Vliv obezity na kožní problémy (akné)

Vliv obezity na kožní problémy (akné)

Příčiny obezity

1)      Nevyvážený příjem a výdej energie – pokud se tyto dva faktory spojí, začne ochabovat svalová hmota a narůstá tuková hmota.

2)      Nevhodné stravovací návyky – již v raném věku si dítě vytvoří jídelní návyky, kterých se drží celý život. Na stravovací zvyklosti má velký vliv rodina, životní styl, reklama, jídelní automaty ve školách, které často nabízejí nezdravé pochutiny.

3)      Genetické dispozice – pokud jsou oba rodiče obézní, je pravděpodobnost výskytu obezity u jejich potomka vyšší. Tato dispozice se dá zvrátit dodržováním zdravého životního stylu s dostatkem pohybu.

4)      Další faktory – na tělesnou hmotnost můžou mít vliv i hormonální změny.

 Následky obezity

1)      Kardiovaskulární choroby – ischemická choroba srdeční, angina pectoris, infarkt myokardu, mozková mrtvice, vysoký krevní tlak a cholesterol, ateroskleróza. Může se rozvinout tzv. metabolický syndrom a diabetes mellitus II. typu, který je právě spojován s obezitou.

2)      Pohybový aparát – zhoršená pohyblivost a nadměrná váha zatěžuje klouby a páteř, špatné držení těla.

3)      Kožní problémy – časté ekzémy a vyrážky, které jsou způsobeny zvýšeným pocením a obtížným udržováním čistoty v kožních záhybech. Velké množství tuku v oblasti břicha znesnadňuje dostatečnou péči o kůži na chodidlech a nohou. Při rychlém nárůstu hmotnosti pokožka nestačí dostatečně elasticky reagovat a mohou vznikat tzv. strie.

4)      Hormonální změny – ženy mohou trpět tzv. hirsutismem což je nadměrné ochlupení. Nadváha i obezita je častou příčinou nepravidelného menstruačního cyklu či vymizení menstruace. U mužů se může objevit tzv. gynekomastie což je zvětšení prsní žlázy.

5)      Psychické problémy – lidé, kteří mají zvýšenou váhu, často trápí nízké sebevědomí, deprese.

6)      Trávicí obtíže – pálení žáhy, zácpa, plynatost, jaterní a žlučníkové komplikace.

7)      Dýchací obtíže – zadýchávání, syndrom spánkové obstrukční apnoe.

8)    Neplodnost

 Léčba obezity

Změna životního stylu což zahrnuje stravu, pohyb i myšlení. Lidé by měli jíst pestrou a rozmanitou stravu s dostatkem zeleniny, ovoce a kvalitních bílkovin. Jíst 5-6 denně malé porce, nepřejídat se a dostatečně pít. Omezit cukr, sladkosti, živočišné tuky, alkohol.

Akné

Akné není jen kosmetický problém, ale kožní onemocnění, které trápí 25% žen a 30% mužů v dospělosti.

Příčiny akné v dospělosti

–          hormonální nerovnováha: po vysazení antikoncepce u žen, před menstruací, v těhotenství, při menopauze, onemocnění štítné žlázy. Nejčastější příčinou vzniku akné u žen je právě hormonální nerovnováha kdy mužské hormony převažují nad těmi ženskými. Dochází k přemnožení bakterií a vzniká zánět.

–          vrozené dispozice

–          oslabená imunita

–          špatně zvolená kosmetika

–          prostředí, ve kterém žijeme a životní styl, negativní vliv na pokožku má stres, smog, kouření

–          užívání některých léků

Příznaky

-          rozšířené póry

–          černé tečky, tzv. komedony na tvářích

–          pupínky s bílými hlavičkami

–          napnutá a svědivá kůže

–          mastná pleť

–          bolestivé vřídky

Tipy zabraňující vzniku akné

–          základem úspěchu je správné čištění pleti ráno a večer

–          nikdy se nedotýkat pleti neumytýma rukama

–          používat kosmetiku určenou na problematickou nebo aknózní pleť

–          nepoužívat výrobky, které obsahují alkohol

–          nemačkat si pupínky samy, raději to přenechat odborníkům

Léčba akné

– laser nebo terapie světlem

– chemický peeling

– antibiotika

– antikoncepce

– deriváty vitaminu A

– AHA kyseliny

Z mé vlastní zkušenosti mohu vřele doporučit chemický peeling a čištění pleti ultrazvukovou špachtlí.

Kosmetičtí pomocníci

–          Pleťová séra – jsou velmi koncentrovaným pečujícím přípravkem. Množství aktivních látek v něm obsažených může být až 7x vyšší než v pleťovém krému. Nepoužívá se však jako náhrada za krém. Séra lze začít používat kolem třicátého roku, kdy se na pleti začínají objevovat vlivy dosavadního životního stylu.

–          Pleťové masky – hydratuje, čistí, osvěžuje a celkově ošetřuje pleť. Masku si můžeme připravit z domácích zdrojů. Na pupínky jsou vhodné masky na bázi bahna, které vyčistí pleť a krásně ji vypnou.

–          Pleťové mléko a voda – mléka mohou být hydratační, osvěžující, zklidňující a mnohá další. Pleťová voda pleť dočistí a vypne.

–          Čistící gely – vysušují a stahují póry.

–          Micerální voda – dokonale odlíčí a hodí se pro všechny typy pletí. Nezanechává pleť mastnou, ani jí nevysuší. Nemusí se oplachovat vodou.

–          Odličovací ubrousky – hodí se na cesty. Výhodou je snadná a rychlá manipulace. Špatně se s nimi odličuje řasenka.

Jak se správně odlíčit

–          Krok číslo 1 – Odlíčení očí – nejvhodnější jsou přípravky určené přímo na odličování očí.

–          Krok číslo 2 – Příprava pleti na noc- odstranění make-upu a nečistot. Odličovací přípravek se nanáší vatovými tampony nebo prsty na navlhčenou pleť. Velmi důležité je i čištění krku a dekoltu. Správně se odličuje od dekoltu směrem nahoru.

–          Krok číslo 3 – Hydratace– dočištění pleti se provádí pleťovou vodou nebo tonikem. Poté se nanese pleťový a oční krém.

 

Hana Kučírková

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Uznané seminární práce 2014. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.