Hlavní rizika obezity

Než se dozvíme něco o rizikách, měly bychom asi nejdříve definovat slovo obezita. Jedná se o nadměrné zmnožení tuku v organismu, které většinou bývá zapříčiněno buď geneticky, vlastní vinou, nebo oběma možnostmi zároveň. To zda jsme, či nejsme obezní, popř. pokud ano tak jak moc, nám udává hodnota BMI (index tělesné hmotnosti), přičemž do výsledku 25 mluvíme o normální váze.

BMI = hmotnost osoby / výška²

Hlavní rizika obezity se dají rozděli do tří kategorií – život ohrožující, jiná zdravotní a ostatní rizika. V následujících pár odstavcích je několik vybraných rizik, rozhodně včas nejsou všechny, které při obezitě hrozí.

1. Život ohrožující rizika

Mezi tyto rizika řadíme hlavně kardiovaskulární onemocnění a diabetes II. typu, ale také je u obezních zvýšené riziko vzniku rakoviny, než u lidí, kteří tímto problémem netrpí. Jedná se zejména o rakovinu prsa, prostaty, tlustého střeva, děložní sliznice a dalších vnitřních orgánů.

Mezi nejčastější kardiovaskulární onemocnění se řadí hypertense (+ s ní související hypertrofie) a vysoká hladina cholesterolu, ale může se jednat i o nemoci jako např. ischemická choroba srdeční, která může vést až k srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

2. Jiná zdravotní rizika

Mimo již zmíněných život ohrožujících rizik, máme mnoho dalších, většinou ne zrovna příjemných, nemocí, které mohou znepříjemnit život především obezním.

Vzhledem k vyšší váze než na kterou je člověk od přírody uzpůsoben, je při pohybu nadměrně zatěžována jak páteř, tak všechny ostatní klouby. Velmi často tedy dochází k silným bolestem kloubů. Nejvíce postižena jsou záda, kyčle a kolena. S problémem přejídání je úzce spojená i dna – někdy nazývaná jako nemoc bohatých, či nemoc králů. Jedná se o ukládání kyseliny močové v kloubech, to způsobuje náhle extrémní bolesti a otoky.

Dále se do této kategorie dají zařadit jedny z prvních a také nejčastějších problémů u většiny obezních – dýchací problémy. Nejen že se člověk podstatně rychleji zadýchá a unaví, často také dochází ke spánkové apnoe – vynechávání dechu ve spaní – což výrazně snižuje kvalitu spánku.

3. Ostatní rizika

Lidé s obezitou – především děti – se setkávají s urážkami narážející na jejich hmotnost a vzhled, to může vést k depresím a jiným psychickým potížím. Tyto stavy většina „postižených“ řeší přejídám, čímž se uzavírá jakýsi začarovaný kruh, ze kterého se dostává jen velmi těžko.

Dále u obezních často objevuje nemálo tzv. vzhledových vad, jako je např. častější výskyt strií na kůži, celulitidy, v důsledku vyššího pocení se často vyskytují ekzemy atd.

Pár poznámek „pod čarou“

  • Dle Leeovy studie je z hlediska kardiovaskulárních nemocí lepší být aktivní obezní, než neaktivní štíhlý
  • Snížení hmotnosti o 10% může snížit rizika až o 50%
  • Některé studie tvrdí, že pitím nízkotučného mléka a konzumací mléčných výrobků se snižuje riziko vzniku diabetes 2. typu
  • v ČR umírá na různé následky obezity 10 000 lidí ročně
Jak obezitě zabránit?
Jednoduše řečeno – dodržovat zdravý životní režim, co znamená :
  • jíst zdravě a pravidelně
  • co nejvíce omezit alkohol a kouření
  • pravidelně cvičit
Jak cvičit?
Nejlepší je asi začít od toho nejjednoduššího. Když pracujete (chodíte do školy) pár minut od domova, tak proč nejít raději pěšky, místo toho aby jsme o pár metrů vedle přeparkovali auto a pokud bydlíte ve vícepatrovém domě, tak raději použijte schody místo výtahu. Nicméně pouze toto nestačí, dále je potřeba pravidelně cvičit, ať už někde organizovaně, nebo jen doma „před televizí“. Cviků, které se dají provádět, je nespočet, zde je pár (asi nejjednodušších) znázorněno na obrázku.

A na závěr :)

Kaplanová Kristýna

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.