických pulzů, které jsou souběžně přenášeny do tkáně. Při této technologii se využívají akustické vlny, jde o extrémně silné nesoustředěné zvukové impulsy. Tyto impulsy prostupují do těla, kde ničí obaly tukových buněk v pojivové tkáni. Při této technice dochází také k posilování svalové tkáně, a to stimulací elektrickými pulzy. Po použití této metody se pokožka stává pevnější a pružnější. Metody je využíváno především k ošetření celulitidy na hýždích, stehnech, bocích a pažích.

Dále se k oslabení projevů celulitidy využívá přístrojová lymfodrenáž. Technika podporující lymfatický a žilní systém. Při této metodě se používají kompresivní návleky, jako rukáv, kalhoty, vesta, jež jsou rozděleny na komory. Čím více komor návlek obsahuje, tím účinnější je. Návleky existují například tříkomorové, ty jsou však nedostačující. Ideální jsou rukávy se 14 a kalhoty se 24 komorami. Komory jsou postupně nafukovány, čímž dochází k vytvoření tlakové vlny a podpoře lymfatického systému. Aby masáž byla účinná, je nutné dodržet správný tlak při nafukování, abychom cévy naopak nepoškodili. Terapie se však nedoporučuje při těžkých srdečních onemocněních, akutních žilních zánětech, vážných onemocněních jater a ledvin, zvýšené funkci štítné žlázy, akutních infekčních onemocněních.

V boji s celulitidou se dá využít i ultrazvukové léčby, při níž se využívá ultrazvukových vln k odstranění tukových buněk v problematických partiích, nebo aplikace enzymů, jako je L-karnitin, hyaluronidáza a jiné, jež působí na tukovou tkáň.

Nejdůležitějším faktorem při odstraňování projevů celulitidy je však zdravá strava, dostatečný příjem tekutin a fyzická aktivita.

 

 

Jana Opravilová

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.