Odstranění nežádoucího ochlupení

Odstraňování ochlupení sahá hluboko do historie. Dle nálezů je první depilace datována již od doby kamenné (cca 3 miliony let př.n.l. – 4 tisíciletí př.n.l.). V druhém tisíciletí před Kristem jsou zmínky o používání měděných škrabek a pinzet. V arabských zemí využívaly cukrové pasty. Cukrová pasta patří mezi pár příjemnějších způsobů epilací, bohužel se lidé uchylovali i k drsným metodám a to například polévání žíravinou. Jean Jacques Peret byl vynálezcem první bezpečné žiletky a to v 18. století. O století později byla popsána elektrolýza, která je využívána dodnes. Nyní máme nepřeberné množství, jak se zbavit nežádoucího ochlupení. Hladká pokožka je již několik staletí považována za standard. Mezi takové důvody, proč se zbavovat ochlupení můžeme uvést: hygienu, estetiku, tradice, náboženství a nesmím opomenout i sexuální praktiky.Odstranění nežádoucího ochlupení lze řešit dvěmi způsoby. Jedním z nich je depilace, která však neřeší problém odstranění kořínků, řeší pouze odstranění viditelné části chloupku. Druhý způsob se nazývá epilace, jejímž principem je právě odstranění chloupku i s kořínkem. Tímto způsobem bych se zabývala v této práci.Chceme-li ještě rozdělit způsoby zbavování se ochlupení máme několik variant, podle kterých se můžeme rozhodovat. Dost často je rozhodující finanční stránka, dále pak může hrát roli bolestivost při samotném výkonu odstraňování nebo také doba, po kterou potřebujeme/chceme odstranit ochlupení. Mezi nejlevnější se řadí klasické holení. Řadí se do skupiny depilací a jeho výsledek je bohužel velice krátkodobý zato dost uspokojující, jelikož  manipulace a celý proces je záležitostí pár minut. Mezi nákladnější řešení se pak můžou řadit  různé cukrové pasty, krémy, atd. (tzv. polotrvalé epilační metody) . Jejich spotřeba není malá, ale výsledek je už o trochu delší než u klasického holení. Z těch dražších variant se zde naskytuje například laserová epilace nebo využití epilační jehly.

Epilace je většinou prováděna ve specializovaných kosmetických zařízení. I epilace se může lišit efektivitou a délkou účinku.

 

Způsoby epilace:

–          Epilační jehla se nabízí jako první. Využívá se pouze pro lokální epilace a to nejčastěji v oblasti obličeje. Práce s epilační jehlou je zdlouhavá, pracná a bolestivá. Nezastupitelnou výhodou je téměř nulové riziko vzniku pigmentových skvrn. Principem epilační jehly je zde elektrolýza*. Jestliže je opakování dostatečné, výsledkem je zničení centra růstu chloupku.

–          Chemická epilace je trvalá redukce chloupků v oblasti obličeje, končetin, zad, podpaží a třísel. Po zákroku je doporučeno se neslunit minimálně dva měsíce, aby nedošlo ke vzniku nevzhledných pigmentových skvrn.

–          Fotoepilace, zde se využívá působení intenzivního pulzního světla – fototermolýzy. Světlo nám naruší vlasový folikul a zde již chloupek nevyroste. Zdárně perfektní způsob. Bohužel proces se musí opakovat, protože přístroj je účinný pouze v případě, kdy je chloupek v první ,a to růstové, fázi. Účinnost se zvyšuje s ochlupením, které obsahuje hodně melaninu (barviva).

–          Epilace laserem, laická veřejnost ji může také nazývat laserovou depilací, princip této epilace je, že laserový paprsek o přesné frekvenci je pohlcen vlasovým folikulem. Ten se po zásahu rozpadne, vypadne a již nenaroste. Přístroj zajišťuje i chlazení kůže kolem chlupu, snižuje se tím zarudnutí kůže. Ke snížení bolestivosti během výkonu je možno využít krému, který lokálně znecitlivuje a to Emilia krém. Zhruba měsíc a půl před podstoupením této metody je doporučováno chloupky netrhat (pinzetou, voskem, strojkem), holit či zastřihávat chloupky se mohou. Po zákroku je doporučeno používat krémy s vysokým ochranným faktorem.  Využívané přístroje jsou například: Candela GentleYAG-Dynamic Cooling Device, MedArt 435, Palomar, …

 

Mezi nevýhody epilace patří zejména ekonomická nákladnost všech epilačních metod. Ze zdravotního hlediska jsou zde rizika minimální, obzvláště provádí-li epilaci zkušený odborník. Jedním z takových rizik mohou být malé jizvičky po nesprávném ošetření po epilaci. Při chronických onemocnění by se klient měl poradit se svým ošetřujícím lékařem.Je za potřebí zmínit kontraindikace a tj.: rakovina kůže, těhotenství, spálená, popálená kůže, otevřené rány, olupování kůže, diabetes mellitus, srdeční choroby, citlivá pleť, lupenka, pacienti s kardiostimulátorem.

Samozřejmě musíme brát v úvahu, že odstraňování ochlupení je zcela individuální. Každý máme právo se rozhodnout, zda tyto praktiky budeme provádět a nebo ne.

Elektrolýza* – je jev fyzikálně – chemický, je způsoben průchodem elektrického proudu kapalinou, při něm dochází ke změnám na elektrodách.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroje:

 

http://www.esthe-laser.cz/laserova-depilace.htm

http://cs.wikipedia.org/wiki/Epilace

http://www.artven.cz/page/laserova-epilace-odstraneni-nezadouciho-ochlupeni/s15.aspx

http://www.medicomvip.cz/laserova-dermatologie/odstraneni-chloupku-laserovou-depilaci

http://www.plasticka-chirurgie.info/zakroky/laserove-odstraneni-ochlupeni

 

Skřivanová Eva

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.