Využití sportovní masáže v regeneraci sportovců

Využití sportovní masáže v regeneraci sportovců

Sportovní masáž vychází z masáže klasické, má ale svá specifika jak v pořadí hmatů, tak v razanci jejich provádění. Jednotlivé hmaty jsou uspořádány vzestupně podle účinku dráždění na prokrvení a podle intenzity směrem od nejslabších. Mezi masérské hmaty sportovní masáže patří: úvodní tření, hnětení, roztírání, tepání, chvění, pohyby v kloubech a závěrečné tření. Rozlišujeme několik podtypů sportovních masáží, které volíme v závislosti na účelu, jaký mají splňovat a sportovního odvětví. Masáž můžeme aplikovat buď lokálně, na potřebnou část těla nebo celkově, což se využívá především u přípravné masáže a masáže odstraňující únavu

Druhy sportovní masáže

  • Masáž přípravná (pro dosažení lepšího výkonu, zaměřuje se na nejvíce využívané části těla sportovce)
  • Masáž pohotovostní (těsně před výkonem, dle typu sportovní disciplíny a aktuálního psychického stavu sportovce jí ještě můžeme diferencovat na uklidňující a dráždivou)
  • Masáž odstraňující únavu (viz. dále)
  • Masáže v přestávkách mezi výkony (kombinace dvou předešlých masáží, při zápasech či sportovních disciplínách, které mají více částí)
  • Masáž sportovně léčebná (k urychlení léčení či doléčení sportovních úrazů)

Regenerace

Regenerace je proces, trvale probíhající v našem organismu. Každá činnost přináší únavu různé míry a vyžaduje určitou dobu k zotavení. Podle toho můžeme regeneraci rozdělit na dvě složky a to pasivní a aktivní. Pasivní regenerací rozumíme samoregulativní zotavování organismu bez vnějšího zásahu, které trvá nepřetržitě. Aktivní regenerace nastává po výkonu a je zprostředkovaná všemi invazivními prostředky, procedurami a metodami, které používáme cíleně pro urychlení pochodu pasivní regenerace.

 

Účinky masáže na lidský organismus

  • Mechanický – prostřednictvím masáže se urychluje krevní i mízní oběh, čímž se zrychluje i odstraňování tzv. únavových látek z organismu a dalších zplodin látkové výměny. Také se zlepšuje vstřebávání různých výpotků. Tím se urychluje odstraňování únavy po namáhavých výkonech a zmírní se případná bolest.
  • Biochemický – působení jednotlivých hmatů způsobuje uvolňování histaminových látek, jejichž účinek se projeví rozšířením kapilár. Dojde tedy k lepšímu prokrvení masírované oblasti, to má za následek zčervenání a zvýšení teploty těla, což podporuje celkovou látkovou výměnu.
  • Reflexní – masérské hmaty působí vždy na kůži a podkoží. Lze jimi podráždit nebo tlumit kožní i hluboké receptory, přes které lze reflexně ovlivňovat i centrální nervovou soustavu, což pak může mít zpětně vliv i na ostatní orgány těla. Tím se ale cíleně zabývá spíše reflexní masáž.

Masáž odstraňující únavu

Budeme se věnovat masáži odstraňující únavu, kterou řadíme mezi aktivní regenerační metody. Jejím hlavním úkolem je především urychlit zotavení po sportovním výkonu. Ideálně by měla být celková a trvat minimálně 40 minut. Pro zvýšení účinku je vhodné tělo sportovce nejprve prohřát a to buď teplou koupelí či sprchou, parafínovým či slatinným zábalem, soluxem, užitím vysokofrekvenčních proudů nebo saunováním. Provádí se jednou až dvakrát týdně a to v dny, kdy se nejvíce nahromadila únava z tréninkových cyklů. Po závodě nebo utkání jí provádíme po určité době zklidnění dle velikosti únavy. Při menší únavě možno provádět už po půl hodině po výkonu, při větší únavě za 3 – 6 hodin po výkonu a v případě těžké únavy teprve druhý den. Nejvhodnější je, když po této masáži nenásleduje už žádná náročná činnost, ale například delší odpočinek nebo lépe – zotavení spánkem. Tato masáž užívá pomalejší, jemnější hmaty, vynechává hluboké tepání a pohyby v kloubech. Všechny masérské hmaty mají být dostředivé, tedy směřovat k srdci nebo s vyšším tlakem k srdci než opačně.

Sportovci většinou musí odolávat větší únavě než běžná populace. Výkony, které podávají, se často pohybují na hranicích jejich možností jak fyzických, tak psychických a důkladně naplánovaná regenerace je základem dobré výkonnosti. Je to jednoduchá rovnice, kdy vhodně zacílená regenerace (která pozitivně působí mimo jiné i na psychiku sportovce, jenž je ve vrcholovém sportu jedna z hlavních složek sportovního výkonu) → rychlejší odstranění únavy → zkrácení doby dalšího tréninku → více tréninkových jednotek → pozitivní ovlivnění výkonnosti → dosažení lepšího maximálního výkonu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.