Dieta podle Mačingové

S dietou Antonie Mačingové jsem se poprvé setkala v práci, kdy mi ji doporučila má klientka. Ta si ji vychvalovala, že se ji zrychlil metabolismus, zlepšila kvalita vlasů a pleti. Rozhodla jsem se ji také vyzkoušet.

Tato dieta trvá 28 dní, autorka ovšem důrazně doporučuje navázat na tuto kůru tzv.„Semaforu ve stravě“ (jedná se o dělenou stravu). Cílem této kůry je nejen snížení hmotnosti strávníka, detoxikace organismu, ale i osvojení si návyků zdravého stravování. Pokud byste se rozhodli k tomuto způsobu stravování, doporučuji si přečíst celou knihu, nikoliv jen jídelníček. Paní Mačingová v ní uvádí zásady, které je potřeba dodržovat.               Mezi tyto zásady patří dostatečný příjem tekutin, což je logické. Pokud nebudete pít dostatečně, dojde k dehydrataci organismu a jelikož naše tělo je velmi šetřivé, dojde k zadržování vody a tím k přírůstku na váze.                                                                                Další zásada je neochuzovat se na porcích jídel. Protože se snažíme zhubnout, máme tendenci si zmenšovat porce. Pokud však hladovíme, způsobujeme to, že naše tělo si dělá „zásoby“ a my opět přibíráme. I náš způsob stolování může ovlivnit finální výsledek našeho snažení. Když do sebe „naházíme“ oběd, tak tím rozhodně nepodpoříme naše trávení. Je potřeba si jídlo nachystat, aby lahodilo oku a potom důkladně žvýkat a vychutnávat každé sousto. Věřte mi, Váš žaludek a střeva Vám poděkují.

Jak už jsem napsala, tato kůra trvá 28 dní, což znamená 4 týdny. Každý den jsou tři chody- snídaně, oběd a večeře. Pokud mezi jídly dostanete hlad, je možné si dát svačinku v podobě jogurtu, sušených švestek nebo ořechů (vlašských ořechů, mandlí). První týden Vás k snídani nečeká nic jiného než jen strouhané jablko, mrkev, med a vlašské ořechy. Zde vidím první zádrhel, opravdu to chce hodně pevnou vůli a odhodlání, aby to člověk vydržel. I když Vám tento pokrm ze začátku chutná, zhruba tak čtvrtý den už se na něj nebudete moci ani podívat. Nebojte si opravdu k snídani dát med, nejenže zpestří chuť jídla, ale med má pozoruhodné detoxikační účinky, které již znali a využívali v Číně. Snídaně je sytá a dodá vám energii na celé dopoledne.

Další jídlo, které se první týden často opakuje, je červená řepa. Červená řepa je opravdu tělu prospěšná zelenina, která mimo jiného podporuje krvetvorbu, má antioxidační účinky a příznivě působí na věnčité tepny. Tento jídelníček je příležitost ochutnat zeleninu a jejich kombinace, které bychom za normálních okolností nezkusili jako např. fazolové lusky na česneku, červená řepa s ořechy, mrkvový perkelt.

Čtvrtý týden je poněkud náročnější, co se týče času na přípravu jídla. Oběd a večeře se již skládají ze dvou jídel. Také se dočkáte více masa.

Takže abych to shrnula, po tomto jídelníčku se člověk opravdu cítí lehce a vlasy se lesknou, díky pravidelnému jedení ořechů. Chybí však variabilita jídel. Také by důrazněji upozornila na to, abyste si připravovali větší porce, část snědli jako hlavní chod a část si nechali na svačinu. Předejde tak hladu. Při poctivém dodržování tohoto jídelníčku opravdu shodíte nějaká ta kila, která budou především tuk, ale i zde platí, že pokud se potom vrátíte k rychlému občerstvení, tak kila naberete zpátky. Pokud jste se rozhodli pro zdravý životní styl, tak si myslím, že tento jídelníček je dobrý začátek. Naučíte si denně připravovat jídla, očistíte si organismus. Na konci knížky paní Mačingové jsou recepty, které vřele doporučuji vyzkoušet.

Zde Vám uvedu pro inspiraci, jak by měl vypadat jídelníček podle modelu paní Mačingové po dodržování 28 denní kůry. Můžete si všimnout, že i zde úplně chybí svačiny.

