Přístroje pro peeling

Naše tělo pokrývá kůže, čímž odděluje vnitřní prostředí organismu od vnějšího prostředí. Kůže se skládá ze tří základních částí – pokožky, škáry a podkožního vaziva.

Pokožka (epidermis) je tvořena mnoha vrstvami buněk dlaždicového epitelu. Horní vrstvy kůže neustále rohovatí, čímž dochází k jejich odumírání a odlupují se. Je to způsobeno tím, že buňky v horních vrstvách pokožky se postupně více a více vzdalují od zdroje krve a živin, takže dochází pozvolna k jejich degeneraci. Naplňují se keratinem (rohovinou) a odumírají. Celá pokožka se obmění asi za tři týdny. Za celý život se z člověka oloupe asi 18-22kg mrtvých buněk kůže. Buňky ve spodních vrstvách kůže se neustále dělí a vytlačují starší buňky k povrchu. Součástí spodních vrstev pokožky je také pigmentové barvivo melanin, které chrání tělo před škodlivými účinky UV-záření. Pokožka neobsahuje žádné krevní kapiláry (vlásečnice) a většinu živin získává ze škáry.

Škára (dermis) zde jsou uloženy cévy a nervy.

Podkožní vazivo (hypodermis) je to vrstva pod škárou, obsahuje více či méně tukových buněk, které slouží jako zásobárna energie a jsou v nich rozpuštěny vitamíny A, D, E, K.

Kůže má několik funkcí. Pro peeling je vhodné zmínit funkci regenerační. Funkce regenerační – znamená, že kožní buňky mají schopnost neomezeného dělení. Tyto kožní buňky jsou uloženy v bazální vrstvě a umožňují tak neustálou obměnu a regeneraci pokožky.

Peeling je činnost, při níž dochází k obrušování mrtvých buněk kůže za účelem odstranění odumřelých částí pokožky. Provádí se nejčastěji pomocí krému, který obsahuje hrubé částečky. Peelingový krém či gel obsahuje mikročástečky a v kombinaci s jemným masírováním tváře si s vaší odumřelou kůží perfektně poradí. Bez peelingu by na pleti zůstali odumřelé částečky kůže mnohem déle a způsobí nezdravou až našedlou barvu pleti. Tato procedura by se neměla provádět častěji než jedenkrát týdně, jinak by hrozilo poškození pokožky. Existuje jak obličejový tak tělový peeling. Nepoužívejte tělový peeling na obličej a naopak.

Další variantou peelingu je chemický peeling. Je to neinvazivní metoda, která projasní a omladí stárnoucí pleť. Dokáže vyhladit jemné vrásky, zjemnit jizvy po akné a rozšířené póry. Používá se i k odstranění pigmentových skvrn a působí příznivě na příliš mastnou pokožku. Po ošetření dochází k regeneraci povrchových vrstev kůže a postupné novotvorbě kolagenu v podkoží během několika dnů. Tato metoda je vhodná pro všechny typy pokožky. Ošetření chemickým peelingem trvá několik minut. Používá se peelingová směs různých látek, nejčastěji hydroxykyselin. V závislosti na hloubce narušení pleti a podle zvolené koncentrace a délky působení dělíme chemický peeling na povrchový, středně hluboký a hluboký.

Při ošetření chemickým peelingem se na obličej nanese směs pomocí štětečku – samotná regenerace pleti je pozorovatelná bezprostředně po zákroku. Nejčastěji používané prostředky při aplikaci chemického peelingu jsou: kyselina glykolová, Jessnerův roztok, TCA, Tretinoin, kyselina azelainová, kyselina mandlová.

PŘÍSTROJE PRO PEELING

Přístroje fungují buď samostatně – tj. že mají pouze jednu funkci, nebo se v jednom přístroji skloubí více funkcí. Jednotlivé funkce pro peeling:

Diamantová mikrodermabraze – jemné mechanické obrušování epidermis – odstraňuje odumřelé buňky a nečistoty

Kavitační peeling – je to zákrok prováděn pomocí ultrazvuku, hloubkové čištění pleti pomocí ultrazvukových vln – což umožňuje odstranění nadměrného mazu z pórů, černých teček a odumřelých kožních buněk

Laserový peeling – pomocí laserového paprsku se zničí a zatáhne zanícená místa pokožky a zajistí tak zklidněnou a vypjatou pleť bez nedostatků.

Příklady jednotlivých přístrojů pro peeling:

ND:YAG Q: SWITCHED SPECTRA – laserový peeling

PEELING KAVITAČNÍ BN-202 (přenosný) – kavitační peeling

KOSMETICKÝ PŘÍSTROJ 4W1 – kromě jiných funkcí, mikrodermabraze, kavitační peeling

4 V 1 CLASSIC GIO – kromě jiných funkcí, mikrodermabraze, kavitační peeling

PEELING KAVITAČNÍ BL (přenosný) – kavitační peeling

SKIN SKRABBER GIO ELEGANTE 103 – kavitační peeling

ULTRASONIC PEELING – kavitační peeling

NOVA NV-08A – diamantová mikrodermabraze

NOVA NV-232A – kavitační peeling

NOVA NV-903 – kromě jiných funkcí, diamantová mikrodermabraze, kavitační peeling

Výběr přístrojů pro peeling je docela široký, záleží pak jen na firmě a ceně. Výhodou přístrojů pro peeling – stačí pouze jedno ošetření přístrojem, ten nám nahradí kůru 4 ošetření chemickým peelingem. A u chemického peelingu je potřebné se po dobu ošetření vyhnout slunečnímu záření a užívat krémy s vysokým ochranným faktorem. Výjimku tvoří tzv. biopeeling – chemický peeling nové generace, ochrana před sluncem není nutná

Literatura a zdroje

  • KINDERSLEY, Dorling. 1001 otázka a odpověď. 1. vyd. Bratislava: TIMY spol. s.r.o., 1996ne. ISBN 80-88799-24-4. s. 32 a 60.
  • HUGHES, James. Velká obrazová všeobecná encyklopedie. [s.l.] : Svojtka & Co., 1999. ISBN 80-7237-256-4. Kapitola Lidské tělo – kůže a vlasy, s. 165
  • [online]. [cit. 2013-04-16]. Dostupné z: http://beautylab.cz/category.php?id_category=27
  • [online]. [cit. 2013-04-16]. Dostupné z: http://topkosmetika.cz/node/59

 

Autor: Adriana Hloušková, BNT – kombi, 1. ročník, 1. LF UK

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.