Lymfatické masáže, jejich druhy a rozdělení. Využití těchto technik jako prevence vzniku celulitidy.

Lymfatický systém

Lymfatický systém je nedílnou součástí imunitního systému. Je to systém, který uchovává a transportuje z těla ven škodliviny, které jednak vznikají při funkci organismu, jednak do něj vnikají z vnějšího prostředí vzduchem a potravinami. Protože je tento systém hlavním faktorem obranyschopnosti organismu, má významný podíl na všech nemocech dnešní doby. Lymfatický oběh se podobá oběhu krevnímu. Větší lymfatické cévy jsou podobné jako žíly, lymfatické kapiláry jsou rozptýleny v celém těle. Součástí tohoto systému jsou lymfatické uzliny a orgány.  Mezi lymfatické orgány patří slezina, mízní uzliny, mandle, brzlík, kostní dřeň a apendix. Míza je bílá až lehce narůžovělá kalná tekutina, která proudí lymfatickými cévami. Lidské tělo obsahuje asi 1l lymfy.  Její složení je blízké krevní plazmě. Hlavní stavební látkou je především voda, poté obsahuje množství  bílkovin, tuků, soli, buněčné elementy a další složky. Podobně jako krev má i lymfa schopnost koagulovat.

Funkce lymfatického systému

Hlavní funkcí lymfatického systému je vstřebávání přebytečné tekutiny a její návrat do krevního řečiště, vázání tuků a účast na fungování imunitního systému. Uzliny zachycují nečistoty proudící lymfou a vylučují je z organismu.  Pokud je z nějakého důvodu tento systém narušen, dochází k tvorbě lymfedémů.

Lymfedém

Pokud je činnost lymfatického systému narušena, dochází k tělesným otokům, únavě a ztrátě energie. Porucha odtoku lymfy je nejčastější u končetin. Na končetině je patrný otok a postižená končetina je hůře ohebná. Později v místě otoku kůže ztuhne – tomuto otoku se říká lymfedém.

Lymfedémy rozdělujeme na tři skupiny:

– primární neboli vrozené, sekundární neboli získané, speciální fymfedémy

Podle stádia, v jakém se lymfedém nachází, se určuje postup léčebné terapie. Ve stádiu, kdy otok mizí a opět se objevuje je nejvhodnější formou terapie lymfodrenáž. Sekundární lymfedém většinou vyskytuje u nádorových onemocnění nebo vznikají přímo následkem radiologické léčby těchto onemocnění.

Druhy lymfatických masáží

Lymfodrenáže jsou buď manuální nebo přístrojové. Obecně jsou spíše doporučovány manuální masáže. Jsou označovány jako účinější a zároveň citlivější.

Manuální lymfatické masáže

Manuální lymfomasáže by měl vždy provádět zkušený terapeut. Masíruje se suchá pokožka, čímž dochází k většímu tření a účinek se prohlubuje.  Dochází ke změně tlaku na kapilární stěnu a nastává zlepšení výměny látek mezi krví a tkáněmi. Většinou probíhá v těchto fázích:

  • Masáž krku zepředu – otevření lymfatického systému
  • Masáž krku zezadu
  • Masáž obličeje
  • Masáž horních končetin – paží
  • Masáž zad
  • Masáž beder
  • Masáž dolních končetin zepředu
  • Masáž dolních končetin zezadu

Manuální lymfatická masáž podporující tři základní systémy lymfatického systému:

  • Drenážní – podporuje vstřebávání tkáňové tekutiny – redukce otoků, odvádění přebytečné vody a škodlivých látek z tkání
  • Imunitní – zlepšuje transport a tvorbu obranných buněk
  • Transportní – zrychluje tok lymfy a její filtraci v lymf. uzlinách

Přístrojové lymfatické masáže

Přístrojové lymfatické masáže pracují na různých principech, nejčastěji na tzv. postupující tlakové vlně. Části těla klienta jsou umístěny do speciálních návleků a jednotlivé komory těchto návleků vytváří v naprogramovaných intervalech zvolna postupující tlak, který účinně nahradí svalovou pumpu. Vznikají tak lehké, pravidelné tlakové vlny. Klient je pociťuje od špiček chodidel nebo kotníků přes lýtka, stehna a boky. Poté tlak povolí a tlaková vlna začíná znovu. Přístroje pracující na tomto principu jsou např. Slide Styler, Body Styler, Lymfoven. Přístroj používající metodu přenosu přesně definovaného proudu podle určeného ošetření, na danou tělesnou zónu je např. Catapult Bodystyling Systems.

Lymfatické masáže a celulitida

Jednou z příčin celulitidy neboli pomerančové kůže je špatný oběh lymfatického systému. Celulitida byla známa již v antice a v současné době její výskyt je stále častější. Tento estetické problém se netýká jen obézních žen, ale i žen štíhlých. Celulitida se nevyhýbá ani mužům. Samotná celulitida vzniká nahromaděním nadbytečných tuků v podkoží. To je způsobeno estrogenem. Dříve rozšířený názor, že za celulitidu může nezdravý způsob života, platí jen částečně. Současné studie prokazují, že záleží také na tom, jak se lidské tělo dokáže vypořádat s toxiny a jakým způsobem dokáže spalovat tuky.

Při odstraňování celulitidy pomocí lymfatických masáží se obvykle doporučuje alespoň 10 procedur, které jsou v rozsahu 30-60 min. Masáž se provádí velmi jemným a mírným tlakem přesně po sobě jdoucími hmaty. Dobře provedenými hmaty a pohyby dochází k rozbití podkožního tuku a zmírnění celulitidy. Při správně provedené lymfatické masáži může dojít i k úbytku přebytečných centimetrů u problémových tělesných partií.

Kontraidikace

Lymfatické masáže jsou tělu velice prospěšné. Jedinci, které mají níže vypsané onemocnění, by neměli lymfatické masáže absolvovat.  Onkologické onemocnění, otoky způsobené onemocněním ledvin,  srdce, jater,  při virovém nebo bakteriálním onemocnění, při žilním onemocnění,  při neléčené hypertenzi, při horečnatých stavech, při zánětu podkoží, při zeleném očním zákalu, při astmatu, v  I. trimestru těhotenství a při rizikovém těhotenství.

Gabriela Mádrová

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Archív seminárních prací, Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.