Snídaně: Sladká rýže

Potřebujete: Rýži, sojový nápoj, sušené švestky (nebo vlašské ořechy)

Recept podle paní Mačingové: uvaříme rýži (já používám neloupanou, kterou je lépe 2 hodiny předem namočit, potom ji scedit a v čisté vodě cca 20 minut vařit). Potom přidáme sojový nápoj bez příchutě, až se začne vařit, odstavíme hrnec z plotny a 10 minut pod pokličkou necháme odstát. Uvařenou rýži dáme na talíř, osladíme medem a přidáme švestky (nebo ořechy). Rýži můžeme posypat kakaem či skořicí.

Oběd: Krůtí (kuřecí)špíz se žampiony

Recept podle paní Mačingové: 4 kuřecí (krůtí) prsa, mletý pepř, sůl, kmín, olej, stroužek česneku, 200g žampionů, 6 masitých paprik (dvě červené, dvě žluté a dvě zelené)

Kuřecí (krůtí) prsa nakrájíme na kostky a dáme do mísy. Po té je zalijeme olejem (šálek oleje postačí), přidáme sůl, mletý pepř, mletý kmín a rozdrcený česnek a celé to promícháme a necháme odležet v lednici cca 2 hodiny. Papriky nakrájíme na větší kostky a žampiony rozkrojíme na poloviny. Připravíme si grilovací jehly, na které budeme papriky, žampiony a maso střídavě napichovat. Pečeme v předehřáté troubě asi 6 minu z každé strany.

Večeře: Rychlá hrachová polévka

Potřebujeme: 1 sáček mraženého hrášku, máslo, česnek, sůl, mletý pepř, žitný chléb

V hrnci rozehřejeme máslo a přisypeme zmražený hrášek. Hrášek zalijeme vodou (do úrovně hrášku), přidáme sůl, pepř, drcený česnek a necháme vařit asi 20 minut. Poté to celé rozmichujeme a necháme ještě povařit. Žitný chléb můžeme nakrájet na kostičky, opéct v troubě a poté přidat do polévky, anebo jednoduše jen přikusovat.

Zdravý styl není pouze o stravě, ale i pohybu. Jaro a léto sami vybízejí k různým aktivitám, které je možné provádět v přírodě ať už sami nebo s přáteli. V zimním čase, pokud nejste příznivci zimních sportů, můžete využít služeb fitness center. Školení trenéři Vám nejlépe poradí, které cviky jak často a jakým způsobem cvičit. Lze cvičit i doma. Cvičení doma má své výhody i nevýhody. Mezi nevýhody patří to, že Vás nemůže trenér upozornit na špatné držení těla a tím předejít tomu, abyste si cvičením poškodili páteř. Přestože jste se rozhodli cvičit doma neměli by Vám chybět tyto pomůcky: karimatka (nebo jiná podložka) a pevné boty s pružnou podrážkou. Příkladem Vám uvedu dva cviky, které Vám pomohou zformovat postavu podle Vašich představ.

Lehsedy

Lehsedama posilujeme břišní svaly. Pokud však je nebudete provádět správně, může být cvik neúčinný, anebo si můžete poškodit páteř.

Položíme se na karimatku. Pokrčíme nohy v kolenou a ruce složíme v týl. S výdechem zvedneme trup, avšak ne do úplného sedu. Zvedneme pouze ramena, lopatky a hrudní obratle, křížová oblast je stále na podložce. Potom se pomalu vracíme s nádechem na podložku avšak ramena a lopatky úplně nepokládáme.

Výpady dopředu

Tímto cvikem posilujete stehna i hýždě.

Stoupneme si tak, abychom měli rovná záda, nohy rozkročené na šíři pánve. S nádechem vykročíme levou nohou, při zadrženém dechu jdeme do pokleku. Koleno levé nohy by nemělo přesahovat špičku jeho chodidla. Druhé koleno se může dotknout lehce země a s nádechem se zvedáme, přičemž pravou nohu přisuneme k levé. Nohy střídáme.

Začátky bývají nejtěžší, ale když vydržíte, poznáte, že cítit se lépe (a tím pádem i vypadat lépe) je mnohem jednodušší než se na první pohled zdá. Přeju hodně zdaru a pevnou vůli.

 

Martínková Lucie

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.